جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
دلیل حذف انگشتان اسب‌ها

چرا انگشتان اسب‌ها به تدریج و در طول زمان از بین رفت؟

آیا می‌دانستید که انگشتان اسب‌ها به تدریج و در طول زمان از بین رفته است تا در نهایت تنها یک انگشت واحد سُم دار جایگزین آن‌ها شود؟ به تازگی جمعی از پژوهشگران تحقیقاتی را در این زمینه به انجام رسانده‌اند که در ادامه‌ی متن پیش رو نتایج آن را به اتفاق یکدیگر از نظر خواهیم گذراند. پس برای کسب اطلاعات بیشتر از دلایل حذف تدریجی انگشتان اسب‌ها در طول زمان می‌توانید در ادامه‌ی این مطلب با مجله قرمز همراه باشید.

تحقیقاتی که پیش از این به انجام رسیده است نشان از آن دارد که موجودات اسب مانند باستانی نسبت به اسب‌های امروزی کوچک‌تر بوده‌اند و روی هر کدام از پاهای خود حداکثر چهار انگشت داشته‌اند. اما به مرور زمان و با بزرگ‌تر شدن هیکل آن‌ها، انگشتان پاهایشان به تدریج از بین رفت تا در نهایت به یک انگشت واحد سم دار تبدیل شود.

انگشتان اسب‌ها اعضایی زائد یا مفید؟

اسب‌های امروزی می‌توانند از روی موانع بلند بپرند یا با سرعتی نزدیک به ۷۰ کیلومتر در ساعت چهارنعل بدوند. همچنین آن‌ها از این توانایی برخوردارند تا باری به وزن هزار کیلوگرم را به دنبال خود بکشند. تمام این توانایی‌ها به لطف بهره‌مند بودن این موجودات چهارپای نجیب از وجود یک انگشت واحد سم دار به جای چند انگشت مجزا است. حال تحقیق جدیدی که توسط انجمن سلطنتی B Help به انجام رسیده است به یافتن پاسخی برای این پرسش پرداخته که چرا از بین رفتن انگشتان اسب‌ها در نهایت به بهبود سرعت و استقامت این موجودات چهارپا منتهی گردید.

انگشتان پای اسب

در حال حاضر اسب‌ها به همراه الاغ‌ها و گوره‌خرها جزو معدود جانوران تک انگشت جهان به شمار می‌روند. اکنون مدت زمان درازی است که دانشمندان این موضوع را مد نظر قرار داده‌اند که تنها انگشت سم دار اسب‌ها موجب می‌شود تا آن‌ها بتوانند به راحتی از چنگ شکارچیان فرار کرده و با سرعت فراوانی در پهنه‌ی چمنزارها شروع به دویدن کنند. اما تا پیش از این هیچ گاه درستی این فرضیه که وجود یک انگشت واحد و سم دار در پای اسب‌ها بهتر از داشتن تعداد فراوانی انگشت در هر کدام از پاهای آن‌ها است، به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته بود. با این حال در دل پژوهش جدید انجام شده، دلایل از بین رفتن انگشتان اسب‌ها، که در طول تکامل ابتدایی آن‌ها صورت گرفته، به طور ویژه‌ مورد توجه قرار گرفته است.

نوع و تعداد انگشتان اسب‌ها در دوران کهن

اسب‌های باستانی از تعداد انگشتان بیشتری نسبت به گونه‌های مشابه امروزی خود برخوردار بودند. با این حال تعداد انگشتان اسب‌ها در همان سیر تکامل‌ ابتدایی این موجودات چهارپا کاهش یافت.

در میان موجودات چهارپای باستانی می‌توان گونه‌ی Hyracotherium را نزدیک‌ترین گونه به اسب‌های امروزی برشمرد و در عمل آن‌ها را اجداد منقرض شده‌ی اسب‌های مدرن لقب داد. این موجودات قدیمی که بیش از ۵۵ میلیون سال قبل روی زمین می‌زیستند، هیکلی بزرگ‌تر از یک سگ معمولی نداشتند و تعداد انگشتان آن‌ها در پاهای جلو به چهار عدد و در پاهای عقب هم به سه انگشت می‌رسید.

