جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
لکه خون را چگونه از روی لباس‌ها و منسوجات پاک کنیم؟

لکه خون را چگونه از روی لباس‌ها و منسوجات پاک کنیم؟

به دلایل مختلفی ممکن است لباس‌ها به لکه خون آغشته شوند مثلا دست شما موقع آشپزی بریده شود و خون روی لباس بریزد و یا کودک شما هنگام بازی زخمی شود و لباس‌هایش را کثیف کند. اگرچه لکه خون بافت و ویژگی‌های متفاوتی دارد اما خوشبختانه پاک کردن آن کار دشواری نیست و اگر به موقع و به روش صحیح وارد عمل شوید می‌توانید آن را کاملا از بین ببرید اما اگر درست عمل نکنید ممکن است لکه یا آثار آن برای همیشه روی لباس‌های شما باقی بماند. در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چطور لکه خون خشک شده یا تازه را از روی لباس‌های خود پاک کنید طوری که هیچ اثری از آن باقی نماند.

لکه خون چه ویژگی‌هایی دارد؟

تفاوت لکه خون با لکه‌های دیگر در این است که لکه خون تنها یک لکه رنگی قرمز نیست بلکه یک لکه ارگانیگ تشکیل شده از مواد طبیعی از جمله پروتئین‌ها است و پروتئین‌ها وقتی حرارت می‌بینند به یکدیگر متصل شده و برای همیشه روی لباس تثبیت می‌شوند بنابراین اصل اول در مقابله با لکه خون پرهیز از گرما است. پس این نکته را به خاطر داشته باشید که هرگز نباید لکه خون را با آب گرم بشویید و همیشه از سردترین دمای ممکن برای آن استفاده کنید.

پاک کردن فوری لکه خون از روی لباس

بلافاصله وقتی لباس شما به خون آلوده شد ( یا حداقل پس از آن که به زخم بدن خود رسیدگی کردید و جلوی ادامه خونریزی را گرفتید) لباس را خارج کنید و بلافاصله زیر آب سرد بگیرید. دوباره تکرار می‌کنیم که آب باید در سردترین درجه ممکن باشد چون آب گرم و حتی ولرم هم ممکن است لکه را روی لباس تثبیت کند. این کار را آنقدر ادامه دهید تا اثری از خون روی لباس باقی نماند. اگر در شرایطی هستید که نمی‌توانید لباس را خارج کنید و زیر آب بگیرید (مثلا در فضای بیرون هستید) با یک وسلیه جاذب رطوبت مثل حوله کاغذی یا دستمال پنبه‌ای روی لکه بکشید تا خون تا حد ممکن از روی لکه جذب و جدا شود، مراقب باشید که به جای پاک کردن لکه را گسترده‌تر نکنید. سپس به محض رسیدن به منزل فرآیند پاک کردن را مطابق موارد گفته شده در این مقاله انجام دهید.

لکه خون

پاک کردن لکه خون از روی لباس

ابتدا یک سطل را از آب سرد پر کنید و به ازای هر لیتر آب یک قاشق نمک به آن اضافه کرده و حل کنید سپس لباس را داخل این آب به مدت چند ساعت خیس کنید. لبه‌های لکه معمولا زودتر خشک شده و تثبیت می‌شوند و برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می‌شود موقع خیس  کردن لباس داخل آب نمک لبه‌ها را با دست بمالید تا راحت‌تر پاک شوند. اگر پس از چند ساعت خیس کردن هنوز آثاری از لکه خون به جا مانده بود استفاده از خمیر جوش شیرین را توصیه می‌کنیم. یک قاشق جوش شیرین را با یک قاشق آب ولرم مخلوط کنید و خمیری بسازید و این خمیر را روی قسمت‌‌های باقی مانده لکه بمالید و پس از نیم ساعت آن را از روی لباس بردارید. سپس با شوینده مناسب (ترجیحا حاوی آنزیم‌های حل کننده پروتئین) و با آب ولرم مثل همیشه لباس را بشویید. اگر قصد دارید از آب گرم یا داغ برای شستن لباس استفاده کنید حتما پیش از آن اطمینان حاص کنید که لکه خون به طور کامل پاک شده باشد. در غیر این صورت بهتر است ریسک نکنید و لباس را با آب ولرم یا سرد بشویید. توجه کنید که قبل از هر کاری بهتر است برچسب مراقبت لباس را به دقت نگاه کنید و بر اساس آن عمل کنید.

