جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
فشن پایدار و راه حلی تازه برای تحقق بخشیدن به این مفهوم

فشن پایدار و راه حلی تازه برای تحقق بخشیدن به این مفهوم

صنعت مد در دهه‌های اخیر به دلیل آسیب‌های جدی که به محیط زیست وارد کرده است در رده بدنام‌ترین صنایع جهان قرار گرفته‌است به طوری که این صنعت از نظر آلوده کنندگی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل در سال‌های اخیر فشن پایدار و مد پایدار بیش از هر زمان دیگری مورد توجه دانشمندان، طراحان و مصرف کنندگان قرار گرفته‌است، در این میان طراحان نقش مهم‌تری را ایفا می‌کنند، هیلی هارمون Hailey Harmon طراح و کارآفرین شناخته شده در حال تدوین استانداردها و ایده‌های جدیدی برای کمک به فشن پایدار است که از طریق منابعی جدید و غیرمنتظره تامین می‌شود یعنی ماهی‌ها! در این مقاله تخصصی از مجله قرمز به این ایده و منبع جدید برای تحقق فشن پایدار نگاهی دقیق‌تر خواهیم داشت.

ضرورت توجه به فشن پایدار

مطالعات و بررسی‌های اخیر در مفهوم پایداری در منابع، این روزها بیش از هر زمان دیگری به صنعت مد توجه دارند، صنعتی که با چرخه مالی ۲.۴ تریلیون دلاری خود توجه چندانی به محیط زیست و آسیب‌هایی که به آن می‌زند ندارد. بر اساس تحقیقات مرکز منابع جهانی (World Resources Institute) که مشکلات رودرروی محیط زیست و منابع طبیعی را رصد می‌کند صنعت مد نه تنها نقش مهمی در آلوده کرده محیط زیست دارد ( در سال ۲۰۱۵ بیش از ۶۷۰ میلیون تن گاز گلخانه تنها از تولید الیاف پلی استر وارد جو کره زمین شده است) بلکه منابع محیطی را نیز در مقیاسی بسیار وسیع از بین می‌برد. به طور مثال میزان آبی که برای ساخت یک تیشرت نخی معمولی مصرف می‌شود برابر با مصرف آب آشامیدنی یک انسان به مدت دو و نیم سال است. این مساله در دهه‌های اخیر با گسترش فست فشن و شبکه‌های احتماعی که مردم را به مصرف بیشتر تشویق می‌کنند بدتر و نگران کننده‌تر شده است.

فشن پایدار

 

هیلی هارمون و ایده جدید برای منابع جدید

در این میان هیلی هارمون برای این که بتواند نقش خود را در راستای حفظ محیط زیست انجام دهد یک استاندارد جدید برای صنعت مد معرفی کرده است که در جهت مقابل فلسفه فست فشن قرار دارد. برند شخصی محصولات هارمون، Aitch Aitch نام دارد که یک برند لاکچری محصولات چرم است. هرچند این برند هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد و تعداد محصولات کمی تولید می‌کند اما نمونه موفقی از آن چیزی است که ما باید برای فشن پایدار به دنبال آن باشیم. این برند نشان داده است که تولید کنندگان محصولات Slow Fashion هم می‌توانند محصولاتی شیک و زیبا تولید کنند و هم در مقابل محیط زیست خود مسئولانه عمل کنند.

فشن پایدار

هارمون می‌گوید: “من از کودکی بر این باور بودم که باید تجارت شخصی خودم را راه بیندازم و این تجارت باید دوست محیط زیست و در راستای حفظ آن باشد. چون من در دامان طبیعت بزرگ شده‌ام و همیشه نسبت به آن آگاه و حساس بوده‌ام.” همچنین هارمون نگاهی دقیق به لاکچری در صنعت مد و صنایع دستی دارد چون از گذشته توجه خاصی به محصولات لویی ویتون و گوچی داشته است و از سبک و سیاق آن‌ها تاثیر گرفته است. هارمون رد شمال سانفرانسیسکو بزرگ شده است و خانواده وی در زمینه هتلداری فعالیت می‌کنند به همین دلیل او از ابتدا با صنایع دستی و برندهای سطح بالا آشنا بوده و از ارزش و زیبایی آن‌ها آگاه بوده است. او اولین شغل خود را در یک برند جواهرات به نام مونیک پین که یه برند دوست طبیعت بود به عهده گرفت و پس از آن تصمیم گرفت در کلاس‌های تجارت شرکت کند و هدف خود را که کارآفرینی و ایجاد یک بیزینس شخصی بود جامه عمل بپوشاند. از این زمان او برآن بود که بین مفهوم پایداری و شیک بودن نقطه اشتراکی پیدا کند و آن را در تجارت شخصی خود به کار بگیرد. هارمون می‌گوید: ” در بخش‌های دیگر صنعت از جمله زیبایی، به مفهوم پایداری به عنوان یک سطح جدید از لاکچری نگریسته می‌شود با نگاه کردن به تولید کالاهای گوناگون به خصوص لباس و اکسسوری شما بین این دو مفهوم (یعنی لاکچری و پایداری) تضاد و تناقض مشاهده می‌کنید.”

