جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
روش اندازه‌گیری ابعاد بدن برای دوخت یا تعیین سایز لباس زنانه

روش اندازه‌گیری ابعاد بدن برای دوخت یا تعیین سایز لباس زنانه

اگر قصد خرید لباس یا سفارش به خیاط را دارید و یا این که خودتان قرار است لباس بدوزید قبل از هرچیزی باید سایز بدن خود را بدانید. روش اندازه‌گیری ابعاد بدن نقش مهمی در درست بودن نتایج دارد و اگر این کار به روش صحیح انجام نشود نتیجه‌ای که از طراحی الگو و یا انتخاب لباس خواهید گرفت دلخواه شما نخواهد بود. برای هر لباسی ابعاد قسمت‌های مختلفی از بدن نیاز است اما برخی ابعاد، اندازه‌های اصلی هستند و در همه لباس‌ها کاربرد دارند و در واقع تعیین کننده سایز شخص هستند. در این مقاله روش اندازه‌گیری این ابعاد را با جزئیات بیان خواهیم نمود.

روش اندازه‌گیری ابعاد اصلی بدن

وسایل لازم را آماده کنید: شما برای انجام اندازه‌گیری ابعاد بدن به یک آینه قدی صاف، یک نوار متری انعطاف پذیر، کاغذ و خودکار نیاز دارید. کمک گرفتن از یک دوست نیز می‌تواند کار شما را ساده‌تر کند.

اندازه‌گیری را درست انجام دهید: در مقابل آینه قدی راست بایستید، حالت ایستادن شما تاثیر زیادی در نتیجه اندازه‌گیری دارد و لازم است که شانه‌ها و گردن را صاف نگه دارید و کمر را خم نکنید. برای اندازه گرفتن دور قسمت خاصی از بدن متر را دور آن بپیچید به طوری که دایره ایجاد شده کاملا موازی با سطح زمین باشد، دو انتهای متر را در جلوی بدن به هم برسانید و عدد مشاهده شده را بخوانید، به حافظه خود اعتماد نکنید و نتیجه را به همراه نام قسمت اندازه گرفته شده یادداشت کنید. این نگات برای اندازه‌گیری همه قسمت‌ها ضروری است.

سایز سینه را به دست آورید: این سایز از مهم‌ترین سایزها در لباس زنانه است و سایز لباس زیر را نیز مشخص می‌کند. روش اندازه‌گیری به این شکل است که ابتدا متر را دور برجسته‌ترین قسمت سینه می‌پیچید و اندازه را یادداشت می‌کنید، سپس یک بار دیگر آن را دور زیر سینه می‌پیچید و اندازه را ثبت می‌کنید. عدد کوچک‌تر نشان دهنده سایز سینه است، اختلاف این دو عدد را به اینچ تبدیل کنید (بر ۲٫۵۴ تقسیم کنید) اگر عدد به دست آمده ۱ باشد سایز کاپ سینه A  است اگر ۲ باشد B و به همین ترتیب سایز سینه و کاپ سینه مشخص می‌شود.

دور کمر را مشخص کنید: برای مشخص کردن خط کمر ابتدا خم شوید. نقطه‌ای را که بالای کم شما تا می‌خورد علامت بزنید، این نقطه خط کمر شماست. متر را در امتداد این نقطه موازی با سطح زمین بپیچید و دور کمر خود را اندازه بگیرید.

دور باسن را اندازه بگیرید: برجسته‌ترین قسمتی که در پایین‌تنه مشاهده می‌شود خط باسن است که معمولا ۱۷ تا ۲۳ سانتی‌متر پایین‌تر از خط کمر قرار دارد. متر را صاف و موازی با سطح زمین دور این محل بپیچید و دور باسن خود را به دست آورید.

روش اندازه‌گیری ابعاد بدن سایز لباس را مشخص می کند

اندازه‌های مربوط به شلوار

طول پاچه شلوار را به دست آورید: این اندازه پس از دور کمر مهم‌ترین اندازه در انتخاب سایز شلوار است و اگر این سایز را بدانید پیدا کردن شلواری که برای شما بلند یا کوتاه نباشد ساده خواهد بود. طول پاچه شلوار به قسمتی گفته می‌شود که از میانه خشتک شلوار تا لبه آن در کنار مچ پا ادامه دارد. برای اندازه گرفتن این قسمت راست بایستید و متر را از میانه خشتک تا روی زمین امتداد دهید و طول این قسمت را اندازه بگیرید.

دور ران‌ها را اندازه بگیرید: برای اندازه گرفتن دور ران مانند قسمت‌های دیگر مثل کمر و باسن عمل کنید. ضخیم‌ترین قسمت ران را پیدا کرده و در حالت ایستاده متر را دور آن بپیچید و اندازه دور ران را به دست آورید.

فاق شلوار را به دست آورید: فاق شلوار به قسمتی گفته می‌شود که از خط کمر تا خط باسن امتداد دارد و در دوخت شلوارهای رسمی کاربرد دارد. روش اندازه‌گیری فاق شلوار به این صورت است که ابتدا روی یک صندلی سفت بنشینید و پشت خود را کاملا صاف نگه دارید. در این مرحله خط کمر خود را در نظر گرفته و ارتفاع آن را از سطح صندلی اندازه بگیرید. این ارتفاع فاق شلوار را نشان می‌دهد.

