جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
معرفی داروی پرولیا

داروی پرولیا (دنوزوماب): نگاهی به ویژگی ها، نحوه عملکرد و عوارض جانبی این دارو

داروی پرولیا (denosumab) یک آنتی‌بادی منوکلونال است. آنتی بادی‌های منوکلونال به این منظور ساخته می‌شوند تا تنها سلول‌های خاصی را در بدن هدف قرار دهند و تخریب کنند. این نحوه عملکرد آنتی‌بادی منوکلونال  ممکن است به محافظت از سلول‌های سالم از آسیب ناشی از این درمان، کمک کند. مارک Prolia denosumab برای درمان پوکی استخوان در زنان بعد از یائسگی استفاده می‌شود که دارای ریسک خطر بالایی برای ابتلا به شکستگی استخوان هستند. پرولیا همچنین برای افزایش توده استخوانی در زنان و مردان با خطر بالای شکستگی استخوان ناشی از درمان برای انواع خاصی از سرطان استفاده می شود.

اطلاعات مهم مربوط به داروی پرولیا

این راهنمای دارویی اطلاعاتی در مورد داروی پرولیا را به شما ارائه می‌دهد. Xgeva نام تجاری دیگری از داروی denosumab است که برای جلوگیری از شکستگی‌های استخوانی و سایر مشکلات اسکلتی در افراد مبتلابه تومورهایی که به استخوان گسترش‌یافته‌اند، استفاده می‌شوند.

اگر میزان کلسیم در خون شما کم باشد (هیپوکلسمی)، نباید شما این دارو را مصرف کنید.

داروی پرولیا می‌تواند به یک نوزاد متولد نشده آسیب برساند یا نقایص مادرزادی را در جنین ایجاد کند. اگر باردار بودید، از این دارو استفاده نکنید.

قبل از اینکه پرولیا را مصرف کنید، اگر بیماری کلیوی (اگر دیالیزی هستید)، یک سیستم ایمنی ضعیف، سابقه هیپوپاراتیروئید یا عمل جراحی بر روی تیروئید، سابقه جراحی روده، وضعیتی جذب مواد مغذی از غذا برای بدن شما سخت است، یا اگر به لاتکس حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

عفونت‌های شدید ممکن است در طول درمان با این دارو رخ دهد. درصورتی‌که علائم عفونت مانند سوزش شدید پوست تورم یا قرمزی در هرجایی در بدن شما درد یا سوزش هنگام ادرار کردن درد شدید معده؛ درد گوش، شنیدن درد سرفه، احساس تنگی نفس؛ لکه‌های بنفش یا قرمز زیرپوست شما؛ یا تب، لرز، عرق شبانه، علائم آنفولانزا یا کاهش وزن را داشته باشید، با پزشک خود تماس بگیرید.

برخی از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، ممکن است از دست دادن استخوان را در فک تجربه کنند که همچنین به نام استئونکروز فک نامیده می‌شود. علائم این عارضه ممکن است شامل درد فک، تورم، بی‌حسی، دندان‌های شل، عفونت لثه، یا بهبودی آهسته پس از آسیب یا جراحی مربوط به لثه‌ها باشد. اگر سرطان دارید یا با شیمی‌درمانی، اشعه یا استروئید درمان شده‌اید، ممکن است به‌احتمال‌زیاد به علت این درمان، پوکی استخوان فک وجود داشته باشد. سایر شرایط مرتبط با استئونکروز فک شامل اختلالات لخته شدن خون، کم‌خونی (کمبود گلبول قرمز) و یک مشکل دندانی قبلی است.

اگر شما نیاز به اعمال دندانپزشکی (به‌ویژه جراحی) دارید، قبل از اینکه این دارو را دریافت کنید، به دندان‌پزشک خود درزمینهٔ مصرف این دارو اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد مصرف این دارو را برای مدت کوتاهی متوقف کنید.

اطلاعات مهمی که باید قبل از استفاده از داروی پرولیا بدانید

اگر شما به این دارو آلرژی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. اگر میزان کلسیم در خون شما کم باشد (هیپوکلسمی)، نباید شما این دارو را مصرف کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

• بیماری کلیوی (اگر شما دیالیزی هستید)؛

• یک سیستم ایمنی ضعیف دارید (ناشی از ابتلای به بیماری یا در اثر استفاده از داروهای خاص)؛

• سابقه کم‌کاری تیروئید (کاهش عملکرد غدد پاراتیروئید)؛

• سابقه عمل جراحی تیروئید؛

• سابقه جراحی برای حذف بخشی از روده شما؛

• هر شرایطی که باعث می‌شود بدن شما مواد مغذی را از مواد غذایی جذب کند (سو جذب)؛

•  یا اگر به لاتکس حساسیت دارید.

مصرف این دارو ممکن است باعث از دست رفتن استخوان (osteonecrosis) در فک شود. علائم این مشکل عبارت‌اند از درد شکم یا بی‌حسی، لثه قرمز یا تورم، دندان‌های شل، عفونت لثه، یا بهبودی آهسته پس از کار دندان.

