جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
10 دلیلی برای رژیم غذایی گیاهی

رژیم غذایی گیاهی و ۱۰ دلیل برای اینکه این رژیم را داشته باشید

رژیم غذایی گیاهی یکی از مواردی که برای رسیدن به‌سلامت و تندرستی پیشنهاد می‌شود. مصرف غذاهای سبز تنها برای محیط‌زیست خوب نیست، بلکه  کاهش مصرف گوشت در شما به نفع تمام بدن شما تمام می‌شود. در اینجا ۱۰ مورد از فواید رژیم غذایی گیاهی که می‌تواند برای بدن شما سودمند باشد، را ذکر می‌کنیم.

استیون ماسلی، متخصص تغذیه و نویسنده کتاب ۳۰ روز هماهنگ کردن قلب: طرح پزشکی دستیابی به موفقیت برای جلوگیری و معکوس کردن روند بیماری قلبی دراین‌باره می‌گوید:  “به‌طور میانگین در افراد آمریکایی‌ای که مصرف  گوشت سالم را کاهش داده و یا رژیم غذایی خود را به سمت رژیم گیاهی تغییر دادند، کاهش وزن ، بهبود در پروفایل کلسترول و سطح قند خون ، کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی، و بینایی  سالم  مشاهده شد”.

با رژیم غذایی گیاهی شما ممکن است وزن کم کنید

یک مطالعه بزرگ پنج‌ساله در مجله آکادمی تغذیه و رژیم‌های غذایی که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، نشان داد که افرادی که گوشت مصرف نمی‌کنند، میانگین نمایه توده بدنی( BMI) پایین‌تری نسبت به افرادی که گوشت مصرف می‌کنند، دارند، و این‌که به‌طور قابل‌توجهی نرخ چاقی در افرادی که رژیم غذایی گیاهی دارند، پایین‌تر از بقیه افراد هست (۹.۴٪ در مقابل ۳۳.۳٪). به‌علاوه، یک مطالعه جدید ارائه‌شده در جلسه چاقی مفرط جامعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که  افراد دارای اضافه‌وزن و یا افراد چاق به دنبال یک رژیم غذایی گیاهی یا گیاهخواری وزن بیشتری را نسبت به کسانی که گوشت مصرف می‌کنند، از دست می‌دهند حتی اگر هر دو گروه درگرفتن تعداد کالری یکسان رفتار کنند.

یک رژیم غذایی گیاهی می‌تواند سلامت قلب را بهبود بخشد

در درجه اول مصرف چربی‌های اشباع‌شده که از گوشت و لبنیات تأمین می‌شود، سطح کلسترول خون را افزایش می‌دهند و همچنین سطوح بالای کلسترول خون خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. دکتر ماسلی در این زمینه می‌گوید: پرهیز از گوشت به‌طور خودکار میزان چربی اشباع در رژیم غذایی را کاهش می‌دهد ، و به‌نوبه خود کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

ممکن است فشارخون شمارا کاهش دهد

با توجه به یافته‌های مجله بهداشت عمومی تغذیه که منتشرشده است، گیاهخواران و رژیم غذایی گیاهی، افزایش فشارخون کمتری نسبت به گوشت‌خواران رانشان می‌دهند. محققان در این باره می گویند: این ناشی از کاهش وزن متوسط و مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها هست.

خطر ابتلا شما به دیابت را کاهش می‌دهد

مطالعه انجمن دیابت آمریکا نشان داد که مردم به دنبال یک رژیم غذایی گیاهی جهت کاهش خطر سندرم متابولیک می‌باشند، که مجموعه‌ای از عوامل خطرناک مرتبط با دیابت نوع ۲، سکته مغزی و بیماری قلبی هست. افراد موردمطالعه که از محصولات گوشت و مرغ اجتناب می‌کردند تمایل به فشارخون، قند خون و تری گلیسیرید، و همچنین کمر کوچک‌تر داشتند نسبت به کسانی که به‌طور منظم از مواد غذایی مصرف می‌کردند.

ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در شما کاهش دهد

در سال ۲۰۰۲ یک مطالعه ۱۰ ساله در مورد عدم خوردن گوشت آغاز شد. در این تحقیق محققان ارتباطی بین یک رژیم غذایی گیاهخواری و کاهش خطر برای تمام انواع سرطان یافتند. محققان همچنین کشف کردند که گیاه‌خواران سرطان دستگاه گوارش، مانند سرطان روده بزرگ را به میزان کمتری تجربه کره‌اند وزنان گیاهخوار سرطان خاص زنان، مانند سرطان پستان را کمتر تجربه می‌کنند.

شما احساس در شلوارهای تنگ احساس بهتری دارید

مصرف سبزی‌ها و حبوبات بیشتر به معنی مصرف بیشتر فیبر هست، و به‌طورکلی فیبر بیشتر به معنی یبوست کمتر و بهبود هضم می‌باشد. دکتر داون بلتنر در این زمینه می‌گوید : من متوجه شدم که بسیاری از مواد مصرفی توسط زنان ضد دستگاه گوارشی آن‌ها بوده و کمکی به تنظیم عملکرد روده نمی‌کند، اما یک رژیم غذایی گیاهی قطعاً می‌تواند به آن‌ها کمک کند. او اشاره می‌کند زمانی که روده شما به‌طور منظم کار می‌کند و ورم ندارد، شما احساس سبکی، انرژی و احتمالاً جذابیت می‌کنید.

