جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
معرفی داروی نوولوگ

داروی نوولوگ ( insulin aspart): ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو

داروی نوولوگ (انسولین آسپارت) یک انسولین سریع عمل است که حدود ۱۵ دقیقه پس از تزریق شروع به کارکرده و در حدود ۱ ساعت بعد از تزریق به اوج اثربخشی خود رسیده و برای ۲ تا ۴ ساعت کارکرد دارد. انسولین یک هورمون است که در بدن انسان از طریق کاهش سطح گلوکز (قند) در خون اعمال اثر می‌کند. از این دارو برای بهبود کنترل قند خون در بزرگ‌سالان و کودکان مبتلابه دیابت استفاده می‌شود. این دارو گاهی اوقات همراه با یک انسولین طولانی‌مدت یا متوسط استفاده می‌شود. همچنین داروی نوولوگ برای درمان دیابت نوع ۲ در بزرگ‌سالان استفاده می‌شود. از این دارو برای درمان دیابت (وابسته به انسولین) نوع ۱ در اطفال و افرادی که حداقل ۲ سال سن دارند استفاده می‌شود.  در این مقاله به بررسی مفصل و کامل این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی نوولوگ

داروی انسولین آسپارت یک انسولین سریع عمل است که بسیار سریع شروع به کار می‌کند. پس از استفاده از آن باید ظرف ۵ تا ۱۰ دقیقه غذا بخورید.

وسایل تزریق این دارو را با شخص دیگری نگذارید. به اشتراک گذاشتن این وسایل می‌تواند بیماری‌هایی مانند هپاتیت یا اچ آی وی را از یک فردبه‌فرد دیگر منتقل کند.

اگر شما هیپوگلیسمی و یا سابقه‌ای از هیپوگلیسمی (پایین بودن سطح قند خون) دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

این دارو برای هرکسی که کمتر از ۲ سال سن دارد، مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. این دارو نباید برای درمان دیابت نوع ۲ در یک کودک در هر سنی استفاده شود.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

• بیماری کبد یا کلیه؛
• سطح پتاسیم پایین در خون شما (هیپوکالمی).

اگر شما پیاگلیتازون یا رویزیگلیتازون (گاهی اوقات در ترکیب با گلومپیید یا متفورمین) مصرف می‌کنید، دراین‌باره به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف برخی داروهای خوراکی دیابتی درحالی‌که شما از انسولین استفاده می‌کنید، ممکن است خطر ابتلا به مشکلات جدی قلب را افزایش دهد.

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی قرار دارید، دستورالعمل پزشک خود را در مورداستفاده از انسولین دنبال کنید. کنترل قند خون در دوران بارداری بسیار مهم است و دوزهای موردنیاز شما ممکن است در هر دوره سه‌ماهه از بارداری متفاوت باشد. دوزهای موردنیاز شما ممکن است در زمان شیردهی نیز متفاوت باشد.

نحوه مصرف داروی نوولوگ

داروی نوولوگ را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده وبراساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

ارائه‌دهندگان مراقبت‌کننده به شما بهترین محل را در بدن شما نشان می‌دهد تا این دارو را در آنجا تزریق کند. هر بار که تزریق می‌کنید، از جای دیگری استفاده کنید. دو بار در فاصله‌ای کوتاه به یک محل از بدن انسولین آسپارت را تزریق نکنید.

پس از استفاده از این دارو شما باید ظرف ۵ تا ۱۰ دقیقه غذا بخورید.

اگر از یک‌قلم تزریقی استفاده می‌کنید، فقط از قلم تزریق مخصوص این دارو استفاده کنید. قبل از هر استفاده، یک سوزن جدید اضافه کنید و همچنین انسولین را از قلم به یک سرنگ یا پمپ تزریق انتقال ندهید.

اگر از این دارو از طریق یک پمپ انسولین استفاده کنید، این دارو را با هر نوع دیگری از انسولین مخلوط نکنید. لوله تزریق پمپ، کاتتر و محل سوزن روی پوست شما باید هر ۳ روز تغییر کند. هر ۶ روز دارو را در مخزن تغییر دهید.

وسایل تزریق این دارو را با شخص دیگری نگذارید. به اشتراک گذاشتن این وسایل می‌تواند عفونت ها یا بیماری را از یک فرد به فرد دیگر منتقل کند.

