جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
ویوین وست وود طراح لباس جنجالی بریتانیایی را بهتر بشناسید

ویوین وست وود طراح لباس جنجالی بریتانیایی را بهتر بشناسید

ویوین وست وود یکی از شناخته شده‌ترین طراحان بریتانیایی در دهه‌های اخیر است که در وارد کردن سبک پانک به لباس‌های روزمره مردم نقش مهمی داشته است و موج جدیدی را در دنیای مد به وجود آورده است. او یک نمونه شاخص از زنانی است که نماد برند فشن خود هستند و بخش مهم مدیریت و طراحی برند خود را انجام می‌دهند. ویوین وست وود در دهه هفتاد میلادی با کار برای گروه‌های موزیک راک و پانک فعالیت حرفه‌ای خود را شروع کرد و در مدت کوتاهی به شهرت رسید و وارد جریان اصلی دنیای مد شد. در این مقاله تخصصی از مجله قرمز نگاهی داریم به زندگی ویوین وست وود طراح لباس جنجالی و تاثیراتی که او بر جریان مد و فشن در دهه‌های اخیر گذاشته است.

زندگی نامه ویوین وست وود

ویوین ایزابل سوایر در هشتم آوریل سال ۱۹۴۱ در تینت ویسل چشایر در بریتانیا به دنیا آمد. زمانی که ویوین به دنیا آمد و در بحبوحه جنگ جهانی پدرش که میوه فروش بود در کارخانه‌ نیروی هوایی مشغول به کار بود و مادرش نیز خانه‌داری می‌کرد. او در هفده سالگی وارد مرسه گلوساپ گرامر شد و در همین زمان خانواده او به لندن نقل مکان کردند. او در دانشگاه هنر لندن در رشته نقره کاری شروع به تحصیل کرد اما پس از یک ترم این رشته را رها کرد چون معتقد بود دختر یک کارگر نمی‌تواند در دنیای هنر زندگی کند. او وارد کالج تربیت معلم شد و همزمان در یک کارخانه مشغول به کار شد. در همین زمان او در یک مدرسه ابتدایی تدریس می‌کرد و جواهراتی دست ساز تهیه کرده و در بازار به فروش می‌رساند. در این دوره بود که او استعداد طراحی را در خود کشف کرد و فعالیت خود را در عرصه مد و فشن آغاز کرد.

ویوین وست وود

در سال ۱۹۶۲ ویوین با درک وست وود آشنا شد، کارآموزی که در کارخانه جاروسازی در لندن کار می‌کرد. آن دو در ۲۱ جولای سال ۱۹۶۲ با هم ازدواج کردند و ویوین از آن پس با نام ویوین وست وود شناخته شد. او حتی لباس عروس خود را نیز خود طراحی کرده و دوخته بود. یک سال بعد ویوین صاحب یک پسر به نام بن وست وود شد. اما این ازدواج عمر چندانی نداشت چون ویوین با مالکوم مک لارن آشنا شد و این آشنایی هم به پایان زندگی مشترک وی انجامید و هم تاثیر زیادی روی حرفه طراحی او گذاشت و او را به سبک طراحی پانک سوق داد. او در سال ۱۹۷۱ تدریس را رها کرد و در این زمان مالکوم یک بوتیک در خیابان کینگزرود در لندن به نام Let it Rock  افتتاح کرد. ویوین در این بوتیک لباس‌های طراحی شده خود را با برند ویوین وست وود به فروش می‌رساند. او از سبک لباس پوشیدن اقشار خاصی مثل خوانندگان راک و موتورسواران الهام گرفت و سبک جدیدی را در لباس پوشیدن به وجود آورد که به سبک پانک معروف شد. این ابداع تحولی عمیق در فشن دهه هفتاد و هشتاد به وجود آورد که از آن به عنوان دوره پانک یاد می‌شود.

دوره پانک و فعالیت حرفه‌ای

از ویوین وست وود به عنوان یکی از بنیانگذاران سبک پانک یاد می‌شود، سبکی که در آن از چیزهای جدید و غیرمعمولی برای طراحی و تهیه لباس استفاده می‌شود مثل زنجیر، سنجاق قفلی، استوک فلزی و ترکیبی از این‌ها با چرم به همراه آرایش عجیب موها و چهره. ویوین عناصری را هم از لباس‌های محلی اسکاتلندی مثل پارچه چهارخانه را به این سبک اضافه کرد و سبک خاص خود را ابداع کرد.

