جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۱۶ آبان ۱۳۹۶
  • ۰۰:۰۰
  • 3,834
معرفی عارضه سنگ کلیه

عارضه سنگ کلیه و ۶ علائم هشداردهنده در ابتلای به این عارضه

عارضه سنگ کلیه یکی از موارد پردرد و پر عوارض برای بدن است. دردهای شکمی مسلما هیچ وقت لذت‌بخش نیست، اما گاهی این درد دردسرساز می‌شود وگاهی که شما در حال مبارزه با این عارضه نیستید و قادر به پیدا کردن یک موقعیت راحت برای نشستن یا دراز کشیدن برای استراحت نیستید، ممکن است با بیش از یک ناراحت گاه‌به‌گاه برخورد کنید که نیازمند پیگیری از جانب شما باشد . این امر می‌تواند نشانه‌ای از عارضه سنگ کلیه باشد. در این مقاله به بررسی علائم و نشانه‌هایی مبتنی بر ابتلای به عارضه سنگ کلیه و همچنینی راهکارهایی برای پیشگیری و درمان این عارضه پرعوارض  می‌پردازیم.

درد ناگهانی و شدید نشانه‌ای از ابتلای به عارضه سنگ کلیه

خیلی از افراد بزرگ‌سال بعد از مراجعه به اورژانس، مبتلا به سنگ کلیه تشخیص داده می‌شوند یا به علت درد ناگهانی و شدید شکم و یا کمردرد که در حال تجربه آن هستند، به پزشک خود مراجعه می‌کنند. این درد ناگهانی و شدید در معده و یا یک‌طرف پشت، یکی از علائم کلاسیک  ابتلا به عارضه سنگ کلیه است.

داگلاس پروپ، پزشک متخصص و مدیر پزشکی و رئیس بخش اورژانس در بیمارستان عمومی لتوران در پارک رج، ایالت ایلینوی، دراین‌باره می‌گوید:” در مورد درد در ارتباط با سنگ کلیه، اغلب درد بدنی به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شود و گاهی اوقات  از جانب بیمار به‌عنوان درد با مشقت و زحمت زیاد توصیف می‌شود “.

 این درد شدید که ازشما نمی‌توانید آرامش بخشی برای تسکین از آن پیدا کنید کمک می‌کند که پزشک شما درد ناشی از سنگ کلیه را از یک معده درد یا کمردرد تشخیص دهد. درد ناشی از سنگ کلیه ممکن است گاهی با کمردرد اشتباه شود، زیرا درد همراه با سنگ کلیه می‌تواند شروع به حرکت به سمت قسمت‌های بالای پشت بیمار کند. همان‌طور که سنگ به سمت مثانه حرکت می‌کند، محل درد می‌تواند حرکت کند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها این است که: درد در ناحیه کمر که با عارضه سنگ کلیه همراه است، شبیه به دردهای معمول کمر نیست چون این درد ارتباطی با حرکت کردن ندارد و عود یا فروکش کردن درد ندارد. دکتر کوگان در این باره می‌گوید: “معمولاً می‌توانید تشخیص دهید که سنگ کلیه در کدام سمت وجود دارد، چراکه درد به‌طورمعمول که اگرچه همیشگی نیست وجود دارد و معمولاً در قسمتی که سنگ کلیه وجود دارد این درد حس می‌شود”.

سنگ کلیه می‌تواند در اندازه‌های مختلفی. باشد دکتر کوگان می‌گوید اندازه متوسط سنگ کلیه ۵ میلی‌متر است. بااین‌حال، اندازه سنگ لزوماً بر میزان درد فرد تأثیر نمی‌گذارد. دکتر کوگان در ادامه می‌گوید: حتی یک سنگ کلیه کوچک ممکن است باعث ایجاد درد و رنج زیادی در بدن فرد مبتلابه عارضه سنگ کلیه شود. همچنین سنگ کلیه می‌تواند بسیار دردناک باشد  چنان‌که فرد را از خواب بیدار می‌کند و مانع از توانایی شخص مبتلا در ایستادن، نشستن یا دراز کشیدن شود که همین امر موجب سلب آسایش در فرد مبتلا یا جلوگیری از انجام کارهای روزانه در او خواهد شد. دکتر پروپ در این باره می‌گوید: “درد می‌تواند در هر زمان رخ دهد و  معمولا شدید است، به‌طورمعمول مانع از آرامش فرد و موجب سلب آسایش در او می‌شود”.

علائم عارضه سنگ کلیه

وجود خون در ادرار

یکی دیگر از علائم هشداردهنده سنگ کلیه، وجود مقادیری از خون در ادرار است. دکتر کوگان می‌گوید این علامت در اکثر بیماران مبتلا به سنگ کلیه اتفاق می‌افتد. خون در ادرار یک وضعیت غیرطبیعی است و اگر این علامت را متوجه شدید، باید بدن شما ازنظر ابتلای به عارضه سنگ کلیه ارزیابی شود. معمولاً این علامت با سوزش در دفع و همچنین درد زیادی همراه است.

