جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا و ۱۳ عارضه که همانند این بیماری هستند

فیبرو میالژیا، نوعی رماتیسم بافت همبند است که باعث درد مزمن در اسکلت – عضلات ما می شود. آیا شما فکر می کنید مبتلا به بیماری فیبرومیالژیا باشید ؟ نشانه های این بیماری ممکن است بشابه بعضی بیماری های دیگر باشد که بدن ما را درگیر می کند. در اینجا ۱۳ عارضه دیگر که ممکن است به اشتباه فیبرومیالژیا، تشخیص داده شوند، را معرفی و بررسی می کنیم.

آرتریت (Arthritis)

رایج ترین شکل آرتریت ، آرتروز است که به نام انحطاط غضروف (استئو آرتریت) نام گذاری می شود که می تواند به آسیب به بافت و استخوان و درد مفاصل وحشتناک منجر شود. این نوع از درد می تواند درد را در نقاط حساس فیبرومیالژیا، مانند باسن و زانو،تقلید کند. علاوه بر آن ، هر دو آرتروز و فیبرومیالژیا می توانند باعث خشکی صبحگاهی، شوند.

سندرم خستگی مزمن (Chronic fatigue syndrome)

یکی از شرایط دیگری که تشخیص آن سخت است، سندرم خستگی مزمن (CFS) است. CFS بدون علت شناخته شده است، اما با خستگی ای که آنقدر شدید است که منجر به عدم توانایی فرد در تمام روز می شود، مشخص می شود. حتی پس از خواب کافی و استراحت، کسی که مبتلا به CFS است، ممکن است هیچ انرژی ای نداشته باشد. هر گونه خستگی را می تواند با مشکلات حافظه، سردرد، و درد در عضلات و مفاصل، که همه علائم بیماری فیبرومیالژیا است ، همراه باشد. حداقل ۵۰٪ از افراد دارای معیارهای فیبرومیالژیا دچار بیماری CFS هستند . دانیل کلاو ، پزشک متخصص ، مدیر گروه درد های مزمن و مرکز تحقیقات خستگی در دانشگاه میشیگان می گوید : “این می تواند برای بیماران، گیج کننده باشد”.

افسردگی (Depression)

فیبرومیالژیا اغلب می تواند افسردگی را آغاز کند. با این همه، چالش ها و دردهای زندگی روزمره، می تواند چالش برانگیز و گاهی باعث تضعیف روحیه شود . با این حال، علائم از دو وضعیت، اغلب به خوبی با هم همپوشانی دارند و ممکن هست با یکدیگر اشتباه شوند. افسردگی، که شامل احساسات عمیقی از غم و اندوه، ناامیدی و از دست دادن علاقه به فعالیت است ، می تواند باعث یک فرد فکر و سکوتی طولانی و یا صحبتی کندتر از حد معمول داشته باشد و یا دچار مشکلاتی حافظه و تمرکز شود که معمولا در فیبرومیالژیا هم، این موارد وجود دارد.

کم کاری تیروئید (Hypothyroidism)

کم کاری تیروئید، ی تولید کمتر از حد هورمون توسط غده تیروئید در گردن است که توسط یک پاسخ ایمنی غیر طبیعی که منجر به حملات به اشتباه بافت طبیعی بدن می شود، ایجاد می شود. در این مورد، پاسخ ایمنی باعث افت هورمون تیروئید، که نقشی کلیدی در چگونگی مصرف انرژی توسط بدن دارد. دکتر کلاو در این باره می گوید: داشتن سطوح پایین این هورمون، می تواند باعث این شود که افراد دچار این حالت بگویند: “تمام بدنم صدمه دیده است”.

این وضعیت همچنین با علائم دیگر که با فیبرومیالژیا، همپوشانی دارند مانند خستگی، افسردگی، از دست دادن حافظه و یبوست، در ارتباط است. دکتر کلاو در این باره می گوید: “ما به طور کلی توصیه می کنیم که عملکرد تیروئید قبل از اینکه برای کسی تشخیص فیبرومیالژیا داده شود، بررسی شود.”