فقط یک بار از سوزن یا سرنگ یک بار مصرف استفاده کنید. هر گونه قوانین کاربردی را در مورد سوزن و سرنگ استفاده شده را دنبال کنید. از یک ظرف تخلیه “تیز” استفاده کنید. (از داروساز خود بپرسید که کدام یک را انتخاب کنید و چگونه آن را دور بریزید). این ظرف را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید.

طریقه استفاده از داروی نوولوگ

قند خون پایین (هیپوگلیسمی) می‌تواند برای هرکسی که دیابت دارد، اتفاق بیفتد. علائم این عارضه عبارت‌اند از سردرد، گرسنگی، عرق کردن، تحریک‌پذیری، سرگیجه، حالت تهوع، سرعت ضربان قلب و احساس اضطراب یا لرزش. برای درمان سریع پایین آمدن سطح قند خون، همیشه یک منبع شکر مثل آب‌میوه، آب‌نبات، کراکر، کشمش یا نوشابه‌های گازدار را به همراه خود داشته باشید.

پزشک شما می‌تواند یک دوز تزریقی اضافی گلوکاگون در صورت داشتن هیپوگلیسمی شدید و عدم توانایی در خوردن و نوشیدن برای شما تجویز کند. اطمینان حاصل کنید که خانواده و دوستان نزدیک شما می‌دانند چگونه به شما در شرایط اضطراری این دارو را تزریق کنند.

همچنین مراقب علائم قند خون بالا (هیپرگلیسمی) نظیر افزایش تشنگی یا ادرار، تاری دید، سردرد و خستگی باشید.

سطح قند خون می‌تواند تحت تأثیر استرس، بیماری، جراحی، ورزش، مصرف الکل یا صرف غذا قرار گیرد. قبل از تغییر دوز انسولین یا برنامه درمانی، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

این دارو تنها بخشی از یک برنامه درمان است که ممکن است شامل رژیم غذایی، ورزش، کنترل وزن، آزمایش قند خون و مراقبت‌های ویژه پزشکی نیز باشد. دستورالعمل‌های دکتر خود را در این زمینه دنبال کنید.

این دارو را در ظرف اصلی خود برای محافظت از گرما و نور نگهداری کنید. انسولین را از یک بطری به یک سرنگ تزریق نکنید تا آماده تزریق شود. انسولین را منجمد نکنید یا آن را در یخچال قرار ندهید. هر انسولینی را که منجمد شده دور بیندازید.

 

داروی باز نشده نوولوگ را می‌توانید به طریق زیر نگهداری کنید:

• نگهداری در یخچال و استفاده تا تاریخ انقضا؛

• ذخیره در دمای اتاق و استفاده از آن ظرف مدت ۲۸ روز.

داروی باز شده نوولوگ را می‌توانید به طریق زیر نگهداری کنید:

• ویال این دارو را در یخچال یا در دمای اتاق ذخیره کنید و از آن ظرف مدت ۲۸ روز استفاده کنید.

• کارتریج یا قلم تزریق را حداکثر در دمای اتاق (و نه در یخچال) را در مدت ۲۸ روز نگهدارید. قلم تزریق را به یک سوزن متصل نکنید.

اگر رنگ دارو تغییر کرده یا به نظر می‌رسد دارو کدر باشد، از این دارو استفاده نکنید. از دکتر داروساز یک ویال جدید از این دارو را بخواهید.

تمام اطلاعات بیمار، راهنماهای دارویی و ورق‌های آموزش ارائه‌شده به شمارا مطالعه کنید.  اگر شما هرگونه سؤالی دارید از پزشک  یا دکتر داروساز بپرسید.

در موارد اضطراری برچسب هشدار پزشکی را در دیابت داشته باشید. هر متخصص مراقبت‌های پزشکی که شمارا تحت درمان قرار می‌دهد باید بداند که شما به بیماری دیابت مبتلا هستید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

ازآنجاکه این دارو قبل از غذا استفاده می‌شود، شما ممکن است در یک برنامه زمان‌بندی‌شده به‌موقع قرار نگیرید. هر زمان که از داروی نوولوگ استفاده می‌کنید، در عرض ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از استفاده از آن غذا بخورید. از انسولین اضافی برای جبران دوز فراموش‌شده استفاده نکنید.