اندازه‌های مربوط به بلوز و پیراهن

طول آستین را اندازه بگیرید: برای اندازه‌گیری طول آستین، بازوی خود را نود درجه خم کنید و متر را در امتداد آن از برجستگی سرشانه تا برجستگی مچ دست اندازه بگیرید.

دور بازو را به دست آورید: دور بازو را در نیمه بالایی بازو اندازه می‌گیرند. متر را دور برجسته‌ترین قسمت بازو بپیچید و اندازه آن را به دست آورید.

عرض شانه را اندازه بگیرید: فاصله یک سرشانه تا سرشانه دیگر زمانی که متر از برجستگی پشت عبور کند عرض شانه را مشخص می‌کند.

کارور پشت و جلو را اندازه بگیرید: این ابعاد برای خیاطی حرفه‌ای کاربرد دارند و در تعیین سایز کلی لباس نقشی ندارند. مجموعه کارور پشت و جلو در واقع دور سینه در قسمت زیر بغل است یعنی زمانی که دست‌ها را بالای سر برده‌اید دور بدن را در محل تا شدن بازوها اندازه بگیرید.

قد بالاتنه پشت و جلو را به دست آورید: قد بالاتنه جلو و پشت نیز از ابعاد مورد استفاده در خیاطی است. برای اندازه گیری قد بالاتنه جلو متر را روی گودی زیر گردن بگذارید و تا خط کمر امتداد دهید. برای قد بالاتنه جلو یک سر متر را روی مهره برجسته پشت کردن گذاشته و تا خط کمر امتداد دهید.

اندازه‌های مربوط به لباس مجلسی و دامن

قد لباس را اندازه بگیرید: این اندازه جزو اندازه‌های خود لباس است و به مدل آن بستگی دارد. قد لباس به طول عمودی لباس از بالاترین قسمت آن که بالای یقه و سرشانه است تا لبه دامن لباس گفته می‌شود که روش اندازه‌گیری آن به طور قائم است.

قد دامن را اندازه بگیرید: قد دامن به بلندی دامن لباس گفته می‌شود که از خط  کمر تا لبه دامن را شامل می‌شود و بسته به مدل لباس متفاوت است.

قد خودتان را اندازه بگیرید: یکی از اندازه‌های مهم که نقش مهمی در تعیین سایز شخص دارد قد کلی است. برای اندازه‌گیری قد کاملا راست بایستید، پاها را کمی باز کنید و به دیوار تکیه دهید. از برجسته‌ترین قسمت استخوان جمجمه تا سطح زمین را اندازه بگیرید و قد خود را به دست آورید.

اگر این مقاله را پسندیدید می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز، شاخه مقالات تخصصی مطالعه کنید. نظرات و پیشنهادات خود را در ممورد این مقاله با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiHow (ترجمه اختصاصی از مجله قرمز)

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

چند حرکت یوگا برای صورت که از پیری چهره جلوگیری می‌کند
چند حرکت یوگا برای صورت که از پیری چهره جلوگیری می‌کند
40
راهنمای کامل انواع رژ لب و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها
راهنمای کامل انواع رژ لب و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها
134
رنگ رزگلد محبوب‌ترین رنگ موی حال حاضر در دنیای زیبایی
رنگ رزگلد محبوب‌ترین رنگ موی حال حاضر در دنیای زیبایی
235
بهترین عطر را بر اساس حس و حال خودتان انتخاب کنید
بهترین عطر را بر اساس حس و حال خودتان انتخاب کنید
189
آیا محصولات هایپوآلرژنیک خطرناک هستند؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند
آیا محصولات هایپوآلرژنیک خطرناک هستند؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند
130
خط چشم از چه چیزی ساخته می‌شود؟ ترفندهایی برای کشیدن خط چشم مایع
خط چشم از چه چیزی ساخته می‌شود؟ ترفندهای کشیدن خط چشم مایع
416

مقالات سلامت

داروهای فشار خون بالا
داروهای فشار خون ؛ نحوه عملکرد، فواید و عوارض جانبی
626
داروی استرادیول
معرفی کامل داروی استرادیول (Estradiol) برای درمان مشکلات زنانه
208
علتهای مه مغزی
مه مغزی معمولا به ۱۰ دلیل پزشکی برای انسان رخ می‌دهد
773
پروپولیس ماده‌ای با هزاران فاید از درمان بیماری پوستی تا سرطان
359
خواص مریم‌ گلی
مریم‌ گلی و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این گیاه دارویی
1,137
معرفی کامل کِرِم املا
معرفی کامل کِرِم املا (Emla cream) – بی حس کننده ی موضعی
419

مقالات آشپزی

کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
22
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
276
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
1,238
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
578
بستنی گیاهی
طرز تهیه بستنی گیاهی بدون لبنیات به صورت تصویری؛ بدون گلوتن و وگان
1,181
بیسکویت پتی بور خانگی
بیسکویت پتی بور خانگی ساده، کرمدار و شکلاتی (Le Pettit Beurre)
864

مقالات تغذیه

آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
221
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
495
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
645
تغذیه بارداری
تغذیه بارداری و بررسی اهمیت نقش تغذیه در این دوران بارداری
164
نوشیدنی انرژی زا و طبیعی
نوشیدنی انرژی زا و طبیعی با ۱۳ دستورالعمل مختلف که می‌توانید در خانه درست کنید
534
فواید آب خیار
آب خیار و معرفی ۷ مورد از مزایای استفاده از این نوشیدنی مفید
547