سندرم روده تحریک پذیر(Irritable bowel syndrome )

علائم فیبرومیالژیا مانند حملات متناوب یبوست یا اسهال ممکن است با سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، که یک مشکل گوارشی بدون هیچ علت شناخته شده ای است که اما می تواند توسط استرس و یا خوردن مواد غذایی خاص تشدید شود، اشتباه شود. داروها ممکن است به کاهش علائم IBS، که شامل کرامپ های و درد های معده است، کمک کند. خبر خوب این است که IBS به نظر نمی رسد افزایش خطر ابتلا به سرطان مانند برخی دیگر از انواع بیماری التهابی روده باشد ، که ناراحتی هایی هستند که می توانند باعث ایجاد، زخم و التهاب در دستگاه گوارش شوند.

مشکلات فک (Jaw problems )

اختلالات گیجگاهی فکی ناراحتی ای است که در آن مشکلات فک ناشی از دندان قروچه شبانگاهی یا برهم فشردن دندان ها است. جویدن، خمیازه کشیدن، و یا صحبت کردن می تواند دردناک و سردرد می تواند شایع باشد که همه این موارد، ممکن است با بیماری فیبرومیالژیا، اشتباه گرفته شوند.

لوپوس، راش پروانه ای شکل (lupus butterfly rash )

سیستم ایمنی بدن یک فرد مبتلا به لوپوس بافت طبیعی بدن حمله، باعث التهاب و درد عضلات و مفاصل می شود ، بسیار شبیه به درد توسط افراد مبتلا به فیبرومیالژیا، تجربه می شود. افرادی که هر دو شرایط را تجربه می کنند،به احتمال زیاد این نشانه ها را در زمان عود تجربه کنند ، همچنین آنها، ممکن است خستگی را تجربه کنند. با این حال، بیماران مبتلا به لوپوس به احتمال زیاد به تب یا راش پوستی (مانند راش پروانه ای شکل در سراسر بینی و گونه) که شبیه به علائم فیبرومیالژیا است، دچار می شوند.

بیماری لایم (Lyme disease )

برخی از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا گزارش داده اند که بیماری لایم را در گذشته داشته اند. در حالی که هیچ پژوهش هنوز یک ارتباط مستقیم بین این دو بیماری را اثبات نکرده است. دکتر کلاو می گوید: “تعدادی از عفونت ها [از جمله بیماری لایم] به نظر می رسد قادر به تحریک و ایجباد فیبرومیالژیا باشند”. خستگی، سردرد، درد عضلانی و درد مفاصل از علایم مشخصه بیماری لایم است که این بیماری، توسط باکتری از طریق گزش گوزن آلوده منتشر ایجاد می شود، اما آزمایش خون برای بیماری لایم همیشه قابل اعتماد نیست. بنابراین تشخیص بیماری لایم می تواند مشکل باشد، ونشانه های افراد مبتلا به فیبرومیالژیا و با شرایط دیگر هم، ممکن است با هم همپوشانی داشته باشند. بیماری لایم را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد.

التهاب مثانه بینابینی (Interstitial cystitis )

بیماری ای که گاهی اوقات به نام سندرم مثانه دردناک می شود ، التهاب دیواره مثانه است به احتمال زیاد شبیه به عفونت دستگاه ادراری است . التهاب مثانه بینابینی و فیبرومیالژیا که به طور مشابه هستند و گاهی اشتباه گرفته می شوند، هر دو به نظر می رسد، ریشه در اعصاب و تولید درد مزمن، دارند. این دو وضعیت اغلب با هم رخ می دهد و معمولا هم در زنان شایع تر است.

آرتریت‌ گیجگاهی و درد گردن و مفاصل (Polymyalgia rheumatic )

دکتر کلاو در این باره می گوید: فیبرومیالژیا به احتمال زیاد به خاطر این اختلال التهابی در افراد بالای ۵۰ سال اشتباه گرفته می شود،. مشخصه آن، درد و سفتی در باسن، گردن، شانه ها و تمام این موارد با بیماران فیبرومیالژیا، مشترک هستند. آرتریت‌ گیجگاهی معمولا در افراد مسن تر از ۵۰ سال شایع است و همچنین ممکن است که علایم خشکی صبحگاهی و سردرد در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا و این بیماری مشترک باشد.

