جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
داروی نورکو

داروی نورکو (Acetaminophen and Hydrocodone): ویژگی و عوارض جانبی

داروی نورکو شامل ترکیبی از استامینوفن و هیدروکودون است. هیدروکودون یک داروی ضد درد افیونی است. این دارو گاهی اوقات یک داروی نارکوتیک نامیده می‌شود. استامینوفن مسکن اثرات ضد درد کمتری دارد و باعث می‌شود که اثرات هیدروکودون افزایش یابد. نورکو برای تسکین درد متوسط تا شدید استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی نورکو

داروی نورکو می‌تواند باعث کاهش یا توقف تنفس در شما شود. هرگز این دارو را در مقادیر بزرگ‌تر و یا بیش از مقدار تجویزی استفاده نکنید. داروهای ضد درد مخدر می‌توانند باعث ایجاد عادت شوند، حتی در دوزهای منظم. داروی نورکو را هرگز با شخص دیگری، به‌خصوص کسی که یک سابقه مصرف مواد مخدر دارد را به اشتراک نگذارید. این دارو در یک محل که در آن دیگران نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، نگهداری کنید.

سوءاستفاده از داروهای مخدر می‌تواند باعث اعتیاد، اوردوز، یا مرگ به‌خصوص در یک کودک یا شخص دیگری که بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده کرده است، شود.

اگر شما از یکی از مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز در ۱۴ روز گذشته، مانند ایزوکاربوکسازید، تزریق متیلن بلو، فنلزین، rasagiline، سلجیلین، یا ترانیل سیپرومین استفاده کرده اید، از این دارو استفاده نکنید. تداخلات خطرناکی ممکن است در اثر مصرف هم‌زمان رخ دهد.

مصرف بیش‌ازحد استامینوفن می‌تواند به کبد شما آسیب برساند و یا باعث مرگ شود. اگر شما حالت تهوع، درد در قسمت بالایی معده، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع سفالی رنگ و یا یرقان (زردی پوست و چشم) شدید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شما دچار قرمزی پوست و یا کهیری که گسترش می‌یابد و باعث تاول و پوست‌پوست می‌شود شدید، سریعاً مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشک خود مراجعه کنید.

اطلاعات مهمی که باید قبل از استفاده از داروی نورکو بدانید

اگر به استامینوفن (تیلنول) یا هیدروکودون آلرژی دارید، یا اگر اخیراً از الکل یا نوشیدنی‌های الکلی، قرص‌های آرام‌بخش سایر مواد مخدر استفاده کرده‌اید، از این دارو استفاده نکنید.

بعضی از داروها می‌توانند با هیدروکودون تداخل ایجاد کنند و باعث ایجاد یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین در افراد مصرف‌کننده این دارو شوند. اطمینان حاصل کنید که اگر دارویی را برای درمان افسردگی، بیماری‌های روانی، بیماری پارکینسون، سردرد میگرنی، عفونت‌های جدی یا برای پیشگیری از تهوع و استفراغ مصرف کنید، پزشک شما از مصرف این دارو مطلع باشد. قبل از انجام تغییرات در نحوه و زمان مصرف داروهای خود، با پزشک خود دراین‌باره مشورت کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

• بیماری‌های کبدی، سیروز کبدی، یا اگر شما بیش از ۳ بار نوشیدنی الکلی در روز بنوشید؛

• سابقه الکل یا اعتیاد به مواد مخدر؛

• اسهال، بیماری التهابی روده، انسداد روده، یبوست شدید؛

• بیماری کلیوی؛

فشارخون پایین، یا اگر شما در حال از دست دادن آب بدن خود هستید؛

سابقه آسیب به سر، تومور مغزی یا سکته مغزی؛

آسم،COPD، آپنه خواب یا سایر اختلالات تنفسی؛

اگر شما از یک آرام‌بخشی مانند والیوم استفاده می‌کنید (دیازپام، آلپرازولام، لورازپام، آتیمان، کلونوپین، ترتیل، ترنسن، آرسن، زاناکس و …).

این دارو بیشتر باعث مشکلات تنفسی در افراد مسن و افرادی که به‌شدت بیمار، دچار سوءتغذیه و یا ناتوانایی‌ها هستند، بیشتر است.

