جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
ضدعفونی کردن در با پوسته سطحی هوشمند

ساخت نوعی پوسته سطحی هوشمند برای ضدعفونی کردن خودکار دستگیره در

به تازگی دانشمندان موفق به ساخت پوشش جدیدی به نام پوسته سطحی هوشمند شده‌اند که برای ضد عفونی کردن درهای ورودی و خروجی مناطق پر ازدحام و شلوغی نظیر بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این پوشش جدید که در قالب یک پد لمسی مختص به در طراحی شده است، با پوشاندن سطح دستگیره‌ی این درها به شکل خودکار از آلودگی آن‌ها به باکتری‌های مختلف جلوگیری به عمل می‌آورد. برای آشنایی بیشتر با پوسته سطحی هوشمند جدیدی که توسط پژوهشگران طراحی شده است، می‌توانید در ادامه‌ی مطلب پیش رو با مجله قرمز همراه باشید.

به تازگی پژوهشگران یک شرکت اشتقاقی و مرتبط با دانشگاه لیدز انگلستان موفق به ساخت پوشش بافت مانند جدیدی به نام پوسته سطحی هوشمند شده‌اند. پوششی که از گسترش و انتشار میکروب‌ها و باکتری‌های مختلف جلوگیری به عمل می‌آورد و می‌تواند جایگزین مناسبی برای پوشش آلومینیومی خاصی که هم اکنون در درهای ورودی مراکز پر ازدحامی نظیر بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد باشد.

ضدعفونی کردن خودکار درها با پوسته سطحی هوشمند

پوسته سطحی هوشمند از این قابلیت برخوردار است تا با هر بار لمس شدن توسط افرادی که اقدام به لمس دستگیره‌ی در و گشودن آن می‌کنند، به شکل خودکار پد مختص به دستگیره‌ی در را ضدعفونی کند. بر این اساس این پوشش جدید می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای پوشش آلومینیومی درهایی باشد که به شکل روزانه صدها بار توسط افراد مختلف باز و بسته می‌شوند و از همین رو مستعد پذیرایی از میکروب‌ها و باکتری‌های فراوانی هستند. به طور کل پوسته سطحی هوشمند از بسیاری از راه حل‌های موجود که برای مقابله با میکروب‌ها و ضدعفونی کردن دستگیره‌های در مورد استفاده قرار می‌گیرند، مقرون به صرفه‌تر و کارآمدتر است.

بنابر گفته‌های یکی از طراحان و سازندگان اصلی پوسته سطحی هوشمند یعنی آدام واکر، ساخت این پوشش جدید در جهت رفع نگرانی آن دسته از افرادی صورت گرفته است که سعی می‌کنند به هر طریق ممکن از دست زدن به دستگیره درهایی که بیم آلودگی آن می‌رود اجتناب کنند. به عنوان مثال پزشکی را تصور کنید که پس از شستن دست‌های خود و ضدعفونی کردن کامل آن‌ها قصد ورود به اتاق جراحی و انجام یک عمل دقیق را دارد. در اکثر موارد پزشکان جراح ترجیح می‌دهند پس از ضدعفونی کردن دست‌های خود به چیزی دست نزنند و موانع یا درهای موجود برای ورود به اتاق عمل را با شانه‌های خود کنار بزنند. اما با استفاده از پوشش جدید طراحی شده توسط واکر و همکارانش برای پوشاندن سطح دستگیره‌ی درها می‌توان نگرانی کمتری از بابت آلوده بودن آن‌ها داشت.

ضد باکتری
ترشح ژل الکل برای ضد عفونی کردن دست.

در واقع آدام واکر (که خود یک پزشک جراح است) حدود هشت سال قبل حین مواجه شدن با مشکل مشابهی به فکر طراحی و ساخت پوسته سطحی هوشمند افتاد. به عبارت بهتر او که پس از آماده شدن برای ورود به اتاق عمل از دست زدن به دستگیره‌ی درهایی که پیش رویش قرار داشتند اجتناب می‌گرد، به فکر طراحی پوشش جدیدی افتاد که بتواند خود به خود دستگیره‌های در را ضدعفونی کند و لمس کردن آن‌ها را به کار کم خطرتری تبدیل نماید. به این ترتیب او و همکارانش پس از مدت‌ها تلاش بالاخره موفق به ساخت پوسته سطحی هوشمند و پد مختص به آن شدند.