سندرم پاهای بی قرار (Restless legs syndrome )

مشخصه ی این بیمار، احساس ناراحتی و سوزن سوزن شدن در پاها و اصرار غیر قابل مقاومت به حرکت در پاها است.علت سندرم پاهای بی قرار (RLS) ، عمدتا به صورت یک راز باقی مانده است. حرکت دادن پاها به نظر می رسد به طور موقت باعث کاهش در احساسات شدید باشد، اما افراد مبتلا به RLS به طور کلی، متمایل به کم خوابی و تجربه خستگی شدید که ا توسط بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا، احساس می شود هستند.

آرتریت روماتوئید (Rheumatoid arthritis )

مفاصل دردناک، متورم، سفت مشخصه آرتریت روماتوئید و همچنین از شکایات شایع برای افراد مبتلا به این بیماری است. بر خلاف آرتروز( استئو ارتریت) ، که در افزایش سن رابطه دارد و در سنین بالا شایع تر است، آرتریت روماتوئید می تواند در هر سنی رخ دهد و با التهاب و تخریب پوشش مفاصل ایجاد می شود. RA می تواند در هر دو طرف بدن رخ دهد و به مفاصل حمله کند ، شبیه به نقاط حساس متقارن مورد استفاده برای تشخیص فیبرومیالژیا وهمچنین آرتریت روماتوئید، می تواند باعث خستگی و خشکی صبحگاهی شود.

فیبرومیالژیا

آپنه وخروپف در خواب و  تداخل با فیبرومیالژیا (Sleep apnea )

بسیاری از بیماران فیبرومیالژیا دچار مشکل در خواب هستند. مصرف داروی catch-22 باعث خواب بهتر می شود و در واقع می تواند باعث شود که نشانه های این مشکل، بهبود یابد. در برخی موارد، درد فیبرومیالژیا می تواند با خواب تداخل داشته باشد. اما یک اختلال اساسی مانند آپنه خواب ممکن استرباعث مشکل در شما در شب (خواب شبانه) شود. فرد مبتلا به آپنه خواب ، در حالی که خواب است، تمایل به خروپف و قطع تنفس برای چند ثانیه یا بیشتر دارد که همین باعث خروپف و به نفس نفس افتادن می شود. این موارد باعث احساس کسالت و خستگی پس از بیدار شدن می شود. درمان اختلال خواب باید به بهبودی منجر شود، حتی اگر علایم فیبرومیالژیا باقی بماند.

منبع : HEALTH
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

خرید آنلاین عطر را با موفقیت و عاقلانه انجام دهید
خرید آنلاین عطر را با موفقیت و عاقلانه انجام دهید
84
قرمزی پوست را چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان درمان کرد؟
قرمزی پوست را چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان درمان کرد؟
197
لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
167
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
351
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوان‌تر شدن شما می‌شود
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوانتر شدن شما می‌شود
277
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
264

مقالات سلامت

درمان طبیعی نیش پشه
نیش پشه و خارش و درد ناشی از آن را با ۷ درمان خانگی تسکین دهید
80
کرایولیپولیز
کرایولیپولیز چیست و چه فواید و عوارضی برای بدن دارد؟
129
چای بابونه
چای بابونه چگونه به سلامت بدن و درمان بیماریها کمک می‌کند
188
معرفی آب مروارید
آب مروارید ( کاتاراکت ) : انواع مختلف ، علل پیدایش و علائم ابتلا
241
سوختگی دهان
سوختگی دهان را با ۷ درمان طبیعی در خانه درمان کنید
225
روش آنژیوگرافی
آنژیوگرافی (رگ نگاری) عروق کرونر: تعریف و نحوه انجام این روش
290

مقالات آشپزی

شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
702
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
460
کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
841
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
410
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
3,406
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
1,216

مقالات تغذیه

بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
20
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
324
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
271
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
289
آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
631
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
952