جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
چگونه لکه استفراغ و بوی بد آن را از روی لباس پاک کنیم؟

چگونه لکه استفراغ و بوی بد آن را از روی لباس پاک کنیم؟

خیلی از مادرها و پدرها با این مشکل موجه هستند که وقتی نوزاد شیرخوار دلبند خود را در آغوش می‌گیرند او با بالا آوردن شیر و غذایی که خورده لباس‌شان را به لکه استفراغ آلوده می‌کند، لکه‌ای که با سادگی پاک نمی‌شود. البته همیشه هم نباید نوزادان را مقصدر بدانیم و گاهی هم ممکن است لباس به دلایل دیگر لکه استفراغ به خود بگیرد و علاوه بر این لکه بوی بد آن نیز قابل تحمل نباشد. شاید بهترین توصیه، شستن بلافاصله لباس باشد که همیشه ممکن نیست، ممکن است دور ازمنزل باشید و لباس جایگزینی در دسترس نداشته باشید در نتیجه لکه روی لباس باقی می‌ماند و خشک می‌شود. اما هر مشکلی راه حلی دارد و این لکه هم قابل پاک شدن است. در این مقاله روش پاک کردن لکه استفراغ را به طور کامل خواهید آموخت.

پاک کردن فوری لکه استفراغ

برای پاک کردن این لکه هرچه سریع‌تر اقدام کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. ابتدا با یک دستمال کاغذی یا دستمال تمیز دیگر لکه را تا حد ممکن از روی لباس پاک کنید و بلافاصله آن را زیر آب سرد بگیرید تا تمیز شود. اگر لباس آلوده شده سفید است در همین مرحله می‌توانید از سفیدکننده هم کمک بگیرید. سفیدکننده لکه‌ها را کاملا پاک می‌کند و با ضدعفونی کردن لباس بوی بد آن را نیز از بین می‌برد. پس از استفاده از سفیدکننده لباس را با روش معمول بشویید. اما اگر لباس سفید نباشد از یک شوینده قوی مثل پودر رختشویی استفاده کنید و لباس خیس شده را با این شوینده بشویید، این شوینده بهتر است حاوی آنزیم‌های پاک کننده پروتئین باشد تا لکه استفراغ را بهتر از بین ببرد. این کار را چند بار تکرار کنید تا مطمئن شوید اثری از لکه باقی نمانده است.

برای لکه تازه سعی کنید حتما لباس را با دمای پایین آب بشویید (بین ۳۰ تا ۴۰ ردرجه سانتیگراد) چون دمای بالاتر لکه‌های پروتئینی را تثبیت می‌کند پس برای از بین بردن باکتری‌ها به جای آب داغ از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید. سرکه سفید از مواد مفیدی است که علاوه بر اثر پاک کنندگی و لکه بری اثر ضدعفونی کنندگی هم دارد و در از بین بردن بوی بد لباس هم موثر است. پس از شستن لباس به روش معمول آن را کاملا چک کنید تا مطمئن شوید اثری از لکه به جا نمانده است در غیر این صورت فرآیند شستشو را مجددا تکرار کنید.

از بین بردن بوی بد لباس

استفراغ بوی بسیار بد و تندی دارد و ممکن است به راحتی از بین نرود. حتی این امکان وجود دارد که لکه و آثار آن کاملا از بین برود اما بوی آن هنوز به جا مانده باشد و به همین دلیل لباس دیگر قابل استفاده نباشد. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است قبل از فرآیند شستشو اقدام کنید و با ماده‌ای جاذب تا حد ممکن بوی بدن ایجاد شده را از بین ببرید. این ماده جاذب می‌تواند پودرهایی مثل جوش شیرین، نمک یا پودر بچه باشد. وقتی لکه هنوز تازه است این پودر را روی آن بریزید و وقتی پودر خیس و خمیری شد آن را بردارید و در صورت نیاز مجددا این کار را تکرار کنید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید هنگام شستشو کمی نرم کننده پارچه داخل ماشین لباسشویی بریزید تا بوی بد باقی مانده را از بین ببرد. فراموش نکنید که چنین لباسی را نباید با بقیه لباس‌ها در ماشین بشویید چون ممکن است آن‌ها هم بو بگیرند.

