جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • مهشید
  • ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۱۵:۰۰
  • 194
به عقیده دانشمندان قارچ‌ها می‌توانند دنیا را نجات دهند

به عقیده دانشمندان قارچ‌ها می‌توانند دنیا را نجات دهند

قارچ‌ها به عنوان یکی از گونه‌های متفاوت زیستی در حیات و تکامل کره زمین نقش مهمی داشته‌اند. این گونه آغازیان انواع بسیار مختلف و متنوعی دارد و هر نوع آن ویژگی‌های منحصر به فرد و خواص گوناگونی را از خود بروز می‌دهد. اخیرا توجه دانشمندان به این گونه زیستی بیش از گذشته جلب شده‌اند و آنان معتقدند که این گونه خاص می‌تواند دنیا را از مشکلاتی که گریبان گیر آن است مثل زباله‌ها، آلودگی، بیماری‌های عفونی و … نجات دهد. به همین دلیل ما در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز به قارچ‌ها و فواید و مضرات آن‌ها خواهیم پرداخت و به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا قارچ‌ها می‌توانند دنیا را نجات دهند؟

یک اتفاق عجیب در جنگ جهانی دوم

سال‌ها پیش در بحبوحه جنگ جهانی دوم در اقیانوس آرام جنوبی اتفاق عجیبی رخ داد. سربازان آمریکایی یگان QM6a که در جزایر سلیمان چادر زده بودند ناگهان متوجه شدند که یونیفرم‌ها و حتی چادرهای آن‌ها به یک باره محو شده است در حالی که چیزی از انبار غذاهای آن‌ها کم نشده بود. در آن زمان شایعات عجیب و ترسناکی بین سربازان رد و بدل می‌شد و صحبت از یک دشمن نامرئی بود. اما خوشبختانه ارتش به سرعت حقیقت ما جرا را کشف کرد و مشخص شد که یک نوع قارچ باعث این اتفاق شده است. این قارچ بعدها Trichoderma Reesei نام گرفت اما بیشتر با نام آن یگان در جزایر سلیمان یعنی QM6a شناخته می‌شود. اگرچه این قارچ در آن زمان باعث وحشت و فرار سربازان شد اما اکنون QM6a یکی از قارچ‌های محبوب در صنعت به شمار می‌رود چون می‌تواند سلولز را تجزیه کند. این قارچ در جزایر سلیمان باعث سردرد سربازان شده بود و همه الیاف پنبه‌ای، کاغذ و زباله‌های طبیعی را از بین برده بود اما اکنون از این قارچ به عنوان یک نوع مخمر در فرآوری دانه‌های قهوه و تبدیل زباله به سوخت‌های طبیعی استفاده می‌شود.

 قارچ‌ها می‌توانند دنیا را نجات دهند

فواید قارچ‌ها در زندگی ما

QM6a تنها قارچی نیست که برای زندگی بشر مفید بوده است بلکه امروزه صنعت آنزیم سازی استفاده‌ها مختلفی از انواع قارچ می‌‌برد طوری که پیش بینی می‌شود سود این صنعت تا سال ۲۰۲۴ به بیش از سه میلیارد دلار برد. روی هالینگ کارشناس قارچ در باغ گیاه شناسی نیویورک است که هم در این باغ و هم در پژوهشکده این مرکز مشغول تحقیق است و بیش از هشت میلیون گونه قارچ و کپک مختلف را در این مرکز نگهداری می‌کند. او می‌گوید: “هرجا که کربن وجود داشته باشد قارچ‌ها هم آماده رشد هستند. البته قارچ‌ها همیشه موجودات مفیدی نیستند و گاهی می‌توانند مرگبار باشند. مثلا نوعی بیماری دردناک پوستی وجود دارد که به وسیله چهل نوع قارچ مختلف ایجاد می‌شود. همچنین چندین نوع بیماری انسانی دیگر با قارچ‌ها ایجاد و شیوع پیدا می‌کنند. البته این مساله محدود به انسان و یا حتی حیوانات نیست، قارچ‌ها می‌توانند گیاهان و میوه‌ها را هم مبتلا کنند، نمونه این اتفاق در دهه ۱۹۵۰ رخ داد، زمانی که نوعی قارچ موزهای نژاد گروس میشل پانامایی را مبتلا کرد و این گونه را منقرض کرد و از آن زمان تاکنون ما از موزهای کاوندیش استفاده می‌کنیم.