پوست شما درخشان خواهد شد

رژیم غذایی گیاهی یکی از بهترین رژیم‌های غذایی برای پوست شما است. خوردن بیشتر میوه‌های تازه، سبزی‌ها و غلات سبوس‌دار با آنتی‌اکسیدان‌ها که خنثی کردن رادیکال‌های آزاد را بر عهده‌دارند می‌تواند بر روی چین‌وچروک، لکه‌های قهوه‌ای، و سایر نشانه‌های پیری تأثیر بگذارد.

بوی خوب شما برای دیگران اهمیت دارد

دنبال کردن یک رژیم غذایی بدون گوشت با توجه به پژوهش‌هایی که در مجله حس شیمیایی منتشرشده است نشان داد، بو می‌تواند شمارا برای جنس مخالف  جذاب‌تر و دلپذیر کند. در این مطالعه، مردان دو نوع رژیم غذایی “گوشت” یا “بدون گوشت” را به مدت دو هفته دنبال کردند، و پد زیر بغل بدن خود را در طول ۲۴ ساعت نهایی از رژیم غذایی جمع‌آوری کردند. زنان نمونه‌های بو را برای جذابیت، مردانگی، و شدت بو ارزش‌یابی کردند. سپس مردان رژیم غذایی تغییر کردند وزنان دوباره نمونه‌ها را بو کردند. زنان، مردان رژیم غذایی بدون گوشت را “به‌طور قابل‌توجهی جذاب‌تر، لذت‌بخش‌تر و با شدت بوی کمتر” قضاوت کردند.

ممکن است شما شادتر شوید

اضافه کردن میوه‌ها و سبزی‌های بیشتر به رژیم غذایی به‌طور طبیعی خاصیت، تقویت‌کنندگی دارد. اقتصاددانان و محققان بهداشت عمومی از دانشگاه وارویک و کالج دارتموث عادات غذا خوردن ۸۰۰۰۰  نفر در بریتانیا را موردمطالعه قراردادند و متوجه شدند که ازلحاظ روحی به نظر می‌رسد با افزایش تعداد مصرف روزانه میوه و سبزی‌ها، در هفت وعده غذایی اوج مصرف رادارند. درحالی‌که افراد به‌طور متوسط کمتر از سه وعده در روز غذا می‌خورند.

شادی و رژیم غذایی گیاهی

ممکن است سطح انرژی شمارا افزایش دهد

خوردن بیشتر اسفناج ، کلم پیچ، لوبیا، و دیگر غذاهای سرشار از نیترات در رژیم غذایی ممکن است به شما کمک کند که در طول زمان بیشتر احساس انرژی کنید. تحقیقات نشان داده است که نیترات در رژیم غذایی مزایای عروقی، و کاهش فشارخون دارد، و حتی ممکن است باعث افزایش عملکرد ورزشی در افراد سالم شود. بلنتر در این زمینه می‌گوید “این غذاها با باز کردن رگ‌های خونی، به ما اجازه می‌دهند که با یک روش عمیق اکسیژن بیشتری استفاده کنیم”.

منبع: HEALTH
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.َ

 

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

چند مدل موی نیمه باز زیبا، جدیدترین مدل مو برای تابستان امسال
چند مدل موی نیمه باز زیبا، جدیدترین مدل مو برای تابستان امسال
120
خرید آنلاین عطر را با موفقیت و عاقلانه انجام دهید
خرید آنلاین عطر را با موفقیت و عاقلانه انجام دهید
122
قرمزی پوست را چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان درمان کرد؟
قرمزی پوست را چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان درمان کرد؟
219
لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
186
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
384
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوان‌تر شدن شما می‌شود
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوانتر شدن شما می‌شود
313

مقالات سلامت

درمان طبیعی نیش پشه
نیش پشه و خارش و درد ناشی از آن را با ۷ درمان خانگی تسکین دهید
161
کرایولیپولیز
کرایولیپولیز چیست و چه فواید و عوارضی برای بدن دارد؟
152
چای بابونه
چای بابونه چگونه به سلامت بدن و درمان بیماریها کمک می‌کند
208
معرفی آب مروارید
آب مروارید ( کاتاراکت ) : انواع مختلف ، علل پیدایش و علائم ابتلا
285
سوختگی دهان
سوختگی دهان را با ۷ درمان طبیعی در خانه درمان کنید
266
روش آنژیوگرافی
آنژیوگرافی (رگ نگاری) عروق کرونر: تعریف و نحوه انجام این روش
322

مقالات آشپزی

سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
16
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
729
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
477
کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
866
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
413
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
3,482

مقالات تغذیه

بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
104
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
340
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
274
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
299
آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
635
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
960