والنتینا شلی طراح لباس تئاتر و فشن نیویورکی را بهتر بشناسید

والنتینا شلی طراح لباس تئاتر و فشن نیویورکی را بهتر بشناسید

والنتینا شلی یکی از چهره‌های شاخص طراحی لباس فشن و طراحی لباس صحنه در نیویورک بود که کارهای وی روند طراحی لباس قرن بیستم را تحت تاثیر قرار داد و سبکی به نام سبک جوامع سطح بالا را ابداع کرد. او در اوکراین روسیه به دنیا آمده بود و تا هجده سالگی در آنجا زندگی کرده بود اما پس از انقلاب روسیه به نیویورک رفت و بین سال‌های 1928 تا 1950 به فعالیت پرداخت. والنتینا از علاقمندان به هنرهای دراماتیک و نمایش بود و همین باعث شد تا کار خود را در بخش طراحی لباس صحنه نیز در موازات با طراحی فشن ادامه دهد و این دو جنبه کارهای وی تاثیری متقابل بر یکدیگر داشتند. در این مقاله تخصصی از مجله قرمز با والنتینا شلی طراح لباس تئاتر و فشن نیویورکی و روند و سبک کارهای وی بیشتر آشنا می‌شوید.

زندگی والنتینا

والنتینا نیکولائوا سانینا در اول می 1899 در کیف اوکران به دنیا آمد و بزرگ شد. زمانی که انقلاب کبیر روسیه در سال 1917 اتفاق افتاد والنتینا در دانشگاه خارکوف مشغول تحصیل در رشته هنرهای دراماتیک بود و مجبور شد تحصیلاتش را نیمه کاره رها کند و از کشور بگریزد چون خانواده والنتینا از اشراف بودند و انقلابیون به آن‌ها رحم نمی‌کردند. در این زمان او در ایستگاه قطار با همسر و پشتیبان مالی آینده‌اش جرج شلی آشنا شد و پس از مدتی ازدواج کردند، جرج شلی یکی از چهره‌های به نام نیویورکی بود که در جوامع سطح بالای این شهر بسیار شناخته شده بود در حقیقت شهرت جرج شلی به خاطر دوستی طولانی مدت و نزدیکش با ستاره دهه 1930 سینما گرتا گاربو و ارتباطات اجتماعی قوی وی بود. زمانی که جرج شلی و والنتینا که نام والنتینا شلی را برای خود برگزیده بود وارد نیویورک شدند و زندگی اجتماعی مشترک خود را آغاز کردند لباس‌های والنتینا با زنان نیویورکی متفاوت بود، او لباس‌های پوشیده و بلندی داشت در حالی که ترند غالب در نیویورک لباس‌های کوتاه با یقه‌های باز بود.

والنتینا شلی

شروع فعالیت حرفه‌ای والنتینا شلی

آقای شلی در سال 1928 یک مزون کوچک در خیابان مدیسون نیویورک برای همسرش باز کرد و نام آن را Valentina’s Gowns گذاشت. اولین قرارداد او در بخش هنرهای نمایشی، یک لباس تئاتر برای جودیت اندرسون در نمایش “به بلوغ رسیدن” در سال 1933 بود که بیش از خود تئاتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و به عنوان یک طراح لباس تئاتر شهرتی برای خود دست و پا کرد. او بعدها لباس‌های دیگری برای ستاره‌های سینما و تئاتر آن زمان مانند لین فونتین، کاترین کورنل، گرتا گاربو، گلوریا سوانسون و کاترین هیپورن طراحی کرد و این موفقیت‌ها در برادوی نیویورک به این منجر شد که او به عنوان طراح لباس نسخه تئاتری فیلم “داستان فیلادلفیا” انتخاب شود. همزمان با پیشرفت وی در عرصه تئاتر و طراحی لباس تئاتر او در بخش طراحی فشن هم به موفقیت‌هایی رسیده بود و لباس‌های مجلسی تعدادی از زنان شاخص نیویورکی را طراحی کرده بود. او همچنین در دهه 1950 اولین عطر خود را با نام My Own معرفی کرد.

والنتینا شلی

سبک و استایل والنتینا شلی

سبک والنتینا ترکیبی بود از فرم‌های روان الهام گرفته از برش اریب مادلین ویونه و فرم‌های باشکوه مجسمه وار مادام گره. او در اواخر دهه 1940 گفت: “سادگی شما را از تغییرات سریع دنیای فشن نجات می‌دهد”. او همچنین معتقد بود زنان نباید لباس‌های مد روز و مطابق با استایل هر فصل را بپوشند بلکه همین که با قرن حاضر تطابق داشته باشند کافی است. او استعداد خوبی در تبلیغ و مدلینگ هم داشت و خودش برای بسیاری از لباس‌هایی که طراحی کرده بود خودش هم مدل شد اما اجازه نداد زندگی و استایل اشرافی وی روی عملکرد و فعالیتش تاثیر بگذارد. او همیشه بی عیب و نقص در مجامع عمومی ظاهر می‌شد و جزو یکی از خوش لباس‌ترین زنان نه تنها در نیویورک بلکه در سطح بین المللی بود.

والنتینا شلی

پایان کار والنتینا شلی

والنتینا شلی در اواخر دهه 1950 تصمیم گرفت خانه مد خود را تعطیل کند و حدود سی سال بعد زمانی که نود ساله شده بود بر اثر ابتلا به بیماری پارکینسون درگذشت. همسرش جرج شلی نیز در سال 1964 از دنیا رفته بود اما پیش از این به دلیل ارتباط نزدیکی که با گرتا گاربو داشت و با هم در یک آپارتمان زندگی می‌کردند از طرف والنتینا متهم شد و پس از مرگ جرج نیز او با دشمنی خود با گرتا گاربو ادامه داد به طوری که با هم توافق و برنامه ریزی کرده بودند تا همدیگر را در راهروهای آپارتمان اتفاقی ملاقات نکنند.

والنتینا شلی

در سال 2009 نمایشگاه بزرگی با نام “والنتینا: مد سطح بالای آمریکایی و فرهنگ سلبریتی‌ها” در موزه شهر نیویورک برپا شد و آثار وی در آن به نمایش درآمد. این اولین نمایشگاهی بود که کارهای والنتینا را در معرض دید عموم قرار می‌داد و بسیاری از لباس‌های دیده نشده، اکسسوری‌ها و تصاویری از وی توسط خانواده وی و چهره‌های شاخص نیویورکی جمع آوری شد و به نمایش درآمد تا یاد و خاطره این طراح خلاق و بااستعداد زنده نگه داشته شود.

والنتینا شلی طراح لباس تئاتر و فشن نیویورکی

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مقالات تخصصی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiPedia (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *