جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
 • هالث
 • ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
 • ۱۹:۳۰
 • 221
ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

بعضی از افراد از ماساژ سنگ داغ به عنوان راهی برای آرامش پس از یک دوره تنش و استرس استفاده می‌کنند. یک کارشناس ماساژ سنگ داغ از تکنیکهای متفاوتی استفاده می‌کند تا عضلات اسکلتی بدن را به مدت طولانی آرام کند. چندین حرکت وجود دارد که کارشناس می‌تواند استفاده کند، همچون ضربه‌های طولانی و آرام، حرکات دایره‌ای، ضربه زدن و ورز دادن. در این مطلب ما به نوعی از ماساژ که ماساژ سنگ داغ نامیده می‌شود، نگاهی می‌اندازیم. ما به شما نشان خواهیم داد که ماساژ سنگ داغ چگونه انجام می‌شود و فواید و خطرات احتمالی آن چیست؟

ماساژ سنگ داغ چیست؟

در طول ماساژ سنگ داغ تکنیکهای یک ماساژ معمولی استفاده می‌شود. با این حال یک درمانگر نیز با سنگهای داغ که روی نقاط ویژه‌ای از بدن قرار دارند کار می‌کند. سنگها صاف و مسطح هستند و معمولا از نوع سنگهای آتشفشانی هستند که بازالت نامیده می‌شود. این سنگهای خاص به این دلیل استفاده می‌شوند چون گرما را حفظ می‌کنند.

سنگهای مورد استفاده برای ماساژ سنگ داغ قبل از استفاده در آب داغ قرار می‌گیرند تا گرم شوند. سپس روی نقاطی از بدن استفاده می‌شوند این نقاط شامل:

 • کمر
 • معده
 • صورت
 • دستها
 • پاها

بعضی از درمانگران ماساژ سنگها را در دستانشان نگه می‌دارند و سپس آنها را برای ماساژ استفاده می‌کنند. این به درمانگر اجازه می‌دهد تا ماساژ عمیقتری را بدون فشار بیشتر انجام دهد که به مراجعه کنندگان کمک می‌کند تا بیشتر ریلکس شوند.

گاهی اوقات سنگهای سرد را می‌توان بر روی صورت و یا پس از استفاده از سنگهای گرم در جاهای دیگر استفاده کرد. سرما به آرام کردن رگهای خونی متورم کمک می‌کند و پوست را تسکین می‌دهد.

این نوع از درمان سنگ داغ به نظر می‌رسد از ۲۰۰۰ سال پیش در چین آغاز شد. از آن به بعد روش استفاده از سنگهای داغ برای درمان در بسیاری از فرهنگهای مختلف، شامل آمریکا، آفریقا، مصر و هند استفاده شد.

 

پنح فایده ماساژ سنگ داغ

علاوه بر آرامش عمیق، چندین فایده دیگر برای ماساژ سنگ داغ وجود دارد. اینها شامل:

 1. تسکین درد

ماساژ سنگ داغ به طور خاص با تسکین علائم در افراد با مشکلات مختلف، مانند فیبرومیالژیا و سایر اختلالات خود ایمنی مرتبط است. چندین تحقیق از جمله در مورد فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید با تکنیکهای ماساژ متوسط را با کاهش درد و افزایش دامنه حرکت مرتبط ساختند.

 1. رفع استرس

ماساژ یک روش موثر برای رفع استرس است. چندین تحقیق نشان داده است که ماساژ استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد و سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد.

 1. افزایش انعطاف مفصل

تنش عضلات می‌تواند ایجاد مشکل کند و درد بیشتری را به سوی مفاصل ببرد. ماساژ به آرام شدن عضلات کمک می‌کند که حرکت کردن را برای شخص آسانتر و راحت‌تر می‌کند. افرادی با اختلالات مفصلی خاص نیز می توانند به خصوص از ماساژ سنگ داغ بهره ببرند.

 1. کاهش تنش و اسپاسم عضلانی

عضلاتی که تحت تنش و اسپاسم هستند می‌توانند موجب درد زیادی شوند و با زندگی روزانه تداخل ایجاد کنند. کاهش التهاب و تنش در عضلات اسکلتی هم اسپاسم عضلات و هم درد را کاهش می‌دهد. قبلا گفته شد، ماساژ و استفاده از سنگ داغ می‌تواند آرامش عضلات و مفاصل را در بدن تقویت کند و درد و اسپاسم را کاهش دهد.

 1. خواب بهتر

بسیاری از افراد نمی‌توانند خوب بخوابند. عواملی همچون استرس، بی خوابی و مشغولیت‌های زندگی به این معنی است که آنها بسیار کمتر از ۷ تا ۸ ساعت خواب توصیه در شب می‌خوابند. بررسی برخی از مقالات در مورد اثر بخشی ماساژ نشان می‌دهد که در ارتقا آرامش و خواب در افراد مسن مفید است.

 

خطرات ماساژ سنگ داغماساژ سنگ داغ

علیرغم مزایای زیادی که در رابطه با ماساژ سنگ داغ وجود دارد این درمان برای همه مناسب نیست. برخی از افراد هستند که نباید ماساژ و بخصوص ماساژ سنگ داغ در مورد آنها انجام شود. برای ماساژ سنگ داغ، برخی از موارد منع مصرف یا عواملی که به معنای این است که شخص نباید این درمان خاص را انجام دهد وجود دارد که در زیر بیان شده است.

