جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
معرفی داروی روپینیرول

داروی روپینیرول (Requip): معرفی دارو، نکات مهم حین مصرف و عوارض جانبی

داروی روپینیرول (Requip) یک داروی دوپامینرژیک است و برخی از اثرات مشابه با ماده دوپامین دارد که یک ماده شیمیایی طبیعی است که در بدن انسان وجود دارد. سطح پایین دوپامین در مغز با بیماری پارکینسون در ارتباط است. از داروی روپینیرول برای درمان علائم بیماری پارکینسون (سفتی، لرزش و اسپاسم عضلانی و کنترل ضعیف عضلات) مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دارو همچنین برای درمان سندرم پاهای بی‌قراری (RLS) مورداستفاده قرار می‌گیرد. تنها روپینیرول فوری رهش (Requip) برای درمان علائم پارکینسون یا RLS تجویز می‌شود. داروی Requip XL گسترده رهش تنها برای درمان علائم پارکینسون مورد تائید قرارگرفته است. پارکینسون و RLS دو اختلال و بیماری جداگانه هستند. داشتن یکی از این بیماری‌ها باعث ایجاد بیماری دیگر در شما نمی‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم در مورد این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی روپینیرول

این دارو می‌تواند باعث شود که شما در فعالیت‌های معمول روزانه مانند کار، صحبت کردن، خوردن یا رانندگی به خواب فرو روید. حتی پس از احساس هشدار ممکن است به‌طور ناگهانی به خواب بروید. اگر دچار خواب‌آلودگی یا خواب‌آلودگی روزانه هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر مطمئن نیستید که چطور این دارو بر شما تأثیر می‌گذارد، در حین رانندگی یا کاری را که انجام می‌دهید که نیاز به بیداری و هشیاری دارد، مراقب باشید.

ممکن است در هنگام مصرف این دارو، دچار افزایش میل جنسی، میل غیرعادی برای رفتارهای پرخطر یا سایر موارد را داشته باشید. اگر این اعتقاد رادارید که در هنگام مصرف این دارو  هرگونه میل شدید یا غیرمعمولی رادارید، به  پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو را با شخص دیگری تقسیم نکنید، حتی اگر علائم مشابهی با شما داشته باشد.

اجتناب از نوشیدن الکل، چون نشیدن الکل و نوشیدنی های الکلی می تواند برخی از عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد.

داروهای مصرفی برای درمان سرماخوردگی یا آلرژی، داروهای ضد درد، قرص‌های خواب‌آور، آرام‌بخش‌های عضلانی و داروهای مورداستفاده برای کنترل و درمان برای تشنج، افسردگی و اضطراب می‌تواند موجب افزایش خواب‌آلودگی ناشی از این دارو شود. اگر به‌طور منظم از هر یک از این داروهای اشاره‌شده استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو می‌تواند باعث توهم (احساس شنیدن یا دیدن چیزی که وجود ندارد) شود که بیشتر این امر در میان سالمندان مصرف‌کننده این دارو رایج است. اگر احساس ترس را متعاقب مصرف این دارو تجربه کرده‌اید به پزشک خود در این مورد اطلاع دهید.

قبل از مشورت با پزشک خود، استفاده از این دارو را متوقف نکنید یا دوز دارویی خود را تغییر ندهید. در غیر این صورت اگر دارو را به‌طور ناگهانی متوقف کنید یا تغییرات دوز داده شود، ممکن است عوارض جانبی مانند تب، شدت عضلات و سردرگمی داشته باشید.

برخی از افراد که این دارو را برای بیماری پارکینسون مصرف کرده‌اند در آن‌ها سرطان پوست (ملانوم) ایجادشده است. بااین‌حال، افرادی که مبتلابه بیماری پارکینسون هستند ممکن است خطر ابتلا به بیماری ملانوم را بیشتر از بسیاری از افراد دیگر داشته باشند. با پزشک خود در مورد خطر خاص ناشی از مصرف این و علائم پوستی مشاهده می‌کنید صحبت کنید. شما ممکن است نیاز به بررسی منظم پوست داشته باشید.