پس از آن‌ها می‌توان Merychippus ها را مد نظر قرار داد. موجوداتی که حدود ده میلیون سال قبل در منطقه‌ی امریکای شمالی زندگی می‌کردند و شباهت فراوانی به اسب‌های امروزی داشتند. با این حال این موجودات چهارپا از وجود سه انگشت در هر کدام از پاهای خود بهره می‌بردند. انگشتانی شامل دو انگشت معمولی و یک انگشت بزرگ و دراز که درست وسط آن‌ دو قرار داشت و به یک ناخن سم مانند آراسته بود. ناخنی که بیش از هر چیز به ابزاری برای دفاع شباهت داشت.

اسب باستانی

با این حال از میان موجودات اسب مانند باستانی تنها گونه‌ی Equus از خانواده‌ی Equidae توانست به حیات خود ادامه دهد. گونه‌ای که در حال حاضر اسب‌ها، گوره خرها و الاغ‌ها را در دل خود جای داده است.

بررسی سیر تکاملی انگشتان اسب‌ها

بنابر اعتقاد یکی از دیرین شناسان دانشگاه هاروارد یعنی بریانا مک هورس (که دست بر قضا نام خانوادگی او رابطه‌ی جالبی با این پژوهش دارد!) با دقت به پای اسب‌های امروزی می‌توان بقایای انگشت جانبی آن‌ها، که در طول زمان از بین رفته است، را مشاهده کرد. به منظور مطالعه‌ی دقیق‌تر در زمینه‌ی سیر تکاملی انگشتان اسب‌ها، مک هورس و همکارانش در طول آزمایش‌های خود به سی تی اسکن سنگواره‌های مربوط به ۱۲ گونه‌ی جانوری مختلف از اسب‌ها پرداخته‌اند. گونه‌هایی که در حال حاضر همگی آن‌ها از بین رفته‌اند و نشانی از آن‌ها روی کره زمین وجود ندارد.

هدف اصلی از این آزمایش بررسی ساختار استخوان‌های پای این موجوادات منقرض شده بوده تا بلکه شواهد تازه‌ای در زمینه‌ی سیر تکاملی انگشتان اسب‌ها به دست آید. برای تکمیل این بررسی‌ها حتی ساختار پای خوک خرطوم دراز امریکای شمالی نیز مورد بررسی قرار گرفت. جانوری که انگشتان پاهایش شباهت فراوانی به گونه‌ی Hyracotherium دارد.

پس از گردآوری شواهد یاد شده، انجام یک شبیه سازی کامپیوتری این امکان را در اختیار پژوهشگران قرار داد تا به برآورد این نکته بپردازند که استخوان پای هر کدام از گونه‌های هم خانواده با اسب‌های امروزی، چگونه به فشار مربوط به حرکات مختلف آن‌ها پاسخ می‌دهد. حرکاتی نظیر پرش از روی مانع یا دویدن سریع به شکل چهار نعل که هر کدام به گونه ی متفاوتی انگشتان اسب‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس از آن دانشمندان دخیل در این پژوهش به مقایسه‌ی نوع حرکت جانداران مذکور توسط پاهای مبتنی بر چند انگشت با پاهای مبتنی بر یک انگشت سم دار پرداختند تا از این نکته باخبر شوند که وزن این جانوران در هر کدام از دو شکل فوق چگونه با پاهای آن‌ها تعامل برقرار می‌کند.

تکامل اسب

پس از انجام آزمایش‌های مختلف دانشمندان به این نتیجه رسیدند که وجود انگشت‌های جانبی در پای اسب‌های قدیمی موجب بالا رفتن توانایی بدن آن‌ها برای تحمل فشار وزنشان می‌شد. علاوه بر آن آزمایش‌های مذکور این نکته را هم ثابت کرد که انگشت دراز میانی اسب‌های قدیمی، بدون وجود انگشت‌های جانبی و کوچک‌تر، با خطر شکستگی روبرو بود. با این حال هنگامی که انگشتان اسب‌ها با سیر تکاملی همراه شد و انگشتان جانبی آن‌ها به تدریج از بین رفت، استخوان مربوط به انگشت وسطی این موجودات چهارپا قطورتر از گذشته شد و شکلی گود و توخالی به خود گرفت. این امر موجب شد تا استخوان انگشت واحد و سم دار اسب‌ها بسیار محکم‌تر از قبل گردد و پاهای آن‌ها در برابر فشار و خمیدگی وارده، از مقاومت و انعطاف بیشتری نسبت به حالتی که از وجود چندین انگشت مجزا بهره می‌بردند، برخوردار شود.