چگونگی کارکرد پوسته سطحی هوشمند

مکانیزم پوسته سطحی هوشمند برای ضدعفونی کردن سطوحی نظیر دستگیره‌های در بسیار ساده و در عین حال کاملا کاربردی و موثر است. این پوشش جدید خود از سه بافت مجزا تشکیل شده است که روی دستگیره‌ی در قرار می‌گیرد و پس از لمس شدن آن توسط افراد مختلف، از طریق منافذ ریز خود اقدام به انتشار مقدار اندکی ژل الکل می‌کند. این ژل ضدعفونی کننده در مدت زمان کوتاهی باکتری‌ها و میکروب‌های مختلف را از روی دستگیره‌ی در می‌زداید و تمیز و بهداشتی بودن آن را تضمین می‌کند.

در مجموع پد مبتنی بر پوسته سطحی هوشمند قادر است فرآیند یاد شده یعنی انتشار ژل الکل روی سطح دستگیره‌ی در را به مدت هزار بار تکرار کند. فرآیندی که برای استفاده‌ی یک هفته‌ای در محیط‌های شلوغ و پر ازدحامی نظیر بیمارستان‌ها کافی به نظر می‌رسد. پس از آن هم می‌توان این پوشش مصرف شده را با پوشش جدید و پد تازه‌ای جایگزین کرد.

آدام واکر معتقد است که جایگزین‌های فعلی پد ساخته شده توسط آن‌ها و نمونه‌های مشابه با پوسته سطحی هوشمند در بازار گرچه از کارایی مناسبی برخوردارند، اما اغلب آن‌ها تنها به مدت ۶ تا ۱۰ ساعت قابل استفاده هستند. مدت زمانی که در محیط‌های شلوغ و پر رفت و آمد بسیار کوتاه جلوه می‌کند و برای به کار رفتن روی پوشش دستگیره‌ی درهایی که در طول روز بارها باز و بسته می‌شوند چندان مناسب و کافی به نظر نمی‌رسد. در این میان کارایی بالا و مدت زمان طولانی استفاده از پوسته سطحی هوشمند و پد مختص به آن موجب می‌شود که این پوشش جدید در میان رقبای خود از برتری ویژه‌ای برخوردار گردد. بنابر ادعای واکر و بر اساس آزمایش‌های صورت گرفته توسط او و همکارانش روی پوسته سطحی هوشمند، این پوشش جدید قادر است میزان وجود باکتری‌های مختلف روی دستگیره‌های در را به میزان ۹۰ درصد کاهش دهد.

با این حال او بر این موضوع تاکید دارد که استفاده از پوسته سطحی هوشمند برای ضدعفونی کردن خودکار درها به معنی عدم ضدعفونی کردن دست‌ها یا پرهیز از رعایت اصول بهداشتی رایج نیست. در واقع این اصول بهداشتی باید همچنان توسط افراد مختلف رعایت شوند و احتیاط‌های لازم به منظور جلوگیری از رویارویی مستقیم با میکروب‌ها و باکتری‌ها صورت گیرد.

گفتنی است که آدام واکر و همکارانش هم اکنون در حال مذاکره با پخش کنندگان لوازم بهداشتی هستند تا بلکه بتوانند شرایط استفاده از این پوشش جدید ضد باکتری را در اماکن مختلفی نظیر بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، رستوران‌ها، کشتی‌ها و سایر موارد مشابه فراهم نمایند.

منبع: دیجیتال ترندز (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش فناوری مجله قرمز یاری کنید.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
13
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
61
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
80
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
119
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
76
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
202

مقالات سلامت

ویژگی های نمک دریا
نمک دریا و معرفی ۱۹ مورد از خواص شگفت انگیز آن
7
قطره چشم خانگی
قطره چشم خانگی را با موادی ساده و ارزان در خانه درست کنید
58
فولیک اسید برای درمان کم خونی
معرفی کامل داروی فولیک اسید (Folic Acid) برای درمان کم خونی
78
درمان زخم معده
درمان زخم معده با درمانهای سنتی و خانگی طبق تحقیقات و انواع درمانهای دارویی
110
هموروئید خارجی
هموروئید خارجی به چه علت بوجود می‌آید، انواع درمانهای پزشکی و خانگی آن چیست؟
105
معرفی داروی کوئتیاپین
داروی کوئتیاپین ( کوتیاپین) و معرفی ویژگی ها و نکات کلیدی در مصرف آن
89

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
87
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
314
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
187
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
308
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
337
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
551

مقالات تغذیه

فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
94
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
366
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
425
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
298
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
578
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
609