اطلاعات مهمی که باید قبل از استفاده از داروی روپینیرول بدانید

در صورت حساسیت به داروی روپینیرول  از این دارو استفاده نکنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

• فشارخون بالا یا پایین؛

• بیماری کلیوی (اگر شما بیمار دیالیزی هستید).

• بیماری قلبی، مشکلات مربوط به ریتم قلب.

• اختلال خواب مانند نارکولپسی یا سایر شرایطی که ممکن است باعث خواب‌آلودگی شما در طول روز شود؛

• اگر سیگار می‌کشید.

معلوم نیست که مصرف این دارو باعث آسیب به جنین می‌شود یا نه. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

معلوم نیست که آیا این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل می‌شود یا اینکه این می‌تواند بر پرستاری از کودک تأثیر بگذارد یا نه. این دارو ممکن است تولید شیر مادر را کاهش دهد. در صورت تغذیه با شیر مادر، به پزشک خود اطلاع دهید.

این داروی برای مصرف در افراد زیر ۱۸ سال تایید نمی‌شود.

چگونه باید داروی روپینیرول را استفاده کنید؟

داروی روپینیرول را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن برای حصول بهترین نتایج دوز مصرفی دارو را در شما تغییر دهد. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

اگر شما قرص‌های Requip فوری اثر را مصرف می‌کنید، نباید هم‌زمان قرص‌های طولانی رهش را مصرف کنید.

دوز و زمان مصرف این دارو در درمان بیماری پارکینسون متفاوت از دوز و زمان مصرف در درمان RLS است. دستورالعمل روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. درصورتی‌که سؤالی در مورد نوع روپینیرول مصرفی دارید، از دکتر داروساز بپرسید.

این دارو می‌تواند با یا بدون غذا مصرف شود. هرروز در زمان یکسانی این دارو را مصرف کنید.

داروی روپینیرول رهش طولانی را نشکنید، نجوید و یا باز نکنید. این دارو را کاملا ببلعید.

اگر بخشی از قرص را در مدفوع خود مشاهده کردید، با پزشک خود مشورت کنید. این نشانه ای است که بدن شما ممکن است تمام داروها را جذب نکرده باشد.

اگر این دارو را برای درمان بیماری RLS مصرف می‌کنید، اگر علائم شما بدتر می‌شود، اگر علائم صبح‌ها یا زودتر از همیشه اتفاق می‌افتد، یا اگر علائم بی‌قراری را در دست یا پای خود احساس می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است چند هفته طول بکشد تا علائم شما بهبود یابد. اگر در علائم شما بهبودی مشاهده نمی‌شود، بر اساس دستورالعمل پزشک خود از دارو استفاده کنید و به پزشک خود اطلاع دهید.

استفاده از این دارو را به طور ناگهانی و یا اگر شما دچار علائم ناخوشایند ترک مصرف این دارو می‌شوید، متوقف نکنید.   برای توقف بدون عوارض استفاده از این دارو، با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرما ، رطوبت و نور آفتاب نگهداری شود. بطری دارو را  محکم و بسته نگه‌دارید.

نکات مهم در مورد داروی روپینیرول

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید. اگر شما مصرف دوز توصیه‌شده را برای چند روز فراموش کردید قبل از شروع مجدد مصرف، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف داروی روپینیرول باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اجتناب از بلند شدن بیش از حد سریع از حالت نشسته یا وضعیت درازکش، چون شما ممکن است احساس سرگیجه کنید.گیجی یا خواب آلودگی شدید می تواند منجر به سقوط، شکستگی ها، و یا آسیب های دیگر در شما شود.

مصرف داروی روپینیرول ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

اجتناب از نوشیدن الکل. این امر می تواند برخی از عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد.

