جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
معرفی ربات مارماهی

از نجات آب‌ها توسط ربات مارماهی تا نجات ابزار Paint توسط کاربران

به تازگی پژوهش‌گران سوئیسی موفق به طراحی ربات مارماهی شده‌اند. رباتی که می‌تواند نقش مهمی در کمک به پاکیزگی آب‌های آلوده ایفا کند. برای آشنایی بیشتر با ربات مارماهی و همچنین کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با ابزار Paint مایکروسافت می‌توانید همچنان با مجله قرمز همراه باشید و مطلب پیش رو را تا پایان دنبال کنید.

ربات مارماهی یک ربات ماژولار جدید به شمار می‌رود که توسط پژوهش‌گران بنیاد تکنولوژی فدرال سوئیس و با همکاری تعدادی نهاد دیگر ساخته شده است. هرچند که تا پیش از این راه‌های مختلف و متفاوتی برای اندازه‌گیری میزان آلودگی آب‌ها وجود داشت، اما استفاده از ربات مارماهی می‌تواند این کار را تا حد قابل توجهی آسان‌تر، سریع‌تر و کارآمدتر از قبل سازد. دلیل نام‌گذاری این ربات نیز شکل ظاهری و نوع حرکت آن در آب است که از الگوی شنا و حرکت مارماهی درون آب پیروی می‌کند.

قابلیت‌های ربات مارماهی

ربات مارماهی قادر است مانند یک شناگر حرفه‌ای میان آب‌های آلوده شنا کند تا میزان آلودگی موجود در آن‌ها را بسنجد. همان گونه که به آن اشاره شد، این ربات یک ابزار ماژولار به شمار می‌رود. هر کدام از ماژول‌های ربات مارماهی از سنسورهای متفاوتی تشکیل شده است که موارد فیزیکی، شیمیایی و زیستی را در بر می‌گیرد. بر این اساس و با توجه به قابلیت‌های ماژولار ربات مارماهی، دانشمندان می‌توانند توسط فعال‌سازی یا غیر فعال‌سازی ماژول‌های مذکور، پیکربندی این ربات را بنا به دلخواه تغییر دهند و از وجود آن در مناطق و مکان‌های مختلف مد نظر خود استفاده کنند.

ربات ماژولار

وجود ماژول‌های مبتنی بر سنسورهای فیزیکی و شیمیایی به ربات مارماهی این اجازه را می‌دهد که بتواند به اندازه‌گیری موارد مشخصی نظیر ضریب هدایت یا میزان دمای آب بپردازد. در این میان برخی سنسورهای ربات مارماهی نیز بر مبنای ویژگی‌های زیستی طراحی شده‌اند و در تولید آن‌ها نشانه‌های الهام گرفتن از کارکرد اندام‌های زنده‌ی مارماهی یا سایر جانوران آبزی به چشم می‌خورد. به عنوان مثال می‌توان به طراحی نوعی ماژول منحصر به فردی برای این ربات اشاره کرد که در آن گونه‌ای از باکتری مولد نور، به منظور ایجاد روشنایی، به کار رفته است.

علاوه بر آن طراحان ربات مارماهی نوعی ابزار کوچک چنگک مانند به نام دافینا را هم روی یکی از ماژول‌های این ربات قرار داده‌اند که حرکات آن می‌تواند ورود ربات مارماهی به آب‌های سمی را نمایان سازد. در مجموع تمام اطلاعاتی که توسط سنسورهای ربات مارماهی جمع‌آوری می‌شود، از این قابلیت برخوردار است که به شکل هم‌زمان به یک کامپیوتر کنترل از راه دور ارسال شود.

همان گونه که به آن اشاره شد، پیش از این نیز ابزارهای مختلف و متعددی وجود داشت که به کمک آن‌ها امکان اطلاع یافتن از میزان آلودگی آب‌ها برای کارشناسان این امر مهیا بود. با این حال یکی از برتری‌های مهم ربات مارماهی نسبت به ابزارهای مشابه نوع حرکت آن درون آب است که به یک مارماهی واقعی شباهت دارد. به این ترتیب شنا کردن و حرکت این ربات درون آب هیچ گونه مزاحمتی برای موجودات آبزی به وجود نمی‌آورد. این در حالی است که بسیاری از ابزارهای مشابه کنونی، به دلیل برخورداری از موتورهای مبتنی بر ملخ (برای حرکت درون آب) مزاحمت‌های فراوانی برای موجودات آبزی فراهم می‌کنند و در پاره‌ای اوقات با به هم ریختن محل زندگی آن‌ها موجب وحشت یا گریز این موجودات می‌شوند.

علاوه بر آن کاربردهای این ربات جدید نیز تا حدی گسترده‌تر و پیشرفته‌تر از مدل‌های مشابه فعلی جلوه می‌کند. به عنوان نمونه قابلیت برنامه‌ریزی ربات مارماهی برای حرکت در مسیرهای از پیش تعیین شده، قدرت مانور بیشتری را (به نسبت ابزارهای مشابه) در اختیار دانشمندانی که از این ربات استفاده می‌کنند قرار می‌دهد. افزون بر آن ربات مارماهی از این قابلیت برخوردار است که نشانه‌های مرتبط با ذرات آلاینده‌ی آب‌ را به تدریج دنبال کرده و خود به خود منابع مهم آلودگی آب‌ها را بیابد.

