جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
زاناکس و نکات مهم

زاناکس و نکات مهم و کاربردی در مورد استفاده از این دارو

زاناکس ( یا با نام عمومی آلپرازولام ) یک بنزودیازپین (ben-zoe-dye-AZE-eh-peen) است. این دارو تاثیرات شیمیایی بر مغز نامتعادل افراد مبتلا به اضطراب می گذارد. زاناکس برای درمان اختلالات اضطراب ، اختلالات هراس و اضطراب ناشی از افسردگی، استفاده می شود. زاناکس همچنین ممکن است برای اهدافی که در این راهنمای دارو ذکر نشده است، استفاده شود. در این مقاله به معرفی این دارو و نکات مهم کاربردی مربوطه به آن می پردازیم.

اطلاعات مهمی  که باید  قبل از استفاده از زاناکس بدانید

شما نباید از این دارو در مواردی که اگر شما به گلوکوم با زاویه مبتلا هستید، یا اگر شما به ایتراکونازول و کتوکونازول، و یا به زاناکس یا داروهای مشابه آن (Librium clorazepate (Tranxene), diazepam (Valium), lorazepam (Ativan), or oxazepam (Serax) حساسیت دارید، استفاده کنید.
در مدت مصرف زاناکس، الکل ننوشید . این دارو می تواند اثرات الکل را افزایش دهد. آلپرازولام ممکن است ایجاد عادت کند و تنها باید توسط فردی که دارو برای آن تجویز شده، استفاده شود. دارو را در یک مکان امن که در آن دیگران نمی توانند به آن را دسترسی داشته باشند، نگه داری کنید.
خرید زاناکس در اینترنت و خارج از داروخانه و بدون نسخه پزشک یا متخصص مربوطه خطرناک است. داروها فروخته شده از طریق اینترنت ممکن است حاوی مواد خطرناک باشند.

اگر شما حامله هستید، از این دارو استفاده نکنید. این دارو می تواند نقص های هنگام تولد و یا علائم تهدید کننده زندگی ترک دارو را در نوزاد سبب شود. آلپرازولام ممکن است ایجاد عادت کند. عادت به سوء مصرف این دارو می تواند باعث اعتیاد، مصرف بیش از حد و یا مرگ شود. نوزادان به دنیا آمده ی وابسته به این داروها، برای چند هفته به درمان های پزشکی نیاز دارند. اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید . در هنگامی که از قرص زاناکس استفاده می کنید از روش های جلوگیری از بارداری مطمئن استفاده کنید. آلپرازولام می تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند. شما در حین استفاده از این دارو، نمی توانید کودک را با شیر مادر تغذیه کنید.

اثرات آرام بخشی زاناکس ممکن است در افراد مسن طولانی تر باشد. سقوط اتفاقی در بیماران مسن که بنزودیازپین ها مصرف می کنند، رویدادی رایج است. در هنگام مصرف این دارو ، برای جلوگیری از سقوط یا آسیب اتفاقی احتیاط کنید.
زاناکس برای استفاده توسط افراد با سن کمتر از ۱۸ سال ، ممنوع است.

 در این موارد برای اینکه مطمئن شوید زاناکس برای شما ایمن است، با پزشک مشورت کنید :

• تشنج یا صرع
• کلیه یا بیماری کبدی (بیماری کبد به ویژه الکلی)
• آسم و یا اختلال در تنفس
• گلوکوم زاویه باز
• سابقه افسردگی یا افکار یا رفتار خودکشی
• سابقه مصرف مواد مخدر یا اعتیاد به الکل
• اگر شما از داروهای مخدر استفاده می کنید.