فشن پایدار

چرم ماهی یک ایده جدید و غیرمنتظره

در میانه همین تحقیقات و بررسی‌هایی که هارمون برای دستیابی به پایداری از نوع شیک انجام می‌داد ایده پوست ماهی به ذهن او رسید. همان طور که می‌دانید چرم‌های رایج مثل چرم مار و سوسمار بسیار گران هستند و منابع آن‌ها به شدت در معرض خطر نابودی قرار دارند. اما پوست ماهی قزل آلا چنین شرایطی را ندارد، کاملا در دسترس است و منابع آن پایداری بالایی دارد در حالی که می‌تواند همان زیبایی و لاکچری ظاهری را هم داشته باشد. در حال حاضر پوستی که هارمون برای تولید محصولات خود به کار می‌برد تولیدات جانبی صنایع غذایی هستند که تا قبل از این دور ریخته می‌شدند اما حالا این پوست‌های ماهی قزل آلا به کارگاه چرم سازی می‌رود و بازیافت می‌شود و به محصولات چرم زیبایی مثل کیف و کفش و … تبدیل می‌شود. جالب است بدانید که در فرآوری این چرم‌ها نیز از مواد شیمیایی و سمی استفاده نمی‌شود. هارمون می‌گوید: ” این ایده که بتوانید زباله‌های دورریختنی و بدبو را به چیزی تبدیل کنید که مردم خواهان آن هستند و برای آن پول می پردازند فوق‌العاده است، شما در واقع زباله را به گنجی تبدیل می‌کنید که تا چند نسل قابل استفاده است.” حالا هارمون معتقد است با این گام بزرگ صنعت مد بیشتر به سمت پایداری و استفاده از منابع جدید می‌رود و فشن پایدار اکنون دیگر تنها یک ترند نیست بلکه یک نهضت و تغییر بزرگ است که می‌تواند آینده را شکل دهد. هارمون پس از پایان دادن تحصیلات خود در رشته MBA یک دوره نه ماهه ساخت صنایع دستی چرم را نیز در آتلیه هرمس گذرانده است و معتقد است زنده نگه داشتن صنایع دستی در عصر فست فشن کار بسیار دشوار و در عین حال ارزنده‌ای است و حفظ سنت‌هایی که صدها سال در زندگی بشر حاضر بوده‌اند در کنار نوآوری‌ها و استفاده از منابع جدید و فکرهای جدید به حل مشکل منابع محدود طبیعی کمک شایانی خواهد کرد.

فشن پایدار

ادامه راه فشن پایدار و نجات طبیعت

حال که حدود یک سال از شروع کار هیلی هارمون می گذرد Aitch Aitch تنها برندی نیست که از منابع جدید و پایدار برای تولی محصولات خود استفاده می‌کند. در حال حاضر چند برند شناخته شده و معتبر مثل استلا مک کارتنی و ویکتور اند رولف نیز از منابع بازیافتی برای تولید لباس و اکسسوری و محصولات دیگر خود بهره می‌برند. گوچی هم اخیرا اعلام کرده است که از سال ۲۰۱۸ خز را از محصولات خود حذف خواهد کرد. هارمون معتقد است این جنش ادامه خواهد داشت و در آینده با سرعت و قدرت بیشتری هم به حرکت خود ادامه خواهد داد، او در این راستا چند توصیه برای طراحان و کارآفرینان جوان دارد:

  • سود فوری و دائمی را فراموش کنید: این که کاری را درست انجام دهید با سریع انجام دادن و زود به نتیجه رسیدن در تناقض است. وقتی خبر موفقیت شخص یا برندی را می‌شوید همیشه فکر می‌کنید که این اتفاق یک شبه افتاده است اما حقیقت این است که این افراد سال‌ها برای موفقیت خود تلاش کرده و پس از بارها شکست در نهایت به نتیجه رسیده‌اند.
  • راهنما داشته باشید: داشتن جسارت و شجاعت به خصوص برای زنان ایده خوبی است اما این به معنای آن نیست که یک تنه و بدون کمک و راهنما به دل کار بزنید. بسیاری از زنان موفقی که امروز در صنعت مد می‌بینید پشتیبان‌هایی داشته‌اند که راه درست را در مواقع حساس به آن‌ها نشان داده‌اند.
  • مشتریان خود را بشناسید: شما نمی‌توانید همه مردم را برای مدت طولانی راضی نگه دارید اما می‌توانید تعداد زیادی از مردم را برای مدت کوتاهی راضی کنید که این قطعا هدف شما نیست. شما باید قشر مخاطب خود و نیازهای آن‌ها را بشناسید و بر اساس آن عمل کنید به این ترتیب می‌توانید قشر خاصی از مردم را برای همیشه راضی و مشتری خود نگه دارید.
  • هدف‌ها و ارزش‌ها را فراموش نکنید: وقتی با هدف خاصی می‌خواهید یک تجارت یا برند جدید را راه اندازی کنید برای آن هدف و در راستای آن تلاش کنید. هرگاه دچار تردید می‌شوید یا با پرسشی در کار خود مواجه می‌شوید براساس هدف و ارزش پاسخی برای آن پیدا کنید در غیر این صورت شما محصولی تولید خواهید کرد که در راستای اهداف برندتان نیست و از نتیجه کار خود راضی نخواهید بود.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مقالات تخصصی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Forbes (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

هفت گام مهم برای مراقبت از پوست چرب از زبان کارشناسان
هفت گام مهم برای مراقبت از پوست چرب از زبان کارشناسان
29
بهترین رنگ رژ لب برای آرایش شما در فصل بهار شما چیست؟
بهترین رنگ رژ لب برای آرایش شما در فصل بهار چیست؟
72
میلیا ، نقاط سفید روی پوست چرا به وجود می‌آیند؟ راه درمان آن‌ها چیست؟
میلیا ، نقاط سفید روی پوست چرا به وجود می‌آیند؟ راه درمان آن‌ها چیست؟
51
مانیکور چشم گربه و روش صحیح آن برای تزئین ناخن‌ها شما
مانیکور چشم گربه و روش صحیح آن برای تزئین ناخن‌ها شما
55
شش وسیله آرایشی ضروری برای کامل کردن کیف آرایش شما
شش وسیله آرایشی ضروری برای کامل کردن کیف آرایش شما
122
با انواع برس‌های مو آشنا شوید، بهترین برس مو برای جنس موهای شما چیست؟
با انواع برس‌های مو آشنا شوید، بهترین برس مو برای جنس موهای شما چیست؟
152

مقالات سلامت

اندازه مناسب سطح کلسترول چیست
سطح کلسترول چگونه سنجیده می‌شود و میزان نرمال آن چقدر است؟
77
علائم تند تپشی
تند تپشی (تاکی کاردی) و معرفی، علائم، تشخیص و پیگیری و درمان
95
معرفی عوارض مصرف زردچوبه
عوارض مصرف زردچوبه و معرفی ۱۳ مورد از این عوارض که شما ممکن است ندانید
242
معرفی خواص هل
خواص هل و معرفی ۱۱ خاصیت شگفت انگیز از این ماده غذایی
169
درد و حساسیت پوست سر
درد و حساسیت پوست سر ناشی از چیست و چگونه باید آن را درمان کرد؟
80
معرفی خواص سرکه سیب
خواص سرکه سیب و معرفی ۱۳ مورد از فواید باورنکردنی این ماده غذایی
275

مقالات آشپزی

نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
65
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
162
بستنی گیاهی
طرز تهیه بستنی گیاهی بدون لبنیات به صورت تصویری؛ بدون گلوتن و وگان
675
بیسکویت پتی بور خانگی
بیسکویت پتی بور خانگی ساده، کرمدار و شکلاتی (Le Pettit Beurre)
258
سالاد ماکارونی
سالاد ماکارونی کلاسیک با سبزیجات رنگارنگ و سس رژیمی
554
طرز تهیه پنیر ریکوتا خانگی
پنیر ریکوتا خانگی را به ساده‌ترین روش بسازید؛ آموزش تصویری
446

مقالات تغذیه

فواید ماست منجمد
ماست منجمد و معرفی مزایای استفاده از این دسر کم کالری و خوشمزه
27
معرفی عوارض مصرف زردچوبه
عوارض مصرف زردچوبه و معرفی ۱۳ مورد از این عوارض که شما ممکن است ندانید
242
معرفی خواص هل
خواص هل و معرفی ۱۱ خاصیت شگفت انگیز از این ماده غذایی
169
معرفی لوبیا چیتی
لوبیا چیتی و معرفی ارزش تغذیه ای، خواص و نحوه مصرف این ماده غذایی
64
معرفی خواص سرکه سیب
خواص سرکه سیب و معرفی ۱۳ مورد از فواید باورنکردنی این ماده غذایی
275
معرفی صمغ زانتان
صمغ زانتان (Xanthan Gum ) چیست؟ معرفی خواص و ویژگی ها
506