پاک کردن لکه استفراغ

روش پاک کردن لکه استفراغ خشک شده از روی لباس

اگر در موقع مناسب فرصت تمیز کردن لکه را پیدا نکردید و لکه خشک شد نگران نباشید، باز هم می‌توانید آن را از بین ببرید. فرقی نمی‌کند این لکه ناشی از خرابکاری نوزاد شما باشد یا خودتان یا کس دیگری، در هر صورت سروکار داشتن با چنین چیزی واقعا چندش آور و ناخوشایند است اما اگر این ترفندها را برای پاک کردن لکه‌ها به کار ببرید موثرتر، سریعتر و بهتر پاک خواهند شد و دیگر اثری از لکه و بوی بد آن روی لباس شما باقی نخواهد ماند. فراموش نکنید که همیشه سرعت عمل کلید موفقیت در لکه بری است و هرچه سریع‌تر برای پاک کردن لکه اقدام کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت:

  • هرگونه ماده اضافی روی لباس را جدا کنید. چندش آور است اما چاره دیگری ندارید چون اگر مواد جامدی روی لباس باقی مانده باشد فرآبند پاک کردن لکه درست و مناسب انجام نخواهد شد. این کار را می‌توانید با یک دستمال یا قاشق یا چاقوی یک بار مصرف انجام دهید.
  • آب ولرم را با فشار زیاد روی لکه بگیرید یک این که لباس را داخل یک ظرف پر از آب ولرم قرار دهید تا خیس شود.
  • مایع یا پودر شستشوی لباس را که خاصیت لکه بری هم دارد روی لباس بریزید. لکه استفراغ پایه پروتئینی دارد پس بهتر است این پاک کننده حاوی آنزیم‌های حل کننده پروتئین در خود باشد.
  • در این مرحله لباس را بر اساس دستورات نوشته شده روی برچسب مراقبتی بشویید. فرآیند شستشو را ۲ تا ۴ بار تکرار کنید تا دیگر اثری از لکه باقی نماند.

پاک کردن لکه استفراغ

این روش ساده و قابل انجام است و تا اینجای کار مشکلی نخواهید داشت اما اگر لباسی که به لکه آغشته شده است ظریف باشد و قابل شستشو با پودرهای معمولی و لکه بر نباشد مثل ابریشم و پشم چه باید کرد؟ اگر لباس آلوده شده را نتوان با ماشین شست از چه روشی باید استفاده کنیم؟ در این شرایط به روش زیر عمل کنید:

  • مرحله اول و دوم را مشابه روش قبل انجام دهید یعنی مواد جامد را از روی لکه پاک کنید و محل لکه را با آب ولرم آبکشی کنید.
  • با یک شوینده ملایم مثل مایع ظرفشویی یا سرکه و یا ترکیبی از این دو که با آب ولرم رقیق شده است، لکه را پاک کنید. اما قبل از این که چیز جدیدی را روی لباس ظریف خود امتحان کنید مطمئن شوید که این ماده اثری منفی روی رنگ و بافت لباس نداشته باشد و حتما بر اساس دستورات نوشته شده روی برچسب مراقبتی لباس عمل کنید.