چگونه باید زاناکس را مصرف کنید؟

این دارو باید حتما توسط پزشک یا متخصص مربوطه تجویز شده باشد. دستورالعمل های بر روی برچسب نسخه دارو را خوانده و به آنها عمل کنید. این دارو ممکن است در مصرف کننده ، ایجاد عادت کند. هرگز این دارو را با شخص دیگری، به خصوص کسی که با سابقه مصرف مواد مخدر یا اعتیاد را دارد، به اشتراک نگذارید. اگر به نظر می رسد که دارو اثری ندارد یا علائم بیماری را مانند ترس یا اضطراب را در شما برطرف نمی کند، به پزشک خود اطلاع دهید.
سوء مصرف این دارو عادت می تواند سبب اعتیاد، مصرف بیش از حد، یا مرگ شود. فروش و یا تجویز این دارو برای اشخاص دیگر بدون تجویز متخصص مربوطه ، خلاف قانون است.
هرگز این دارو را خرد نکنید، نجوید و آن را به صورت کامل مصرف کنید.
استفاده از این دارو را به طور ناگهانی و یا اگر شما دچار علائم ناخوشایند ترک مصرف این دارو می شوید ، متوقف نکنید . برای توقف بدون عوارض استفاده از این دارو ، با پزشک خود مشورت کنید.
اگر شما در دراز مدت از این دارو، استفاده می کنید، شما ممکن است به آزمایش های مکرر پزشکی نیاز داشته باشید.
زاناکس را در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما، نگهداری کنید.
در زمینه استفاده نادرست و یا بدون تجویز متخصص از داروی شما ، هوشیار باشید و از این امر جلوگیری کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . بی جبران دوز از دست رفته قلبی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

مصرف بیش از حد آلپرازولام می تواند کشنده باشد. علائم مصرف بیش از حد، ممکن است شامل خواب آلودگی شدید، گیجی، ضعف عضلانی، از دست دادن تعادل و هماهنگی، احساس حواس پرتی و سرگیجه و غش کردن باشد. در این موارد سریعا با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

در چه مواقعی باید از مصرف زاناکس ، اجتناب کنید ؟

زاناکس ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.
در حین مصرف این دارو ، از نوشیدن الکل، اجتناب کنید. عوارض جانبی خطرناک می تواند رخ دهد.
مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت ممکن است با آلپرازولام تداخل داشته باشد و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود . در مورد استفاده از محصولات گریپ فروت با پزشک خود، مشورت کنید.

عوارض جانبی زاناکس

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به زاناکس مانند: کهیر، تنفس دشوار ؛ تورم صورت و لب ها، زبان یا گلو، را داشتید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:
• خلق افسرده، افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان
پرش افکار ، افزایش انرژی، افزایش خطر انجام رفتار های غیر معمول
• گیجی، بی قراری، خصومت، توهم
• حرکات کنترل نشده عضلانی، لرزش، تشنج
• تپش قلب و یا ضربان سریع قلب

عوارض جانبی شایع این دارو :

خواب آلودگی، احساس خستگی
لکنت زبان، عدم تعادل و هماهنگی
مشکلات حافظه
احساس اضطراب زود هنگام در صبح

زاناکس و عوارض
دوز مصرفی دارو

دوز معمول مصرفی بزرگسالان برای درمان اضطراب:

دوز اولیه: ۰٫۲۵-۰٫۵ میلی گرم خوراکی به صورت ۳ بار در روز .در صورت نیاز و قابل تحمل بودن، این دوز ممکن است به تدریج هر ۳ تا ۴ روز، افزایش پیدا می کند. همچنین دوز نگهدارنده، ممکن است تا حداکثر روزانه ۴ میلی گرم در دوزهای منقسم، افزایش پیدا کند.

دوز معمول مصرفی بزرگسالان برای درمان اختلال هراس:

دوز اولیه برای درمان اختلال هراس : ۱ – ۰٫۵ میلی گرم خوراکی و به صورت ۳ بار در روز. در صورت نیاز و قابل تحمل بودن، این دوز ممکن است به تدریج هر ۳ تا ۴ روز، افزایش پیدا می کند. دوز نگهدارنده از ۱ تا ۱۰ میلی گرم در روز در دوزهای منقسم است.

دوز معمول مصرفی بزرگسالان برای درمان افسردگی:

دوز اولیه: ۰٫۵ میلی گرم خوراکی و به صورت ۳ بار در روز. دوز روزانه ممکن است به تدریج در هر ۳ تا ۴ روز تا ۱ میلی گرم افزایش پیدا کند.
میانگین دوز: مطالعات مختلف که در مورد استفاده از آلپرازولام برای درمان افسردگی انجام گرفته اند، دوز متوسط موثر ۳ میلی گرم خوراکی روزانه را در دوزهای منقسم گزارش کرده اند.
حداکثر دوز: مطالعاتی که در مورد استفاده از آلپرازولام برای درمان افسردگی انجام گرفته اند، دوز متوسط موثر ۴٫۵ میلی گرم خوراکی روزانه را در دوزهای منقسم گزارش کرده اند.