در مجموع هنگامی که بدن این موجودات چهارپا شروع به بزرگ‌تر شدن کرد و اندازه‌ی کلی آن‌ها هم از قامت یک سگ معمولی به اندازه‌ی اسب‌های امروزی رسید، انگشتان اسب‌ها نیز با تحولی اساسی همراه شد. به گونه‌ای که وجود انگشتان اضافه در پای آن‌ها نوعی بار زیادی در اطراف قوزک پا محسوب می‌شد. به همین دلیل انگشتان جانبی اسب‌ها به تدریج از بین رفت تا آن‌ها بتوانند هنگام حرکت و جابه‌جایی انرژی بیشتری ذخیره کنند و مسافت‌های طولانی را با سرعت بالاتری بپیمایند.

البته نتایج این پژوهش به طور دقیق مشخص نکرده که کدام تغییر در انگشتان اسب‌ها زودتر از دیگری رخ داده است. به این معنی که آیا ابتدا از بین رفتن تدریجی انگشتان کوچک آن‌ها منجر به بزرگ‌تر شدن و تغییر شکل انگشت وسطی گردیده یا این که تغییر شکل انگشت وسط زودتر به وقوع پیوسته و حذف تدریجی انگشتان جانبی را به همراه داشته است؟

در تکمیل نتایج بررسی سیر تکاملی انگشتان اسب‌ها، یکی از زیست شناسان دانشگاه سن دیه گوی کالیفرنیا به نام کیم کوپر به این نکته اشاره کرده است که انگشتان اسب‌ها تنها انگشتان حذف شده‌ی جانوران در طول تاریخ به شمار نمی‌روند و علاوه بر آن‌ها پرندگان، چرندگان و حتی خزندگان فراوانی در طول زمان انگشتان اضافه‌ی خود را از دست داده‌اند. در این میان با انجام فعالیت‌هایی نظیر ساخت مدل‌هایی که بتواند چگونگی تاثیر فرآیند حرکت بر استخوان‌های جانوران را نمایان ‌سازد، می‌توان به دلیل حذف شدن این انگشتان اضافه در طول زمان پی برد.

منبع: ساینس نیوز (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش علمی مجله قرمز یاری کنید.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

خرید آنلاین عطر را با موفقیت و عاقلانه انجام دهید
خرید آنلاین عطر را با موفقیت و عاقلانه انجام دهید
5
قرمزی پوست را چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان درمان کرد؟
قرمزی پوست را چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان درمان کرد؟
145
لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
138
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
277
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوان‌تر شدن شما می‌شود
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوانتر شدن شما می‌شود
246
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
226

مقالات سلامت

کرایولیپولیز
کرایولیپولیز چیست و چه فواید و عوارضی برای بدن دارد؟
29
چای بابونه
چای بابونه چگونه به سلامت بدن و درمان بیماریها کمک می‌کند
87
معرفی آب مروارید
آب مروارید ( کاتاراکت ) : انواع مختلف ، علل پیدایش و علائم ابتلا
207
سوختگی دهان
سوختگی دهان را با ۷ درمان طبیعی در خانه درمان کنید
192
روش آنژیوگرافی
آنژیوگرافی (رگ نگاری) عروق کرونر: تعریف و نحوه انجام این روش
265
شقاق مقعد یا فیشر
شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد
513

مقالات آشپزی

شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
666
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
441
کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
809
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
405
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
3,306
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
1,175

مقالات تغذیه

تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
306
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
252
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
267
آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
617
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
939
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
1,172