اگر شما در دوران بارداری از داروهای مخدر استفاده می‌کنید، ممکن است کودک شما بعد از به دنیا آمدن وابسته به دارو باشد. این امر می‌تواند باعث بروز علائم تهدیدکننده زندگی ناشی از عدم مصرف دارو در نوزاد شود. نوزادان متولدشده وابسته به این دارو ممکن است چندین هفته به درمان‌های پزشکی نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

معلوم نیست که این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال‌یافته و به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. اگر شما در حال مصرف این دارو هستید، کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید.

نحوه مصرف داروی نورکو

داروی نورکو را دقیقاً همان‌طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه‌شده، مصرف نکنید. مصرف بیش‌ازحد این دارو می‌تواند به کبد شما آسیب برساند یا باعث مرگ در مصرف‌کننده شود. اگر به نظر می‌رسد که مصرف این دارو در کاهش درد شما مؤثر نیست، به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف داروی نورکو حتی در دوزهای منظم، ممکن است  در شما ایجاد عادت کند.  این دارو را دقیقاً به همان صورتی که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. هرگز این دارو را با شخص دیگری به اشتراک بگذارید. سوء استفاده از مواد مخدر دارو درد می‌تواند اعتیاد، مصرف بیش از حد، یا مرگ به خصوص در کودک یا شخصی که در حال استفاده از دارو بدون تجویز پزشک است شود. این دارو را در مکانی دور از دسترس این اشخاص قرار دهید. خرید و فروش این دارو به شخص دیگر و  نیز به جز با تجویز پزشک و از طریق داروخانه ممنوع است.

اگر شما نیاز به عمل جراحی و یا آزمایش های خاصی دارید به جراح خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید. شاید نیاز باشد که شما زمان کوتاهی قبل از جراحی، مصرف این دارو را متوقف نمایید.

به طور ناگهانی، و یا اگر شما نشانه‌های ناخوشایند ترک دارو را دارید، استفاده از آن را به طور ناگهانی متوقف نکنید. دکتر خود در چگونگی توقف  استفاده بدون خطراین دارو، مشورت کنید.

 این دارو را در دمای اتاق، دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید. هیدروکودون یک داروی است که ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد و شما باید آگاه باشید که کسی داروهای شمارا به‌طور نامناسب یا بدون نسخه مصرف نکند.همیشه بطری  داروی خود را برای اینکه مطمئن شوید که شما قرص درست (نام تجاری و نوع همان) که توسط پزشک تجویزشده  را دریافت می‌کنید را بررسی کنید.

طریقه مصرف داروی نورکو

اطلاعات دوز مصرفی داروی نورکو

دوز معمول مصرفی این دارو در بزرگ‌سالان برای کاهش درد:

دوز توصیه‌شده:

استامینوفن هیدروکودون ۳۰۰ میلی‌گرم/ ۵ میلی‌گرم: ۱ تا ۲ قرص به‌صورت خوراکی هر ۴ تا ۶ ساعت در صورت نیاز

حداکثر دوز:

استامینوفن هیدروکودون ۳۰۰ میلی‌گرم/ ۵ میلی‌گرم: ۸ قرص روزانه

نظرات:

مصرف باید با توجه به‌شدت درد و پاسخ بیمار تنظیم شود. تحمل نسبت به مصرف این دارو می‌تواند درنتیجه استفاده مداوم به وجود آید و بروز عوارض جانبی متناسب با دوز مرتبط شود.

مورد مصرف تائید شده: برای تسکین درد متوسط تا درد شدید

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

از آنجا که از این دارو تنها در زمان  مورد نیاز استفاده می شود ، شما به احتمال زیاد دوزی را فراموش نمی کنید. اما به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از ممکن است شامل گیجی، مشکلات حافظه، خواب آلودگی، و ضربان سریع قلب باشد.

اولین نشانه‌های مصرف بیش‌ازاندازه داروی نورکو عبارت‌اند از: از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، درد معده، عرق کردن و سردرگمی یا ضعف. علائم بعدی ممکن است شامل درد در قسمت بالایی معده شما، ادرار تیره‌رنگ و زرد شدن پوست و همچنین سفید شدن پوست باشد.

