جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
معرفی داروی ساولا

داروی ساولا (milnacipran): نکته مهم در مورد مصرف این دارو

داروی ساولا (milnacipran) بر روی برخی از مواد شیمیایی در مغز به نام انتقال‌دهنده‌های عصبی تأثیر می‌گذارد. تصور می‌شود که اختلال در این مواد شیمیایی در ارتباط با بیماری فیبرومیالژیا (یک بیماری است که باعث ایجاد درد مزمن در عضلات و مفاصل می‌شود). داروی ساولا برای درمان افسردگی مورداستفاده قرار نمی‌گیرد، اما این دارو کارکردی مشابه با برخی از داروها که برای درمان افسردگی به کار می‌روند، دارد. Savella برای درمان درد مزمن ناشی از فیبرومیالژیا استفاده می‌شود. در این مقاله به معرفی اثرات و نحوه استفاده از این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی ساولا

همچنین اگر شما یک مهار کننده مونوآمین اکسیداز (MAO) در ۱۴ روز گذشته مصرف کرده‌اید از این دارو استفاده نکنید. ممکن است که یک تداخل دارویی خطرناک  رخ دهد. پس از توقف مصرف این دارو، شما باید حداقل ۱۴ قبل از اینکه شما شروع به مصرف مهار کننده‌های  مونوآمین اکسیداز (MAO) کنید، صبر کنید.  مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز ( MAO)  شامل ایزوکاربوکسازید، لینزولید، فنلزین، رزاژیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین هستند.

شما ممکن است هنگامی‌که شما برای اولین بار از داروی ساولا استفاده می‌کنید، دچار افکار خودکشی شوید، به‌خصوص اگر شما کمتر از ۲۴ سال سن داشته باشید. پزشک شما باید شمارا به‌طور منظم برای حداقل ۱۲ هفته اول درمان ویزیت کند.

درصورتی‌که دچار هرگونه علائم جدیدی مانند تغییرات خلقی یا رفتاری، سردرگمی، مشکل در بلعیدن، مشکلات در تعادل، حرکات غیرقابل‌کنترل عضلانی، خواب‌آلودگی شدید، یا اگر احساس بی‌قراری، هیجان‌زدگی، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی)، افسردگی یا افکار خود را در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خودتان داشته باشید یا اگر علائم در شما بدتر شد مصرف این دارو را متوقف کرده و در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید.

در هنگام مصرف این دارو از نوشیدن الکل اجتناب کنید. این امر ممکن است خطر آسیب کبدی را در فرد مصرف‌کننده این دارو افزایش دهد.

اگر به‌طور منظم از داروهای دیگری که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند (مانند داروهای ضد سرماخوردگی یا آلرژی، آرام‌بخش‌ها، داروهای ضد درد، قرص‌های خواب‌آور، آرام‌بخش و شل کننده‌های عضلانی و داروهای مصرفی برای درمان و کنترل تشنج، افسردگی یا اضطراب) استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. آن‌ها می‌توانند به خواب‌آلودگی ناشی از مصرف داروی ساولا بیفزایند.

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شمارا مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

این دارو برای مصرف در افراد زیر ۱۸ سال مورد تائید نیست.

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت دارید نباید داروی ساولا را مصرف کنید.

اگر  موارد زیر رادارید، از پزشک خود یا یک دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است:

• گلوکوم؛
• بیماری کبدی؛
• بیماری کلیوی؛
فشارخون بالا؛
• تشنج و یا صرع؛
• اختلال دوقطبی (افسردگی- مانیا)؛
• اختلال خونریزی یا لخته شدن خون مانند هموفیلی؛
• سطح پایین سدیم در خون شما؛
مشکلات در ادرار کردن؛
اگر از داروهای رقیق‌کننده خون از قبیل وارفارین مصرف می‌کنید (Coumadin، Jantoven)؛
اگر الکل می‌نوشید.

بعضی از جوانان در هنگام خواندن این دارو ممکن است افکار مربوط به خودکشی را تجربه کنند. پزشک شما باید پیشرفت روند درمانی شمارا در بازدیدهای منظم بررسی کند. خانواده یا سایر مراقبین شما نیز باید به تغییرات خلق‌وخو و یا رفتار شما توجه داشته باشند.

مصرف این دارو در دوران بارداری ممکن است باعث مشکلات جدی ریوی یا سایر عوارض در جنین شود. بااین‌وجود، اگر شما مصرف این دارو را متوقف کنید، ممکن است نشانه‌های عود را تجربه کنید. اگر باردار شدید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. بدون مشاوره با پزشک خود، مصرف این دارو را در دوران بارداری شروع یا متوقف نکنید.

نحوه مصرف داروی ساولا

داروی ساولا را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان برای گرفتن  بهترین نتایج،  تغییر دهد. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

شما می‌توانید داروی ساولا را با غذا یا بدون آن مصرف کنید، اما غذا ممکن است به شما کمک کند دارو را بهتر تحمل‌کنید.

در هنگام مصرف این دارو فشارخون و ضربان قلب شما باید اغلب بررسی شود.

شما نباید مصرف داروی ساولا را به‌طور ناگهانی متوقف کنید چون علائم شما ممکن است دوباره عود کنند. قبل از اینکه مصرف این دارو را قطع بکنید با پزشک خود برای قطع مصرف بدون خطر این دارو، در این زمینه صحبت کنید.