عوارض جانبی داروی روپینیرول

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی روپینیرول مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

برخی از افرادی که این دارو را مصرف می کنند در فعالیت های معمول روزانه مانند کار کردن، صحبت کردن، خوردن یا رانندگی  به خواب فرو می روند. اگر دچار خواب آلودگی یا خواب آلودگی روزانه هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است در هنگام مصرف این دارو، دچار افزایش میل جنسی، میل غیرعادی برای رفتارهای پرخطر یا سایر موارد را داشته باشید. اگر این اعتقاد رادارید که در هنگام مصرف این دارو  هرگونه میل شدید یا غیرمعمولی رادارید، به  پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی داروی روپینیرول

اگر هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

• خواب‌آلودگی شدید، ناگهان به خواب رفتن (حتی پس از احساس هشدار در این مورد)؛

• بدتر شدن یا  عدم بهبودی در علائم شما؛

• احساس سرگیجه،  حالتی مثل اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛

• تغییرات غیرمعمول در حالت یا داشتن رفتار پرخطر؛

• لرزش بدن، تکان دادن بدن و حرکات غیرقابل‌کنترل عضلات؛

توهم (دیدن یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند).

عوارض جانبی شایع داروی روپینیرول شامل :

• خواب آلودگی، سرگیجه، ضعف؛
• سردرد، سردرگمی، توهم.
• افزایش فشار خون (سردرد شدید، تپش گردن یا گوش، خونریزی بینی، ضربان قلب نامنظم)؛
• تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، یبوست؛
• علائم آنفلوانزا (تب، لرز، درد  بدن)؛
• حرکات ناگهانی عضلانی؛
• افزایش عرق؛
• تورم در پاها یا پاها.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف داروی روپینیرول را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

مصرف این دارو همراه با داروهای دیگر که موجب خواب‌آلودگی می‌شود می‌تواند این اثرات را بدتر کند. قبل از مصرف یک قرص خواب‌آور، داروهای مخدر، یک آرام‌بخش عضلانی یا داروها مصرفی برای درمان اضطراب، افسردگی یا تشنج، از پزشک در این زمینه بپرسید.

دیگر داروها که ممکن است تجویز یا مصرف بیش‌ازحد آن‌ها با این دارو تداخل داشته باشند، ویتامین‌ها و داروهای گیاهی و یا داروهای بدون نسخه هستند. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید  مشورت کنید.

منبع مقاله : drugs

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه‌شده است. اگر مقاله فوق موردپسند شما واقع شد، خرسند خواهیم شد که نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را برای هرچه بهتر شدن سطح کیفی مقالات با ما در میان بگذارید و از دیگر مقالات ما در بخش سلامت و تغذیه سایت دیدن فرمایید.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

جدیدترین و زیباترین مدل‌های رنگ مو برای تابستان که امسال می‌توانید امتحان کنید
جدیدترین و زیباترین مدل‌های رنگ مو برای تابستان که امسال می‌توانید امتحان کنید
78
عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
91
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
264
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
142
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
270
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
556

مقالات سلامت

علتهای پا درد
پا درد چه علتهایی دارد و چه موقعی جدی می‌شود؛ بررسی ۷ نوع پا درد و درمان آن
130
تست کراتینین خون
تست کراتینین آزمایش خون به چه منظور انجام می‌شود و میزان نرمال آن چقدر است؟
129
علائم کمبود ویتامین D
علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد
270
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و آمادگی قبل از آن؛ انواع آزمایشها و مواد ممنوعه و ترفندها
151
افزایش هموگلوبین
افزایش هموگلوبین خون با مصرف مکملها و تغییر در رژیم غذایی چگونه امکان پذیر است؟
106
بسته شدن مجرای اشکی
بسته شدن مجرای اشکی در کودکان به چه علت رخ می‌دهد و چگونه درمان می‌شود؟
150

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
108
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
141
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
219
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
402
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,399
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
794

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
169
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
339
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
454
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
594
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
409
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
582