پیشگیری از لکه استفراغ

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، لکه استفراغ هم قابل پیشگیری است پس اگر شرایط خاصی در منزل شما حکمفرما است مثلا کودک بیماری دارید که مرتب استفراغ می‌کند حتما وسایل مورد نیاز مثل ظرف و دستمال کاغذی و دستمال مرطوب در نزدیکی او قرار دهید تا لباس‌ها و ملافه‌ها را آلوده نکند و یا در صورت امکان از یک پوشش محافظ روی آن‌ها استفاده کنسد. لباس‌های آلوده شده را در یک پوشش پلاستیکی قرار دهید و ترجیحا آن‌ها را در مکان عمومی نشویید تا از پراکنده شدن میکروب‌ها پیشگیری شود.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مراقبت از لباس مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Persil (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

برای داشتن اعتماد به نفس کامل این نکات آرایشی را رعایت کنید
برای داشتن اعتماد به نفس کامل این نکات آرایشی را رعایت کنید
31
جایگزین بوتاکس
۷ جایگزین بوتاکس که چروکها را درمان می‌کنند با بررسی مزایا و معایب
160
چند مدل موی زنانه ساده و زیبا برای باریک نشان دادن صورت
چند مدل موی زنانه ساده و زیبا برای باریک نشان دادن صورت
85
عطر مناسب مزاج و شخصیت خود را به این روش انتخاب کنید
عطر مناسب مزاج و شخصیت خود را به این روش انتخاب کنید
80
جوش‌های روی چانه چرا به وجود می‌آیند و چرا از بین نمی‌روند؟
جوش‌های روی چانه چرا به وجود می‌آیند و چرا از بین نمی‌روند؟
82
حجم دادن به لب‌ها با آرایش در چهار گام، انتخاب رنگ مناسب برای رژ لب
حجم دادن به لب‌ها با آرایش در چهار گام، انتخاب رنگ مناسب برای رژ لب
227

مقالات سلامت

معرفی عفونت کلیه
عفونت کلیه (پیلونفریت): معرفی، علائم ابتلا، پیشگیری و درمان بیماری
39
استفاده از چای کیسه‌ای
روش استفاده از چای کیسه‌ای برای چشمان و انواع مناسب آن برای همه مشکلات چشم
53
جایگزین بوتاکس
۷ جایگزین بوتاکس که چروکها را درمان می‌کنند با بررسی مزایا و معایب
160
معرفی گوشت بره
گوشت بره و معرفی ۸ مورد از فواید مصرف این ماده غذایی پرطرفدار
71
جراحی لثه
جراحی لثه یا پریودنتال و انواع روشهای آن چگونه انجام می‌شود؟
49
ماساژ سنگ داغ
ماساژ سنگ داغ چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
72

مقالات آشپزی

ساندویچ فیلی چیز استیک
فیلی چیز استیک با سیب زمینی برشته (ساندویچ چیز استیک فیلادلفیا)
18
ماکارون نارگیل
ماکارون نارگیل ساده و عسلی؛ شیرینی بدون گلوتن و بدون غلات
34
خورش گوشت بره
خورش گوشت بره و سبزیجات؛ پخت خورش گوشت در فر
42
شیرینی مربایی
شیرینی مربایی لینزر ؛ شیرینی مخصوص عید نوروز
71
دلمه 11
طرز تهیه دلمه کلم به بهترین روش به همراه نکات مربوط به پخت
62
سس مارینارا خانگی
سس مارینارا خانگی برای انواع پاستا و سایر غذاها؛ بدون گلوتن و وگان
65

مقالات تغذیه

توت سفید
توت سفید و معرفی ۸ مورد از خواص شگفت انگیز این میوه
16
معرفی گوشت بره
گوشت بره و معرفی ۸ مورد از فواید مصرف این ماده غذایی پرطرفدار
71
بهترین چای گیاهی
بهترین چای برای سلامتی کدام است و چه اثراتی روی بدن دارند؟
57
خواص پسته
پسته و معرفی ۹ مورد از مزایای شگفت‌انگیز ناشی از مصرف این ماده غذایی
104
آرد بادام
آرد بادام و معرفی ۸ مورد از مزایای باورنکردنی این ماده غذایی
87
معرفی ماده کوئرستین
کوئرستین و معرفی ۷ مورد از مزایای شگفت‌انگیز این ماده آنتی اکسیدان
53