با تمام این اوصاف در حال حاضر تنها قابلیت‌های مبتنی بر سنسورهای فیزیکی و شیمیایی ربات مارماهی مورد آزمایش قرار گرفته است و قابلیت‌های زیستی این ربات هنوز به شکل عملی تست نشده‌اند. با این حال طراحان ربات مارماهی قصد دارند به زودی این قابلیت‌های مهم را نیز به شکل عملی مورد آزمایش قرار دهند. در واقع قابلیت‌های مبتنی بر سنسورهای زیستی ربات مارماهی قرار است در محیطی خارج از آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد تا توانیی‌های این محصول جدید در دنیای واقعی سنجیده شود.

ابزار پینت

ابقای ابزار Paint توسط مایکروسافت

اما در بخش پایانی این متن باید اشاره‌ای هم به اطلاعات تکمیلی مرتبط با ابزار Paint مایکروسافت صورت گیرد. همان گونه که ظرف روزهای اخیر و در قالب این مطلب به آن اشاره شده بود، شرکت مایکروسافت قصد داشت در آپدیت جدید ویندوز ۱۰، ابزار Paint را پس از گذشت مدت زمانی بیش از سه دهه از عمر این ابزار، برای همیشه بازنشسته کند. خبری که واکنش‌های گسترده‌ای را از سوی کاربران سیستم عامل ویندوز در سر تا سر جهان به همراه داشت و در نهایت تغییر استراتژی شرکت مایکروسافت را به همراه آورد.

شدت اعتراض کاربران به این اقدام مایکروسافت به حدی بود که ظرف یکی دو روز گذشته، شبکه‌ی اینترنت از ابراز احساسات کاربران Paint نسبت به این ابزار پر شد و بسیاری از آنان اقدام به انتشار نقاشی‌های خود و به اشتراک‌گذاری سایر کارهایی کردند که طی سال‌های گذشته با ابزار انحصاری مایکروسافت در سیستم عامل ویندوز انجام داده‌اند.

در مجموع حجم حمایت از ابزار Paint پس از انتشار خبر بازنشستگی این ابزار به حدی بود که واکنش سریع شرکت مایکروسافت را به همراه داشت. در همین راستا یکی از مدیران ارشد مایکروسافت یعنی مگان ساندرز، طی بیانه‌ای رسمی از حجم وسیع ابراز احساسات کاربران نسبت به ابزار Paint و میزان محبوبیت این ابزار در میان آنان ابراز خوشحالی کرد و به تایید این نکته پرداخت که ابزار Paint مایکروسافت نابود نمی‌شود و با حضور در خانه‌ای جدید، به حیات خود ادامه خواهد.

در واقع شرکت مایکروسافت قصد دارد ابزار Paint را به عنوان یک اپلیکیشن رایگان در شبکه‌ی اختصاصی خود یعنی Windows Store در اختیار کاربران قرار دهد تا علاقه‌مندان به این ابزار بتوانند در صورت تمایل آن را دانلود کرده و به استفاده از این ابزار در ویندوز ۱۰ بپردازند. با این حال گرچه ابزار Paint به طور کامل نابود نخواهد شد، اما پس از آپدیت جدید و پاییزی ویندوز ۱۰ دیگر به عنوان یک ابزار پیش فرض در سیستم عامل انحصاری مایکروسافت نصب نخواهد بود.

در واقع اقدام حمایتی مایکروسافت در اصل قضیه تغییر چندانی ایجاد نمی‌کند. چرا که در عمل همچنان ابزار Paint 3D جانشین ابزار Paint خواهد بود و ادامه‌ی حیات این ابزار قدیمی و سی و دو ساله در خانه‌ی جدید خود یا همان Windows Store تنها اقدامی به منظور دلجویی از هواداران این ابزار قلمداد می‌شود. اقدامی که قطعا مورد استقبال دوست‌داران ابزار Paint قرار خواهد گرفت. با این حال از آن‌جایی که از این پس هیچ تلاشی در جهت توسعه‌ی قابلیت‌های ابزار Paint انجام نخواهد شد، هیچ بعید نیست که این ابزار پس از گذشت چند سال از Windows Store نیز حذف شود و عاقبت به سرنوشت محتوم خود گرفتار آید.

منبع: گاردین (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش علمی مجله قرمز یاری کنید.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
169
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
92
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
201
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
388
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
784
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
224

مقالات سلامت

دندانهای حساس
دندانهای حساس خود را با رعایت این ۸ قانون بهبود داده و درد آنها را کاهش دهید
23
داروی تری فلوئوپرازین: معرفی ویژگی ها، کارکرد، نحوه مصرف و عوارض جانبی
80
علائم لوسمی کودکان
شایعترین علائم لوسمی کودکان و علائم اولیه این بیماری چه هستند؟
127
داروی آلزایمر و پارکینسون چیست
معرفی کامل داروی اکسلون (Exelon) یا ریواستیگمین (Rivastigmine) – بهبود زوال عقل
147
تومور ویلمز
تومور ویلمز یا سرطان کلیه کودکان؛ علتها، علائم، تشخیص و انواع روشهای درمانی
127
فیبروم رحم
علائم خاموش فیبروم رحم با ۸ علامت هشدار دهنده و انواع روشهای درمان فیبروم
887

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
87
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
98
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
186
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
373
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,306
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
760

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
111
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
260
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
403
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
556
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
388
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
529