جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
لکه چای و قهوه را به این روش از روی لباس‌ها پاک کنید

لکه چای و قهوه را به این روش از روی لباس‌ها پاک کنید

همه ما در روز چندین بار از نوشیدنی‌های گرم مثل چای و قهوه استفاده می‌کنیم. این نوشیدنی‌ها حاوی موادی مثل تنین Tannin هستند که در تماس با مواد دیگر به آن‌ها رنگ می‌دهند و لباس‌ها، ظروف و حتی دندان‌ها را هم لک می‌کنند. لکه چای و قهوه از انواع لکه‌های سخت پاک شونده است که برای پاک کردن آن به پاک کننده‌های قوی و با خاصیت اسیدی نیاز دارید. لکه بری لباس به طور کلی نیاز به دقت و توجه زیادی دارد و قبل از هر کاری باید روش‌های صحیح پاک کردن هر نوع لکه را بدانید تا بهتر و موثرتر این کار را انجام دهید. در این مقاله روش‌های موثر برای پاک کردن لکه چای و قهوه از روی لباس را بیان خواهیم نمود.

روش پاک کردن لکه چای از روی  لباس

برچسب روی لباس را چک کنید: قبل از هرکار برچسب روی لباس و شرایطی را که در مورد شستشو و اتو کردن آن ذکر شده به دقت بخوانید و مد نظر داشته باشید. مثلا اگر روی لباس عبارت ” فقط خشکشویی” درج شده باید حتما لباس را به خشکشویی بدهید. البته محل لک را به کارشناس خشکشویی نشان دهید و نوع آن را مشخص کنید تا بدانند با چه نوع لکه‌ای طرف هستند. اگر لباس قابل شستشو در ماشین یا با دست است روش‌های گفته شده در ادامه مقاله را امتحان کنید.

لباس را با آب سرد آبکشی کنید: هرچه سریع‌تر وارد عمل شوید فرآیند لکه بری با موفقیت بیشتری انجام خواهد شد پس به محض این که لکه چای روی لباس خود مشاهده کردید آن را درآورید و روی آن آب سرد بریزید یا یک دستمال را با آب سرد خیس کرده و چندین بار روی لکه فشار دهید تا از تثبیت شدن لکه و رنگ گرفتن لباس جلوگیری کنید.

لباس را در آب سرد خیس کنید: برای پاک کردن لکه چای ، لباس را به مدت سی دقیقه در آب سرد خیس کنید اما اگر لکه بزرگ باشد می‌توانید یک شب لباس را در آب سرد نگه دارید. می‌توانید مقدار کمی شوینده هم در محلول آب بریزید تا کاملا تمیز شود. اگر لباس سفید باشد می‌توانید کمی سفیدکننده هم به محلول اضافه کنید.

لباس پنبه‌ای را در محلول سرکه خیس کنید: این روش برای لباس‌های پنبه‌ای و نخی بهتر جواب می‌دهد پس از لباس نخی شما لکه چای گرفته است ابتدا این محلول  را آماده کنید؛ سه پیمانه سرکه سفید و یک پیمانه آب خنک را در یک تشت یا سطل مخلوط کنید و لباس را داخل این محلول غوطه ور کنید و پس از سی دقیقه لباس را خارج کنید. البته می‌توانید این محلول را در مقدار کم تهیه کنید و روی محل لکه اسپری کنید و پس از سی دقیقه آن را بشویید. اگر لکه چای با این روش پاک نشد کمی نمک روی محل لکه بریزید و لکه را با نمک بسابید تا پاک شود.

لباس را بشویید: پس از آن که یکی از روش‌های فوق را امتحان کردید و لکه چای پاک شد مانند همیشه لباس را بشویید. برای این کار می‌توانید از شوینده‌های معمول مثل پودر رختشویی یا سفیدکننده لباس و سفیدکننده‌های فاقد اثر رنگبری برای لباس‌های رنگی استفاده کنید.

پس از برطرف شدن لکه لباس را خشک کنید: پس از این که لباس را شستید آن را از ماشین لباسشویی خارج کنید و به طور کامل بررسی کنید تا مطمئن شوید اثری از لکه باقی نمانده است چون فرآیند خشک کردن لباس به خصوص استفاده از خشک کن و حرارت بالای آن لکه را تثبیت می‌کند و پاک کردن آن پس از آن غیرممکن می‌شود. لباس را در فضای باز و زیر آفتاب خشک کنید.

لکه چای روی لباس

روش‌های موثر برای پاک کردن لکه قهوه از روی لباس

دستمال کاغذی را با آب سرد خیس کنید: یک دستمال کاغذی  یا پارچه پنبه‌ای را با آب سرد خیس کنید و تا جایی که می‌توانید روی لباس فشار دهید تا مواد رنگی قهوه را به خود جذب کند. فراموش نکنید که کشیدن پارچه روی لکه می‌تواند باعث گسترش لکه شود. اگر لکه تازه است حتما از آب سرد استفاده کنید تا از تثبیت لکه جلوگیری شود.