اگر به نظر می‌رسد که دارو به کاهش درد فیبرومیالژیا نیز کمک نمی‌کند، به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی زنازین باید در دمای اتاق به‌دور از گرما و رطوبت  نگهداری شود.

طریقه استفاده از داروی ساولا

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش‌ازحد این دارو ممکن است شامل خواب‌آلودگی شدید، ضربان قلب آهسته و ضعیف، خستگی و کندی تنفس (تنفس ممکن است متوقف شود) باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شمارا مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

قبل از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) برای درمان درد، آرتریت، تب و یا ورم، از پزشک خود در این زمینه سؤال کنید. این داروها شامل آسپیرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin)، ناپروکسن (Aleve)، سلکوکسیب (Celebrex)، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسیک و … است. استفاده از NSAID همراه با داروی ساولا ممکن است سبب کبودی یا خونریزی در شما شود.

نوشیدن الکل یا نوشیدنی‌های الکلی همراه با این دارو می‌تواند عوارض جانبی را در فرد مصرف‌کننده ایجاد کند.

عوارض جانبی داروی ساولا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی ساولا مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید :

• یک احساس سرگیجه، مثل‌اینکه شما ممکن است از هوش بروید؛
• تپش قلب و یا لرزش در قفسه سینه؛
• تاری دید، دوبینی، درد یا ورم چشم و یا مشاهده هاله در اطراف چراغ؛
• کمی ادرار یا عدم توانایی در دفع ادرار؛
تشنج (صرع
• خونریزی آسان (خونریزی بینی) یا علائم خونریزی معده (مدفوع خونی یا تیره، سرفه کردن خون)؛
• مانیا – افکار مسابقه‌ای، افزایش انرژی، رفتار خطرناک، شادمانی شدید، تحریک‌پذیر بودن یا صحبت کردن زیاد؛
• علائم سطوح بالای سروتونین در بدن مانند تحریک، توهم، تب، سرعت قلب، رفلکس بیش‌ازحد فعال، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن هماهنگی، غش کردن؛
• علائم سطوح پایین سدیم در بدن مانند سردرد، سردرگمی، بی‌حسی، ضعف شدید، استفراغ، از دست دادن هماهنگی در حرکات بدن، احساس ناپایداری؛
• مشکلات کبدی، حالت تهوع، درد در قسمت فوقانی معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع رسی رنگ، زردی (زرد شدن پوست یا چشم)؛
• فشارخون بالا به‌طور خطرناک، سردرد شدید، تاری دید، تپش گردن یا گوش، خونریزی بینی، اضطراب، سردرگمی و گیجی، درد شدید قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب نامنظم.

برخی از عوارض جانبی ممکن است در افراد مسن بیشتر باشد.

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

• تهوع، استفراغ، یبوست؛
• خشکی دهان؛
• افزایش عرق، سوزش (گرما یا قرمزی پوست)؛
• سردرد، سرگیجه؛
• مشکلات خواب (بی‌خوابی)؛
• فشارخون بالا، تپش قلب یا ضربان بالای قلب.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

 عوارض مصرف داروی ساولا

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف این دارو با داروهای دیگر که باعث خواب‌آلودگی می‌شود می‌تواند این اثر را بدتر کند. قبل از مصرف این دارو همراه قرص‌های خواب‌آور، داروهای ضد درد، داروهای ضد سرفه، آرامش‌بخش‌های (شل کننده‌های) عضلانی، یا داروهای مصرفی برای درمان اضطراب، افسردگی یا تشنج، با دکتر خود مشورت کنید.

بعضی از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند و باعث ایجاد بیماری جدی به نام سندرم سروتونین شوند. اطمینان حاصل کنید که اگر شما همچنین داروهایی را برای درمان بیماری‌های افسردگی، بیماری‌های روانی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، ADHD، نارکولپسی، عفونت‌های جدی یا پیشگیری از تهوع و استفراغ مصرف می‌کنید، پزشک شما از این امر مطلع باشد. قبل از هرگونه تغییر در نحوه و زمان مصرف داروهای خود، از پزشک خود در این زمینه سؤال کنید.

مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است. به پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی خود چه داروهایی که شروع یا مصرف آن را متوقف کرده‌اید، اطلاع دهید.

منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

جدیدترین و زیباترین مدل‌های رنگ مو برای تابستان که امسال می‌توانید امتحان کنید
جدیدترین و زیباترین مدل‌های رنگ مو برای تابستان که امسال می‌توانید امتحان کنید
36
عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
87
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
255
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
138
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
262
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
539

مقالات سلامت

علتهای پا درد
پا درد چه علتهایی دارد و چه موقعی جدی می‌شود؛ بررسی ۷ نوع پا درد و درمان آن
78
تست کراتینین خون
تست کراتینین آزمایش خون به چه منظور انجام می‌شود و میزان نرمال آن چقدر است؟
120
علائم کمبود ویتامین D
علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد
236
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و آمادگی قبل از آن؛ انواع آزمایشها و مواد ممنوعه و ترفندها
141
افزایش هموگلوبین
افزایش هموگلوبین خون با مصرف مکملها و تغییر در رژیم غذایی چگونه امکان پذیر است؟
97
بسته شدن مجرای اشکی
بسته شدن مجرای اشکی در کودکان به چه علت رخ می‌دهد و چگونه درمان می‌شود؟
136

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
106
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
139
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
217
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
401
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,387
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
793

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
160
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
328
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
445
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
582
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
408
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
574