دوز معمول برای درمان اختلال هراس ، اضطراب و افسردگی در افراد سالمند:

دوز اولیه: ۰٫۲۵ میلی گرم خوراکی ۲ تا ۳ بار در روز در بیماران مسن یا ناتوان که در صورت نیاز و قابل تحمل بودن، این دوز ممکن است به تدریج ، افزایش پیدا کند. به دلیل افزایش حساسیت به بنزودیازپین ها در افراد مسن، مصرف آلپرازولام به صورت دوز روزانه بیشتر از ۲ میلی گرم در افراد سالمند، نامناسب است. دوزهای کمتر ممکن است موثر و امن تر باشند . همچنین مجموع دوز روزانه باید به ندرت بیش از حداکثر پیشنهاد شده باشد.

چه داروهایی زاناکس را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف این دارو با داروهای دیگر ممکن است که شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس شما را آهسته کند که این امر می تواند باعث عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شود. قبل از مصرف یک قرص خواب، داروهای ضد درد مخدر، دارو های تجویزی برای سرفه، شل کننده های عضلانی، یا دارو های مصرفی برای اضطراب، افسردگی، یا تشنج ، با پزشک خود مشورت کنید.

با دکتر خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:
• سایمتیدین
• دیگوکسین
• فلووکسامین
• نفازودون
• ریتوناویر یا سایر داروهای مصرفی برای درمان HIV یا ایدز
• داروهای ضد قارچ مانند فلوکونازول وریکونازول.

منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها 2

2
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به
مریم

من دچار افسردگی هستم و اخیرا داروی فلوکسیتین مصرف میکنم ولی بخاطر اختلال خواب میخوام چند روزی از آلپرازولام استفاده کنم البته قبلا توسط پزشکم برای رفع اضطراب و اختلال خواب تجویز شده بود که پس از رفع مشکل در کوتاه مدت مصرف اون رو کنار گذاشتم. میخواستم بدونم همزمانی مصرف این دارو با فلوکسیتین اشکالی ایجاد نمیکنه ؟؟

امین ظهورتبار

آلپرازولام ممکنه با بسیاری از داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین، فلووکسامین، نفازودون، داروهای کنترل کننده اچ ای وی(HIV)، برخی از انواع آنتی بیوتیک از قبیل اریترومایسین، داروهای ضد تشنج مانند کاربامازپین و فنی توئین تداخل داشته باشه. جدای از این سعی کنید از خود تجویزی به خصوص در مورد داروهای حوزه روان خودداری کنید و در مورد هر تغییری در داروهای مصرفی با پزشک خودتون مشورت کنید.

مقالات زیبایی

اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
6
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
57
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
94
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
68
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
189
موهای زائد بدن را به این روش اصلاح کنید تا نتیجه بهتری بگیرید
موهای زائد بدن را به این روش اصلاح کنید تا نتیجه بهتری بگیرید
161

مقالات سلامت

فولیک اسید برای درمان کم خونی
معرفی کامل داروی فولیک اسید (Folic Acid) برای درمان کم خونی
40
درمان زخم معده
درمان زخم معده با درمانهای سنتی و خانگی طبق تحقیقات و انواع درمانهای دارویی
93
هموروئید خارجی
هموروئید خارجی به چه علت بوجود می‌آید، انواع درمانهای پزشکی و خانگی آن چیست؟
88
معرفی داروی کوئتیاپین
داروی کوئتیاپین ( کوتیاپین) و معرفی ویژگی ها و نکات کلیدی در مصرف آن
76
فوروزماید چیست و چه کاربردی دارد؟
معرفی کامل داروی مُدِر فوروزماید (Furosemide) – درمان حبس آب و فشار خون
61
روغن خراطین
روغن خراطین و حجم دادن طبیعی اندام بوسیله آن
330

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
20
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
307
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
186
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
306
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
332
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
544

مقالات تغذیه

فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
89
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
353
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
408
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
291
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
570
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
600