لباس را زیر آب سرد بگیرید: لباس را پشت و رو کنید و از قسمت داخل لباس (پشت لکه) آب سرد را روی آن بریزید تا قهوه از الیاف لباس شسته شود چون ریختن آب از قسمت جلوی لکه می‌تواند آن را گسترده‌تر کند. پس از این کار لباس را بچلانید تا آب اضافی آن گرفته شود.

از مایع ظرفشویی استفاده کنید: مایه ظرفشویی و کف حاصل از آن ساختار لکه قهوه را شل می‌کند و پاک کردن آن را ساده‌تر می‌کند. برای این کار می‌توانید از شامپو هم استفاده کنید اما قبل از آن مطمئن شوید شامپو حاوی رنگ، عطر یا نرم کننده نباشد.

لباس را با سرکه آبکشی کنید: وقتی لباس کف آلود شد برای آبکشی آن از سرکه استفاده کنید چون لکه قهوه اسیدی است و سرکه هم خاصیت اسیدی دارد و از آب خالی موثرتر است.

چند بار این کار را تکرار کنید: اگر لکه با یک بار شستن پاک نشد می‌توانید تا چندین بار هم این مراحل را تکرار کنید، ابتدا لکه را با مایع ظرفشویی بشویید سپس با سرکه آبکشی کنید. اگر این روش جواب نداد بهتر است از روش‌هایی که در ادامه این مقاله آمده است استفاده کنید.

پاک کردن لکه چای و قهوه

از مواد لکه بر استفاده کنید: مواد لکه بر متنوعی در بازار موجود هستند که موثر و قوی هستند اما قیمت بالایی دارند پس اگر لباس شما ارزشش را دارد می‌توانید از یک لکه بر مناسب استفاده کنید.

از آبلیمو استفاده کنید: ابتدا کمی آبلیمو را قسمت داخلی لباس تست کنید، اگر رنگ لباس زرد نشد آبلیمو را روی لکه قهوه بریزید و صبر کنید اثر کند سپس آن را آبکشی کنید. اگر قهوه شما حاوی شکر بوده است ابتدا لکه را آبکشی کرده سپس آبلیمو بریزید چون شکر موجود در آن با آبلیمو واکنش می‌دهد و لکه جدیدی به وجود می‌آورد.

از جوش شیرین استفاده کنید: جوش شیرین یک لکه بر قوی و بدون ضرر است که برای همه انواع لکه کاربرد دارد. ابتدا لکه را خیس کنید و سپس روی آن جوش شیرین بپاشید و با دست بمالید. اما می‌توانید یک تکه پارچه خیس را به جوش شیرین آغشته کنید و روی لباس بمالید.

از سفیده تخم مرغ استفاده کنید: سفید تخم مرغ را بزنید و با کمی آب گرم مخلوط کنید و با اسفنج روی محل لکه بمالید و آبکشی کنید.

لباس را کاملا آبکشی کنید و بشویید: پس از این که روش‌های مختلف را برای از بین بردن لکه قهوه امتحان کردید و نتیجه گرفتید لباس را آبکشی کرده سپس با روش معمول بشویید.

لباس را زیر نور آفتاب قرار دهید: اگر لکه ساده و کوچک باشد کافی است لباس را خیس کنید و زیر نور آفتاب قرار دهید. بیشتر لکه‌های قهوه با دو سه روز قرار کرفتن در زیر نور خورشید از بین می‌روند و لباس مانند روز اول خود می‌شود.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مراقبت از لباس مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiHow (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

قرمزی پوست را چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان درمان کرد؟
قرمزی پوست را چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان درمان کرد؟
68
لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
126
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
250
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوان‌تر شدن شما می‌شود
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوانتر شدن شما می‌شود
225
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
214
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
306

مقالات سلامت

چای بابونه
چای بابونه چگونه به سلامت بدن و درمان بیماریها کمک می‌کند
31
معرفی آب مروارید
آب مروارید ( کاتاراکت ) : انواع مختلف ، علل پیدایش و علائم ابتلا
189
سوختگی دهان
سوختگی دهان را با ۷ درمان طبیعی در خانه درمان کنید
178
روش آنژیوگرافی
آنژیوگرافی (رگ نگاری) عروق کرونر: تعریف و نحوه انجام این روش
253
شقاق مقعد یا فیشر
شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد
482
آکنه پیشانی
آکنه پیشانی به چه علت بوجود می‌آید و چگونه درمان می‌شود؟
393

مقالات آشپزی

شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
648
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
436
کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
795
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
399
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
3,265
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
1,161

مقالات تغذیه

تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
302
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
247
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
264
آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
609
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
931
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
1,159