علائم تجویز ممکن است شامل خواب‌آلودگی شدید، سوزنی شدن مردمک چشم، سرد شدن پوست، ضعف عضلانی، خستگی و غش کردن، ضربان ضعیف، ضربان قلب آهسته، کما (اغما)، رنگ آبی لب‌ها، تنفس کم‌عمق یا قطع شدن تنفس باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کنید. چون مصرف هم زمان این نوشیدنی‌ها با داروی نورکو می‌تواند باعث رخ دادن  آسیب به کبد، عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شود.

مصرف داروی نورکو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

قبل از استفاده از داروهای مصرف برای درمان سرماخوردگی، آلرژی، درد و یا اختلال خواب، با یک پزشک یا دکتر داروساز در این زمینه مشورت کنید. استامینوفن (گاهی اوقات به‌اختصار APAP) ) در بسیاری از داروهای ترکیبی موجود است. مصرف هم‌زمان برخی از محصولات باهم ممکن است موجب شود مصرف بیش‌ازحد استامینوفن شود که می‌تواند منجر به سوءمصرف شود. برچسب را بررسی کنید تا ببینید آیا دارو حاوی استامینوفن یا APAP است.

عوارض جانبی داروی نورکو

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک  و حساسیت به داروی نورکو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

در موارد نادر،  مصرف داروی نورکو ممکن است یک واکنش شدید پوست ایجاد کند که می‌تواند مرگبار باشد. این واکنش ممکن است حتی اگر شما استامینوفن را درگذشته مصرف کرده‌اید و هیچ واکنشی نداشتید نیز رخ دهد. در صورت بروز قرمزی پوست و یا بثوراتی که گسترش می‌یابد و باعث التهاب و خارش پوست شما می‌شود، مصرف این دارو را قطع کنید و از پزشک خود در این زمینه سؤال کنید. اگر این نوع واکنش را داشته باشید، هرگز نباید هیچ دارویی مصرف کنید که حاوی استامینوفن باشد.

اگر هر یک از عوارض مانند موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

• تنفس کم‌عمق، ضربان قلب آرام؛

• داشتن یک احساس سرگیجه، و حالتی مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛

• سردرگمی و گیجی، افکار غیرمعمول یا رفتار پرخطر؛

• تشنج (صرع)؛

• کبودی یا خونریزی؛

• ناباروری، از دست دادن دوره‌های قاعدگی؛

• ناتوانی جنسی، مشکلات جنسی، از دست دادن علاقه به برقراری رابطه جنسی؛

• مشکلات کبدی، حالت تهوع، درد معده بالای سر، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع رنگ خاکستری، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم‌ها)؛

• نشانه‌های سطوح پایین  هورمون کورتیزول در بدن مانند حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سرگیجه، خستگی یا ضعف.

در صورت داشتن علائم سندرم سروتونین، ازجمله: تحریک، توهم، تب، عرق کردن، لرزش و حرکت بدن، افزایش سرعت ضربان قلب، سفتی عضلات، تکان خوردن سینه، از دست دادن هماهنگی در حرکات بدن، تهوع، استفراغ یا اسهال، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی شایع داروی نورکو شامل :

خواب‌آلودگی، سردرد،

ناراحتی معده، یبوست؛

تاری دید؛

دهان خشک.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

عوارض جانبی داروی نورکودار

چه داروهایی نورکو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

این داروی مخدر  می‌تواند با بسیاری از داروهای دیگر تداخل داشته و عوارض جانبی خطرناکی یا مرگ را سبب شود. مطمئن شوید اگر شما از داروهای زیر استفاده کنید، پزشک شما از این امر مطلع است:

• سایر داروهای مخدر، داروهای ضدافسردگی یا داروهای تجویزشده برای درمان سرفه.

• داروهایی که باعث خواب‌آلودگی یا آهسته شدن تنفس می‌شوند مانند قرص خواب، آرام‌بخش‌ها و شل کننده‌های عضلانی، داروهای آرام‌بخش‌ یا داروهای ضد آفت؛

• داروهایی که بر سطح سروتونین در بدن شما تأثیر می‌گذارند، داروهای مصرفی برای درمان افسردگی، بیماری پارکینسون، سردرد میگرنی، عفونت‌های جدی یا داروهای مصرفی برای پیشگیری از تهوع و استفراغ (مثل متوکلوپرامید).