ویوین وست وود

وست وود معتقد بود طراح نباید در مورد طراحی‌های خود توضیح دهد و محصول خود باید گویای ویژگی‌های خود باشد. طراحی‌های وست وود هم گویای فرهنگ و سبک خاص خود بود. ایده‌های او حتی در زمان خود عجیب و غیرمعمول بود و همین مساله باعث شد علیرغم موفقیت و محبوبیت زیاد، مورد تمسخر هم قرار بگیرد. مک لارن و وست وود در دهه هشتاد ملادی اولین مجموعه لباس‌های خود را به نمایش گذاشتند که با استقبال مواجه شد. نام‌هایی که این دو برای مجموعه‌های خود انتخاب می‌کردند نیز جالب توجه است، نام‌هایی مثل دزدان دریایی، وحشی‌ها، بوفالو، پانکاتور، جادوگران و پایان جهان. از سال ۱۹۸۴ شراکت وست وود و مک لارن به هم خورد و پس از خود ویوین به تنهایی مدیریت برند را به عهده گرفت. از این زمان او تمرکز خود را روی ایده‌های جدید لباس برای آزادی و برابری زنان گذاشت و لباس‌های کوتاه و جالبی را در این دوره ارائه کرد. در سال ۲۰۰۲ ویوین وست وود لباس‌های تئاتر ریگولتو اثر جوزپه وردی طراحی کرد که مورد استقبال قرار گرفت. در سال ۲۰۰۶ او با مجموعه ناین وست شروع به همکاری کرد و برای این برند لباس‌های مردانه و زنانه طراحی کرد. در سال ۲۰۰۸ ویوین وست وود موفق به اخذ دکترای افتخاری مد و فشن از دانشگاه هریوت وات اسکاتلند شد. ملکه الیزابت به ویوین وست وود لقب بانو اعطا کرده است.

ویوین وست وود

ویوین وست وود در نزدیک به پنج دهه فعالیت خود تاثیری چشمگیر روی فشن زنانه و مردانه گذاشته است و اکنون نیز فعالیت خود را ادامه می‌دهد به طوری که نام و چهره او همچنان تصویر شاخص برند وست وود است. او در کنار فعالیت طراحی مد و لباس و طراحی لباس تئاتر و مدیریت کمپانی‌های فشنی که گردش مالی سالانه آن ده‌ها میلیون پوند است کارهایی هم در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی انجام داده است. او عضو  رسمی حزب سبز اروپا است و در بسیاری از طراحی‌های خود سعی کرده است شعارهای سیاسی و اجتماعی جدی را در کنار سبک خاص و شوخ طبعانه خود مطرح کند.

ویوین وست وود

تاثیر ویوین وست وود

ویوین از طرفداران محیط زیست است و همواره سعی می‌کند اصل پایداری را در طراحی‌های خود پیاده کند. برند او از سال‌ها پیش به جنبش مد سبز پیوسته است اما هنوز سوالاتی در مورد پایدار بودن محصولات آن وجود دارد. با وجود سبک متفاوت و پانک وست وود باز هم چهره‌های معروفی جزو مشتریان ثابت او هستند، ماریون کوتیارد، شاهزاده اوژنی انگلستان، کامیلا دوشس کرنول و فارل ویلیامز جزو شناخته شده‌ترین مشتریان وست وود هستند. برند وست وود اکنون ۶۳ فروشگاه در سرتاسر جهان دارد و نمایندگی‌های آن در کشورهای مختلف از جمله چین، کره جنوبی و هاوایی دارد.

ویوین وست وود

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مقالات تخصصی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiPedia (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
13
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
61
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
80
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
119
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
76
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
202

مقالات سلامت

ویژگی های نمک دریا
نمک دریا و معرفی ۱۹ مورد از خواص شگفت انگیز آن
10
قطره چشم خانگی
قطره چشم خانگی را با موادی ساده و ارزان در خانه درست کنید
58
فولیک اسید برای درمان کم خونی
معرفی کامل داروی فولیک اسید (Folic Acid) برای درمان کم خونی
78
درمان زخم معده
درمان زخم معده با درمانهای سنتی و خانگی طبق تحقیقات و انواع درمانهای دارویی
110
هموروئید خارجی
هموروئید خارجی به چه علت بوجود می‌آید، انواع درمانهای پزشکی و خانگی آن چیست؟
105
معرفی داروی کوئتیاپین
داروی کوئتیاپین ( کوتیاپین) و معرفی ویژگی ها و نکات کلیدی در مصرف آن
89

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
88
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
314
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
187
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
308
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
337
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
552

مقالات تغذیه

فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
94
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
366
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
425
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
298
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
578
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
609