سایر علائم هشداردهنده ابتلا به عارضه سنگ کلیه

درحالی‌که درد ناگهانی و شدید و یا درد در ناحیه کمر و وجود خون در ادرار می‌تواند شاخص‌های کلیدی برای ابتلای به عارضه سنگ کلیه باشد، دکتر پروپ و دکتر کوگان سایر نشانه‌های هشداردهنده‌ای را که بیماران باید مراقب آن‌ها باشند را ذکر می‌کنند:

• حالت تهوع

• استفراغ

• عرق کردن ( خیس عرق شدن)

• رنگ‌پریدگی بسیار که به دلیل درد است.

انواع خاصی از سنگ کلیه همچنین می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود که این عفونت می‌تواند منجر به تب شود. دکتر کوگان می‌گوید: “وقتی کلیه‌ها مسدود می‌شوند، ممکن است این امر منجر به تب شود زیرا ممکن است ادرار برگردد و همین امر می‌تواند منجر به عفونت شود”.

چگونه سنگ کلیه تشخیص داده‌شده و درمان می‌شود

عارضه سنگ کلیه توسط  می تواند اشعه ایکس، سونوگرافی یا CAT اسکن یا آزمایش خون و ادرار تشخیص داده شود و معمولاً این چند روش بعد از اینکه فرد به دلیل درد که تجربه کرده است به پزشک متخصص یا اورژانس مراجعه کرد، مورداستفاده قرار می‌گیرد. دکتر پروپ می‌گوید: اکثر بیماران سنگ کلیه خود را دفع می‌کنند که این امر موجب کاهش قابل‌توجه علائم در آن‌ها می‌شود؛ اما  در برخی از موارد، سنگ کلیه نیاز به جراحی برای  شکستن و  دفع و حذف از بدن  فرد بیمار دارد. پزشکان بعضی‌اوقات داروهایی را برای کنترل درد در ارتباط با سنگ کلیه و یا برای کمک به عبور سنگ از مجاری ادراری فرد، تجویز می‌کنند. دکتر کوگان دراین‌باره می‌گوید: ” سنگ‌های کوچک‌تر احتمال بیشتری دارد که خود به‌طور طبیعی دفع شوند و معمولاً نیازی به جراحی ندارند”.

چگونه می‌توانیم از تشکیل سنگ کلیه در بدن جلوگیری کنیم؟

کوگان می‌گوید یک‌راه برای جلوگیری از پیشرفت سنگ کلیه‌ها این است که به‌اندازه کافی در طول آب بنوشید زیرا کمبود آب یکی از علل تشکیل سنگ کلیه است. همچنین در صورت وجود مقادیر زیادی از ذرات محلول یا معلق در آب و نامناسب بودن آب مصرفی روزانه فرد، می‌توان از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده کرد که مسلما در تأمین آب آشامیدنی سالم نقش مؤثری دارد.

با توجه به گزارش درمانگاه مایو در این زمینه، مصرف کافی مایعات همچنین کمک می‌کند تا  پروتئین‌های حیوانی و نمک راحت‌تر جذب بدن شود.

• همچنین فعالیت‌های بدنی به‌خصوص فعالیت‌هایی با شدت متوسط و بالاتر می‌تواند در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه مؤثر باشد.

• در کنار این مصرف رژیم غذایی متعادل و پرهیز از خوردن غذاهایی حاوی رنگ‌های صنعتی فراوان می‌تواند در پیشگیری از این امر مؤثر باشد.

• به جز موارد فوق با نظر پزشک متخصص و تعیین ماهیت سنگ، فرد مبتلا می‌تواند با پرهیز از خوردن غذاهایی که می‌تواند در تشکیل سنگ کلیه مؤثر باشد از  عود مجدد عارضه سنگ کلیه پیشگیری کند.

• همچنین بنابر نظر متخصص اشخاص مبتلا به این عارضه ممکن است نیاز به پرهیز از مصرف مکمل‌های کلسیم و یا مکمل‌های حاوی ویتامین D داشته باشند.

• جدای از روش‌های زیر داروهای گیاهی فراوانی وجود دارند که می‌توانند از وقوع این عارضه پیشگیری و درزمینهٔ جلوگیری از عود یا درمان آن نقش مؤثری داشته باشند. با تجویز پزشک متخصص بیمار این داروها را تهیه و مورد استفاده قرار دهد.

پیشگیری از عارضه سنگ کلیه

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز
در صورتی که دچار مشکلات کلیوی هستید و یا تجربه‌ای در درمان سنگ کلیه دارید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.
منبع : ریدرز دایجست

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
205
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
106
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
227
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
440
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
896
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
251

مقالات سلامت

ناشتا بودن قبل از آزمایش خون
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و آمادگی قبل از آن؛ انواع آزمایشها و مواد ممنوعه و ترفندها
21
افزایش هموگلوبین
افزایش هموگلوبین خون با مصرف مکملها و تغییر در رژیم غذایی چگونه امکان پذیر است؟
47
بسته شدن مجرای اشکی
بسته شدن مجرای اشکی در کودکان به چه علت رخ می‌دهد و چگونه درمان می‌شود؟
90
ورم پس از زایمان
ورم پس از زایمان را با درمانهای طبیعی و خانگی رفع کنید
70
دندانهای حساس
دندانهای حساس خود را با رعایت این ۸ قانون بهبود داده و درد آنها را کاهش دهید
128
داروی تری فلوئوپرازین: معرفی ویژگی ها، کارکرد، نحوه مصرف و عوارض جانبی
105

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
94
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
112
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
197
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
381
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,342
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
774

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
131
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
278
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
419
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
561
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
398
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
545