استئونکروز فک ممکن است به‌احتمال‌زیاد در صورت ابتلا به سرطان یا شیمی‌درمانی، اشعه یا مصرف داروهای استروئیدی ایجاد شود. سایر عوامل خطر شامل اختلالات لخته شدن خون، کم خونی (کمبود گلبول‌های قرمز) و یک مشکل دندانی قبلی است.

داروی پرولیا می‌تواند به یک نوزاد متولد نشده آسیب برساند یا نقایص مادرزادی را در جنین ایجاد کند. اگر باردار بودید، از این دارو استفاده نکنید. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

معلوم نیست که این از دارو ممکن است که از  طریق شیر مادر عبور کند و به کودک شیرخوار انتقال یافته و آسیب برساند یا نه. این دارو تولید شیر را در دوران شیردهی کم می‌کند. درصورتی‌که در حال تغذیه نوزاد شیرخوار با شیر مادر هستید، از این دارو استفاده نکنید.

چگونه باید داروی پرولیا را استفاده کنید؟

پرولا در زیرپوست معده، بالای ران یا بازو تزریق می‌شود. یک مراقب سلامت برای شما این تزریق را انجام می‌دهد.

پرولا معمولا یک بار در هر ۶ ماه داده می شود.

پزشک شما ممکن است کلسیم و ویتامین D را درحالی‌که با این دارو درمان می‌شوید، برای شما تجویز کند. فقط مقدار کلسیم و ویتامین D را که پزشک شما تجویز کرده است را مصرف کنید و از مصرف بیش‌ازحد اندازه بپرهیزید.

توجه ویژه‌ای به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشید. هنگام مصرف این داروها، دندان‌های خود را به‌طور مرتب مسواک بزنید و آن‌ها را با نخ دندان تمیز نگه‌دارید. قبل از شروع درمان با این دارو، ممکن است نیاز به آزمایش دندان داشته باشید. دستورالعمل‌های پزشک خود را در این زمینه دنبال کنید.

خطر ابتلا به شکستگی استخوان در هنگام استفاده از این دارو افزایش می‌یابد. قبل از مشورت با پزشک خود در این زمینه، از این دارو استفاده نکنید.

اگر این دارو را در خانه نگه می‌دارید، آن را در ظرف اصلی‌اش در یخچال قرار دهید؛ و این دارو را به‌دوراز نور آفتاب نگه‌داری کنید و آن را فریز نکنید.

شما می‌توانید سرنگ Prolia را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید تا قبل از تزریق، در دمای اتاق قرار گیرد. قبل از مصرف، دارو را گرم نکنید.

سرنگ تزریقی را تکان ندهید چون ممکن است باعث خرابی دارو شود. اگر به نظر می‌رسد موادی غبارآلود یا ذراتی در آن وجود دارد، از دارو استفاده نکنید. به یک دکتر داروساز خود برای یک گرفتن داروی جدید مراجعه کنید.

هر سرنگ پر از این دارو فقط برای یک‌بار استفاده است. بعد از یک‌بارمصرف، حتی پس از تزریق اگر مقداری از دارو باقیمانده بود، آن را دور بیندازید.

پس‌ازاینکه داروی پرولیا را از یخچال خارج کردید، می‌توانید آن را در دمای اتاق تا ۱۴ روز نگه‌دارید. این دارو را در ظرف اصلی، دور از حرارت و نور نگهداری کنید.

فقط یک‌بار از سوزن و سرنگ یک‌بارمصرف استفاده کنید. قوانین ایالتی یا محلی راجع به سرنگ استفاده‌شده و دفع بهداشتی آن را دنبال کنید. از جعبه safety box برای دفع بهداشتی سرنگ استفاده کنید. این جعبه را به دور در دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه‌دارید.

این دارو را با فرد دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر علائم مشابهی را با شما داشته باشد.

روش مصرف داروی پرولیا

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در مواد غذایی، نوشیدنی‌ها یا فعالیت‌های خود را رعایت کنید.

عوارض جانبی داروی پرولیا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی پرولیا مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

• درد جدید یا غیر معمول در ران، لگن یا کشاله ران؛
• درد شدید در مفاصل، عضلات یا استخوان های شما؛
• مشکلات پوستی مانند خشکی، تاول، قرمزی، خارش،  لرزش پوستی، خارش، یا پوسته پوسته شدن؛
• سطوح پایین کلسیم در خون شما (هیپوکلسمی) ، بی حسی یا احساس خارش در اطراف دهان یا انگشتان یا انگشتانتان، تنگی عضلات یا انقباض، رفلکس های بیش فعالی.

عفونت های شدید ممکن است در طول درمان با پرولیا رخ دهد. در صورتی که علائم عفونت مانند موارد زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید:
• تب، لرز، تعریق شبانه؛
• تورم، درد، حساسیت، گرما، یا قرمزی در هر جایی از بدن شما؛
• درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
• افزایش یا اضطراردر ادرار کردن؛
• درد شدید معده؛
• سرفه، احساس تنگی نفس.