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست، ذکر تمام واکنش های احتمالی داروی نورکو در این راهنمای دارویی ممکن نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است.

منبع مقاله  Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط تیم نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تالیف شده است. اگر مقاله فوق موردپسند شما واقع شد، خرسند خواهیم شد که نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را برای هرچه بهتر شدن سطح کیفی مقالات با ما در میان بگذارید و از دیگر مقالات ما در بخش سلامت و تغذیه سایت دیدن فرمایید.

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

عطر مناسب مزاج و شخصیت خود را به این روش انتخاب کنید
عطر مناسب مزاج و شخصیت خود را به این روش انتخاب کنید
46
جوش‌های روی چانه چرا به وجود می‌آیند و چرا از بین نمی‌روند؟
جوش‌های روی چانه چرا به وجود می‌آیند و چرا از بین نمی‌روند؟
61
حجم دادن به لب‌ها با آرایش در چهار گام، انتخاب رنگ مناسب برای رژ لب
حجم دادن به لب‌ها با آرایش در چهار گام، انتخاب رنگ مناسب برای رژ لب
161
چند مدل ساده طراحی ناخن که خودتان در منزل می‌توانید انجام دهید
چند مدل ساده طراحی ناخن که خودتان در منزل می‌توانید انجام دهید
179
پنج روش جدید برای پاکسازی پوست که هیچ عارضه‌ای برای پوست شما ندارند
پنج روش جدید برای پاکسازی پوست که هیچ عارضه‌ای برای پوست شما ندارند
149
این ترفندها را رعایت کنید تا آرایش درست و بی نقصی داشته باشید
این ترفندها را رعایت کنید تا آرایش درست و بی نقصی داشته باشید
176

مقالات سلامت

جراحی لثه
جراحی لثه یا پریودنتال و انواع روشهای آن چگونه انجام می‌شود؟
28
ماساژ سنگ داغ
ماساژ سنگ داغ چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
42
معرفی عفونت مثانه
عفونت مثانه: علل ابتلا به آن، علائم بیماری، پیشگیری و درمان
26
خواص پسته
پسته و معرفی ۹ مورد از مزایای شگفت‌انگیز ناشی از مصرف این ماده غذایی
68
معرفی داروی ویوانس
داروی ویوانس و معرفی ویژگی‌ها، نکات مورد حین مصرف و عوارض جانبی
37
آرد بادام
آرد بادام و معرفی ۸ مورد از مزایای باورنکردنی این ماده غذایی
68

مقالات آشپزی

خورش گوشت بره
خورش گوشت بره و سبزیجات؛ پخت خورش گوشت در فر
12
شیرینی مربایی
شیرینی مربایی لینزر ؛ شیرینی مخصوص عید نوروز
45
دلمه 11
طرز تهیه دلمه کلم به بهترین روش به همراه نکات مربوط به پخت
53
سس مارینارا خانگی
سس مارینارا خانگی برای انواع پاستا و سایر غذاها؛ بدون گلوتن و وگان
57
کیک هویج تخته‌ای
کیک هویج تخته‌ای با تزئین پنیر خامه‌ای و هویج واقعی (شیت کیک هویج)
41
سینه مرغ سوخاری مغزدار
طرز تهیه سینه مرغ سوخاری مغزدار؛ چیکن کیف ساده
71

مقالات تغذیه

بهترین چای گیاهی
بهترین چای برای سلامتی کدام است و چه اثراتی روی بدن دارند؟
31
خواص پسته
پسته و معرفی ۹ مورد از مزایای شگفت‌انگیز ناشی از مصرف این ماده غذایی
68
آرد بادام
آرد بادام و معرفی ۸ مورد از مزایای باورنکردنی این ماده غذایی
68
معرفی ماده کوئرستین
کوئرستین و معرفی ۷ مورد از مزایای شگفت‌انگیز این ماده آنتی اکسیدان
46
معرفی تربچه سیاه
تربچه سیاه و معرفی ۷ مورد از مزایای شگفت‌انگیز این ماده غذایی
257
آب هنداونه
آب هندوانه و معرفی ۶ مورد از مزایای شگفت‌انگیز این نوشیدنی محبوب
75