زخمهای پوستی

هر کسی که زخمی روی پوست دارد باید از ماساژ سنگ داغ اجتناب کند تا زمانی که زخمها التیام یابند. کبودی جدید یا شدید، بریدگی یا خراش، آفتاب سوختگی یا واریس خطر صدمه ماساژ یا زخم را افزایش می‌دهند. آنها همچنین شانس عفونت ایجاد شده از طریق باکتری‌های موجود در روغنهای ماساژ یا سنگها را بالا می‌برند.

عفونت یا بیماری

این ممکن است عادی به نظر برسد اما هر کسی که مبتلا به تب، سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد باید از ماساژ اجتناب کند تا زمانی که بهتر شود. فرد مبتلا به تب ممکن است میکروب‌های خود را افزایش دهد و همچنین تنظیم دمای بدن مشکل خواهد بود. این باعث می‌شود که آنها احساس ناراحتی بشتری نسبت به سنگ‌های داغ بر روی پوست خود داشته باشند.

بیماری قلبی

بیماری قلبی می‌توان موجب ورم یا مشکلات در رگها یا عروق پا شود که هر دو اثر منفی ایجاد شود بوسیله ماساژ است. شخص باید با ماساژور در مورد مشکلات سلامتی که دارد صبحت کند بنابراین آنها می‌توانند از خطرهای بالقوه آگاه شوند.

دیابت

دیابت بر عملکرد اعصاب و رگهای خونی در انگشتان و پاها اثر می‌گذارد. افراد دیابتی احساس را در دستها و پاهایشان از دست می‌دهند که باعث می‌شود که اگر زخم و یا سوختگی رخ دهد، قادر به تشخیص آن نباشند. بنابراین وقتی ماساژ روی آنها انجام می‌شود ممکن است در صورت استفاده زیاد از فشار توسط درمانگر متوجه نشوند یا اگر سنگها در حال سوزاندن پوست وی باشند، نتوانند بگویند.

افرادی که تحت تاثیر الکل یا مواد مخدر هستند

مواد مخدر و الکل با ماساژ خوب هماهنگ نمی شوند. در هر دو مورد توانایی بازخورد در صورت نیاز را مختل می‌کند و همچنین بر قضاوت شخص اثر می‌گذارد و شخص کنترلی برا عکس العملهای خود ندارد. علاوه بر این ماساژ بر روی چنین افرادی ممکن است موجب احساس سرگیجه شود. نوشیدن الکل این احساس را بدتر می‌کند.

بارداری

ماساژ قبل از زایمان می‌تواند بسیار آرامبخش باشد و برای بسیاری از زنان به هنگام بارداری مفید است. با این حال برخی از ماساژورها با استفاده از سنگ داغ روی زن بادار راحت نیستند.

 

بهره گیری بهتر از ماساژماساژ سنگ داغ

اگر چه ماساژ سنگ داغ برای آرامش ایمن و موثر است با این حال راهبردهایی وجود دارد که باعث تجربه بهتر شما خواهد شد.

 • افراد باید مطمئن شوند که به یک سالن ماساژ با مجوز می‌روند که کارشناسان آموزش دیده داشته باشد و کلیه مجوزهای دولتی را داشته باشد. این سالن ماساژ باید بهداشت خوب و تمیزی سنگها به طور مناسب را داشته باشد.
 • افراد باید ابتدا با درمانگر صحبت کنند. مراجعه کنندگان باید بدانند که فشار وارده روی آنها خیلی شدید یا خیلی نرم است یا سنگها خیلی داغ هستند یا نه.
 • درمانگر ماساژ می‌خواهد یک ماساژ عالی ارائه کند و این بستگی به مراجعه کننده دارد که آیا می‌خواهند بدانند می‌توان کاری انجام داد که این روش را برای آنها بهتر می‌کند. اگر درمانگران بگویند که چیزی ناراحت کننده وجود دارد، نمی‌خواهند به آنها توهین کنند.
 • در صورت تردید نسبت به این موضوع، فرد باید از پزشک خود در مورد هر مشکل پزشکی که ممکن است با انجام ماساژ بخصوص ماساژ سنگ داغ تداخل ایجاد کند، سوال کند.

برای بدست آوردن بهترین نتایج با ماساژ سنگ داغ لازم است که افراد با ماساژ درمانگر خود راحت باشند. درمانگر ماساژ باید از هر گونه مشکلاتی که مراجعه کننده دارد آگاه باشد تا بتواند بر نحوه انجام ماساژ تاثیر بگذارد.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: medicalnewstoday

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

جدیدترین و زیباترین مدل‌های رنگ مو برای تابستان که امسال می‌توانید امتحان کنید
جدیدترین و زیباترین مدل‌های رنگ مو برای تابستان که امسال می‌توانید امتحان کنید
10
عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
76
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
249
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
138
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
258
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
523

مقالات سلامت

علتهای پا درد
پا درد چه علتهایی دارد و چه موقعی جدی می‌شود؛ بررسی ۷ نوع پا درد و درمان آن
39
تست کراتینین خون
تست کراتینین آزمایش خون به چه منظور انجام می‌شود و میزان نرمال آن چقدر است؟
109
علائم کمبود ویتامین D
علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد
218
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و آمادگی قبل از آن؛ انواع آزمایشها و مواد ممنوعه و ترفندها
138
افزایش هموگلوبین
افزایش هموگلوبین خون با مصرف مکملها و تغییر در رژیم غذایی چگونه امکان پذیر است؟
95
بسته شدن مجرای اشکی
بسته شدن مجرای اشکی در کودکان به چه علت رخ می‌دهد و چگونه درمان می‌شود؟
127

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
106
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
134
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
214
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
399
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,383
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
790

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
159
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
324
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
442
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
576
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
406
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
573