همیشه انسولین را در دسترس نگه‌دارید. قبل از تمام شدن دارو، مجدداً آن را تهیه کنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. مصرف بیش‌ازحد انسولین می‌تواند باعث ایجاد هیپوگلیسمی شود که می‌تواند حیات مصرف‌کننده را به خطر بیندازد. علائم مسمومیت عبارت‌اند از خواب‌آلودگی، سردرگمی و گیجی در فرد، تاری دید، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن دهان، مشکل در صحبت کردن، ضعف عضلانی، حرکات دست‌وپا گیر یا ناگهانی، تشنج (صرع)، یا از دست دادن هوشیاری باشد.

در هنگام مصرف داروی نوولوگ باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

انسولین باعث کاهش میزان قند خون می‌شود. از رانندگی و یا استفاده از ماشین‌آلات تا زمانی که شما بدانید که چگونه این دارو بر شما تأثیر می‌گذارد، اجتناب کنید.

قبل از تزریق انسولین، همیشه با چک کردن برچسب دارویی از خطاهای دارو اجتناب کنید.

اجتناب از نوشیدن الکل. این می تواند باعث کاهش سطح قند خون شما شود و ممکن است با درمان دیابت تداخل ایجاد کند.

عوارض جانبی داروی نوولوگ

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک  به این دارو مانند: احساسی مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید، ضربان سریع قلب، قرمزی یا تورم در محلی که در آن تزریق داده شد راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل) و خارش پوست در سراسر بدن؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر شما یکی از موارد زیر را داشتید، با دکتر خود تماس بگیرید:

• احتباس مایع، افزایش وزن، تورم در دست یا پا، احساس تنگی نفس؛

• علائم سطوح کم پتاسیم در بدن مانند گرفتگی عضلات پا، یبوست، ضربان قلب نامنظم، لرزش قفسه سینه، افزایش تشنگی یا میزان ادرار، بی‌حسی یا سوزن شدن بدن، ضعف عضلانی و یا احساس خستگی.

عوارض جانبی شایع این دارو

قند خون پایین؛
• خارش، خارش پوست خفیف؛
• ضخیم شدن یا چروک شدن پوست در محلی که در آن دارو را تزریق کرده اید.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

عوارض جانبی مصرف داروی نوولوگ

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند قند خون شمارا تحت تأثیر قرار دهند و بعضی از داروها می‌توانند اثرات انسولین را افزایش یا کاهش دهند. بعضی از داروها همچنین می‌توانند علائم کمتری از هیپوگلیسمی را ایجاد کنند، و این نشان می‌دهد که زمانی که میزان قند خون شما کم است،  این امر دشوارتر می‌شود. به هر یک از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به شما درباره تمام داروهایی که در حال حاضر استفاده می‌کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن کرده‌اید یا استفاده از آن را متوقف کرده‌اید، اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است.

منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه و تالیف شده است.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

آرایش بدون آرایش ، ترفندهایی برای آرایشی که کاملا طبیعی به نظر می‌رسد
آرایش بدون آرایش ، ترفندهایی برای آرایشی که کاملا طبیعی به نظر می‌رسد
37
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
43
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
66
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
125
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
140
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
81

مقالات سلامت

کیست واژن
کیست واژن به چه علت بروز می‌کند، انواع روشهای درمانی آن چیست؟
9
معرفی داروی اوزمپیک
داروی اوزمپیک ( سماگلوتاید) و معرفی ویژگی ها و نکات حین مصرف
11
سرطان گلو
سرطان گلو ؛ انواع، علائم، روشهای تشخیص و انواع درمانها و مراقبتهای پس از درمان
17
ویژگی های نمک دریا
نمک دریا و معرفی ۱۹ مورد از خواص شگفت انگیز آن
60
قطره چشم خانگی
قطره چشم خانگی را با موادی ساده و ارزان در خانه درست کنید
83
فولیک اسید برای درمان کم خونی
معرفی کامل داروی فولیک اسید (Folic Acid) برای درمان کم خونی
101

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
255
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
322
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
194
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
314
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
343
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
555

مقالات تغذیه

غذاهای صاف کننده شکم با انواع متنوع که در کوچک کردن شکم به شما کمک می‌کنند
غذاهای صاف کننده شکم با انواع متنوع که در کوچک کردن شکم به شما کمک می‌کنند
53
فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
102
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
372
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
432
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
301
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
585