پاک کردن لکه خشک شده خون

اگر فرصت این را پیدا نکردید که لکه خون را بلافاصله بشویید و در این مدت لکه خشک شد بهتر است مطابق روش زیر عمل کنید:

  • قبل از هر کاری برچسب مراقبت روی لباس را به دقت مطالعه کنید، دمای مناسب آب، روش و شرایط شستشو را به دقت بخوانید و اگر لباس شما ظریف و حساس است در همین مرحله بهتر است به خشکشویی مراجعه کنید تا پاک کردن لکه را به صورت حرفه‌ای و بدون آسیب برای شما انجام دهند.
  • اگر قسمت‌هایی از لکه خشک را می‌توان با دست جدا کرد این کار را به آرامی انجام دهید و مواظب باشید به بافت پارچه آسیبی نرسانید.
  • لکه خشک خون را در کمی آب سرد خیس کنید
  • مقدار کمی پاک کننده مایع فاقد سفید کننده روی محل لکه بریزید، اگر پاک کننده حاوی سفید کننده باشد ممکن است پاک کردن لکه را مشکل‌تر کند.
  • ده دقیقه صبر کنید، اگر لکه از بین رفته بود آن را با آب سرد آبکشی کنید و سپس به روش معمول و در دمای مناسب آب بشویید.

البته برخی از انواع الیاف حساسیت بیشتری دارند و ممکن است فرآیند پاک کردن لکه به بافت آن‌ها آسیب برساند و باید در مورد آن‌ها روش متفاوت‌تری را به کار بگیرید:

  • اگر لباس ابریشمی لکه خشک شده خون روی خود داشته باشد ابتدا یک لیوان آب سرد داخل یک بطری اسپری بریزید سپس یک قاشق چای خوری نمک به آب اضافه کرده و هم بزنید و آن را روی لکه اسپری کنید و با یک دستمال تمیز به مدت ده دقیقه بمالید تا لکه جذب شود و سپس با آب سرد آن را آبکشی کنید. در نهایت لباس را بر اساس توضیحات نوشته شده روی برچسب بشویید.
  • اگر لباس پشمی شما به لکه خون آغشته شده و خشک شده باشد مقدار کمی پراکسید هیدروژن روی آن بریزید و با یک دستمال تمیز بمالید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه روی لباس باقی بماند سپس با آب سرد آن را آبکشی کنید. این مراحل را آنقدر تکرار کنید تا اثری از لکه باقی نماند سپس لباس را با روش مناسب الیاف پشمی بشویید. این روش را در مورد لباس‌های ظریف دیگر هم می‌توانید به کار ببرید.

پاک کردن لکه خون

اگر لکه پاک نشد

گاهی ممکن است با لکه سخت جانی سروکار داشته باشید که با هیچ یک از روش‌های گفته شده پاک نشود. در این صورت لازم است از روش متفاوتی استفاده کنید، یک محلول بیست درصدی پراکسید هیدروژن (که خاصیت سفیدکنندگب بدون رنگ بری دارد) تهیه کنید و آن را به نسبت ۱ به ۶ با آب رقیق کنید و لباس را داخل آن خیس کنید. قبل از این کار رنگ دادن لباس را تست کنید (یک دستمال خیس سفید بردارید و روی لباس بکشید اگر دستمال رنگی شد لباس شما رنگ می‌دهد و نباید این روش را به کار ببرید) تا رنگ لباس صدمه نبیند. البته اگر لباسی که به لکه خون آغشته شده و تمیز نمی‌شود سفید باشد مشکل ساده‌تر حل می‌شود و شما می‌توانید از سفیدکننده معمولی برای تمیز کردن آثار لکه ( توجه کنید که نباید از وایتکس در مراحل اولیه استفاده کنید) استفاده کنید بدون آن که نگران از بین رفتن رنگ لباس باشید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مراقبت از لباس مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Persil (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
11
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
61
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
80
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
118
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
76
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
202

مقالات سلامت

ویژگی های نمک دریا
نمک دریا و معرفی ۱۹ مورد از خواص شگفت انگیز آن
7
قطره چشم خانگی
قطره چشم خانگی را با موادی ساده و ارزان در خانه درست کنید
58
فولیک اسید برای درمان کم خونی
معرفی کامل داروی فولیک اسید (Folic Acid) برای درمان کم خونی
78
درمان زخم معده
درمان زخم معده با درمانهای سنتی و خانگی طبق تحقیقات و انواع درمانهای دارویی
110
هموروئید خارجی
هموروئید خارجی به چه علت بوجود می‌آید، انواع درمانهای پزشکی و خانگی آن چیست؟
105
معرفی داروی کوئتیاپین
داروی کوئتیاپین ( کوتیاپین) و معرفی ویژگی ها و نکات کلیدی در مصرف آن
89

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
86
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
314
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
187
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
308
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
336
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
551

مقالات تغذیه

فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
94
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
365
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
425
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
298
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
578
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
609