در کنار این تهدیدها قارچ‌ها فواید زیادی هم برای ما داشته‌اند از جمله این که باعث فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی‌ها می‌شوند. الکساندر فلمینگ در سال ۱۹۲۸ با کمک نوعی قارچ کپک توانست آنتی بیوتیک را کشف کند و دنیا را از عفونت‌های میکروی نجات دهد. امروزه بیش از ۱۶۰۰ نوع آنتی بیوتیک از قارچ‌های مختلف به دست می‌آید و صنعت داروسازی کاملا مدیون قارچ‌ها و کپک‌ها است. علاوه بر این دانشمندان در تلاش هستند تا از قارچ‌ها برای تولید گوشت گیاهی، چرم و فوم‌های طبیعی استفاده کنند. علاوه بر این ثابت شده است که برخی قارچ‌ها می‌توانند اختلالات استرس را درمان کنند و به زنبورهای عسل در مقابله با آفت‌ها و جلوگیری از نابودی کندوها کمک کنند.

 قارچ‌ها می‌توانند دنیا را نجات دهند

آیا قارچ‌ها می‌توانند دنیا را نجات دهند؟

برخی از قارچ‌ها اثر خورندگی بسیار قوی دارند و قدرت این را دارند که هرچیزی را از بین ببرند بنابراین بشر می‌تواند از این ویژگی به نفع خود استفاده کند. Novozymes که یک شرکت آنزیم سازی دانمارکی است در حال حاضر از آنزیم‌های باکتری‌ها و قارچ‌ها برای ساخت پودرهای شوینده بدون ضرر برای محیط زیست استفاده می‌کند و با این تغییر، به زودی شاهد حذف شوینده‌های شیمیایی مصنوعی خواهیم بود. شرکت‌های پودر رختشویی تاید و Seventh Generation در تلاش هستند که این ترکیبات طبیعی را در محصولات خود به کار ببرند و مواد شیمیایی را از آن‌ها حذف کنند. شرکت نووزیمز در سال ۲۰۱۶ توانست بیش از ۲.۲ میلیارد دلار سود خالص به دست آورد در حالی که آنزیم‌های تولید شده توسط این قارچ‌ها نه تنها سودآور بوده‌اند بلکه نسبت به شوینده‌های شیمیایی به انرژی کمتری هم برای فعال شدن لازم دارند و این به معنای آن است که شما با برق و آب داغ کمتری می‌توانید لباس‌های تمیزتری داشته باشید بدون آن که آسیبی به محیط زیست وارد کنید. مطالعات نشان داده است که این آنزیم‌های طبیعی برای لکه بری بهترین گزینه هستند چون همان طور که قارچ MQ6a بافت‌های منسوجات را از بین می‌برد قارچ‌های دیگری هم هستند که می‌توانند بافت لکه‌ها مثل خون و کثیفی و عرق و … را بر روی لباس‌ها از بین ببرند.

قارچ‌ها می‌توانند دنیا را نجات دهند

همچنین دانشمندان در حال مطالعه آنزیم‌های قارچی خاصی هستند که می‌توانند زباله‌ها را تجزیه کنند و آن‌ها را به چرخه طبیعت باز گردانند. در سال ۲۰۱۱ محققان مقاله‌ای منتشر کردند که در آن درباره نوعی قارچ کمیاب به نام Pestalotiopsis microspore نوشته شده بود، قارچی که می‌تواند پلی اورتان (یکی از مقاوم‌ترین انواع پلاستیک) را تجزیه کند. مطالعات دیگر نشان داد که قارچ‌های مختلف دیگری می‌توانند مواد سمی مثل فلزات سنگین را که در خاک و آب وجود دارند جذب کنند و از بین ببرند. به این ترتیب می‌توان گفت که هرچند قارچ‌ها موجوداتی عجیب و گاهی خطرناک هستند اما ویژگی‌های خاصی که این موجودات دارند می‌تواند تحت کنترل انسان درآید و انسان می‌تواند آن‌ها را برای از پاکسازی آسیب‌هایی که به محیط زیست وارد کرده است به کار ببرد.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش علمی در مجله قرمز شاخه دانستنی‌های علمی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: PopSci (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
13
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
61
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
80
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
119
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
76
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
202

مقالات سلامت

ویژگی های نمک دریا
نمک دریا و معرفی ۱۹ مورد از خواص شگفت انگیز آن
7
قطره چشم خانگی
قطره چشم خانگی را با موادی ساده و ارزان در خانه درست کنید
58
فولیک اسید برای درمان کم خونی
معرفی کامل داروی فولیک اسید (Folic Acid) برای درمان کم خونی
78
درمان زخم معده
درمان زخم معده با درمانهای سنتی و خانگی طبق تحقیقات و انواع درمانهای دارویی
110
هموروئید خارجی
هموروئید خارجی به چه علت بوجود می‌آید، انواع درمانهای پزشکی و خانگی آن چیست؟
105
معرفی داروی کوئتیاپین
داروی کوئتیاپین ( کوتیاپین) و معرفی ویژگی ها و نکات کلیدی در مصرف آن
89

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
87
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
314
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
187
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
308
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
337
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
551

مقالات تغذیه

فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
94
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
366
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
425
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
298
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
578
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
609