عوارض جانبی شایع این دارو  عبارت اند از:

• عفونت مثانه (ادرار دردناک و دشوار)
• درد کمر، درد عضلانی؛
• درد در بازوها یا پاها.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  مصرف  داروی پرولیا را تحت تاثیر قرار می دهند؟

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، مشورت کنید.

منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ورود به سایت دیدگاه ها 6

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به

سلام من دیالیزی هستم و ۶۲ درصد پوکی دارم می خاستم بدونم این دارو چقدر تاثیر گذار تو پوکی استخان هست

سلام.باسپاس وتشکرمن مدت چهارسال قرص الندریات هفتگی مصرف کردم در اولین تست تراکم سال ۹۲بود۳۵%پوکی داشتم ۵۷ سالگی.دکتر بعد ازآن با آزمایش خون وادرار میزان پیشرفت بیماری را چک میکرد میگفت خوب هستی وهمین قرص هفتگی وکلسیم دی تجویز میکرد.من هفته گذشته دکترم را عوض کردم.ایشان برایم تست تراکم نوشتند که انجام دادم.گفتد ۲۴% شده اما دیشب یهویی برام این آمپول را تجویز کردند.خودشان آنرا در مطب تزریق کردند.اما من در همین هفته باید دوتا دندانم را پیوند لثه کنم آیا با توجه به این که دیشب تزریق داشتم عمل پیوند را انجام بدهم.مشکلی پیش نمی آید.ممکن است راهنمایی بفرمایید.تشکر… ادامه مطلب

خیلی عالی بود تشکر فراوان

مقالات زیبایی

جایگزین بوتاکس
۷ جایگزین بوتاکس که چروکها را درمان می‌کنند با بررسی مزایا و معایب
21
چند مدل موی زنانه ساده و زیبا برای باریک نشان دادن صورت
چند مدل موی زنانه ساده و زیبا برای باریک نشان دادن صورت
11
عطر مناسب مزاج و شخصیت خود را به این روش انتخاب کنید
عطر مناسب مزاج و شخصیت خود را به این روش انتخاب کنید
57
جوش‌های روی چانه چرا به وجود می‌آیند و چرا از بین نمی‌روند؟
جوش‌های روی چانه چرا به وجود می‌آیند و چرا از بین نمی‌روند؟
63
حجم دادن به لب‌ها با آرایش در چهار گام، انتخاب رنگ مناسب برای رژ لب
حجم دادن به لب‌ها با آرایش در چهار گام، انتخاب رنگ مناسب برای رژ لب
176
چند مدل ساده طراحی ناخن که خودتان در منزل می‌توانید انجام دهید
چند مدل ساده طراحی ناخن که خودتان در منزل می‌توانید انجام دهید
186

مقالات سلامت

جایگزین بوتاکس
۷ جایگزین بوتاکس که چروکها را درمان می‌کنند با بررسی مزایا و معایب
21
معرفی گوشت بره
گوشت بره و معرفی مورد از فواید مصرف این ماده غذایی پرطرفدار
20
جراحی لثه
جراحی لثه یا پریودنتال و انواع روشهای آن چگونه انجام می‌شود؟
34
ماساژ سنگ داغ
ماساژ سنگ داغ چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
48
معرفی عفونت مثانه
عفونت مثانه: علل ابتلا به آن، علائم بیماری، پیشگیری و درمان
36
خواص پسته
پسته و معرفی ۹ مورد از مزایای شگفت‌انگیز ناشی از مصرف این ماده غذایی
75

مقالات آشپزی

خورش گوشت بره
خورش گوشت بره و سبزیجات؛ پخت خورش گوشت در فر
16
شیرینی مربایی
شیرینی مربایی لینزر ؛ شیرینی مخصوص عید نوروز
51
دلمه 11
طرز تهیه دلمه کلم به بهترین روش به همراه نکات مربوط به پخت
56
سس مارینارا خانگی
سس مارینارا خانگی برای انواع پاستا و سایر غذاها؛ بدون گلوتن و وگان
60
کیک هویج تخته‌ای
کیک هویج تخته‌ای با تزئین پنیر خامه‌ای و هویج واقعی (شیت کیک هویج)
43
سینه مرغ سوخاری مغزدار
طرز تهیه سینه مرغ سوخاری مغزدار؛ چیکن کیف ساده
75

مقالات تغذیه

معرفی گوشت بره
گوشت بره و معرفی مورد از فواید مصرف این ماده غذایی پرطرفدار
20
بهترین چای گیاهی
بهترین چای برای سلامتی کدام است و چه اثراتی روی بدن دارند؟
35
خواص پسته
پسته و معرفی ۹ مورد از مزایای شگفت‌انگیز ناشی از مصرف این ماده غذایی
75
آرد بادام
آرد بادام و معرفی ۸ مورد از مزایای باورنکردنی این ماده غذایی
70
معرفی ماده کوئرستین
کوئرستین و معرفی ۷ مورد از مزایای شگفت‌انگیز این ماده آنتی اکسیدان
48
معرفی تربچه سیاه
تربچه سیاه و معرفی ۷ مورد از مزایای شگفت‌انگیز این ماده غذایی
264