جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
دانشمندان به دنبال راهی برای حل مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل هستند

دانشمندان به دنبال راهی برای حل مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل هستند

حتما پیش آمده است که مدتی طولانی را در ترافیک جاده‌ها سپری می‌کنید و با خودتان فکر می‌کنید که حتما تصادفی رخ داده یا جاده در حال تعمیر است. اما پس از رفع ترافیک و ادامه مسیر متوجه می‌شوید که هیچ اتفاقی نیفتاده است. پس دلیل این ترافیک چه بوده است؟ به این نوع ترافیک‌ها، ترافیک کاذب یا بی‌دلیل می‌گویند که به دلایل معمول مثل تصادف یا وجود مانعی در جاده رخ نمی‌دهند بلکه ریشه در عوامل دیگری دارند و دانشمندان در تلاش هستند که راهی برای حل این مشکل پیدا کنند. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز درباره ترافیک کاذب و عوامل به وجود آورنده آن مطالبی را بیان خواهیم نمود و در ادامه خواهید خواند که چطور می‌توان با این مشکل مقابله کرد.

ترافیک کاذب چیست؟

آمار حاکی از آن است که هر راننده شش ماه از عمر خود را در ترافیک جاده‌ها سپری می‌کند. اما همه این ترافیک‌ها به دلایل معمول رخ نمی‌دهند، بسیاری از این ترافیک‌ها در مدت کوتاهی بدون دلیل به وجود می‌آیند و پس از مدت کوتاهی نیز از بین می‌روند. هرچه تعداد اتومبیل‌های یک خیابان بیشتر باشد احتمال به وجود آمدن ترافیک کاذب بیشتر و زمان از بین رفتن آن نیز بیشتر خواهد بود و همین مساله می‌تواند باعث هدر رفتن وقت افراد در مقیاس‌های بالا شود. ترافیک‌های کاذب می‌توانند از چند صدمتر تا چندین کیلومتر باشند و حتی ترافیک‌های کاذبی با طول بالای ۵۰  کیلومتر نیز مشاهده شده است که یک نمونه از آن ترافیکی بود که به طول ۸۰ کیلومتر در کشور انگلستان از بیرمنگام تا شهر مجاور آن کشیده شده بود.

مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل

اما ترافیک‌های کاذب چرا به وجود می‌آیند؟ مشاهدات نشان داده است وقتی یک راننده در مسیر حرکت خود ترمز می‌کند یا سرعت خود را کاهش می‌دهد فاصله او با ماشین پشت سر خود کاهش یافته و راننده این ماشین هم مجبور می‌شود سرعت خود را به میزان بیشتری کاهش دهد. به همین ترتیب رانندگان بعدی نیز همین کار را انجام می‌دهند و در نهایت یک اتومبیل مجبور به توقف می‌شود و ترافیک به وجود می‌آید. اگر یک اتومبیل به طور ناگهانی لاین خود را تغییر دهد و یا از محدوده سرعت آن مسیر تجاوز کند باز هم ممکن است ترافیک کاذب به وجود آید. در مدل‌های رایانه‌ای مختلفی که در این مورد ساخته شده است مشخص شده است که حتی یک گاز و ترمز کوچک هم می‌تواند در جاده‌های شلوغ باعث به وجود آمدن ترافیک‌های چندین کیلومتری شود و لازم است که راهی برای مقابله با این مساله اندیشیده شود.

مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل

راه‌هایی برای مقابله با ترافیک کاذب

همان طور که مشخص شد خود رانندگان مسئول به وجود آمدن ترافیک‌های کاذب در خیابان‌ها و جاده‌ها هستند و زمانی که قوانین را رعایت نمی‌کنند اتلاف وقت خود و دیگر رانندگان را موجب می‌شود، چه راننده‌ای که ناگهان سرعت خود را کاهش می‌دهد و چه راننده‌ای که فاصله خود را با اتومبیل جلویی حفظ نمی‌کند در این مساله دخیل هستند. بنابراین با شناخت این عوامل می‌توان از بروز ترافیک کاذب در جاده‌ها تا حد ممکن جلوگیری کرد.

رعایت فاصله با اتومبیل جلو: گفتیم ترافیک کاذب زمانی به وجود می‌آید که یک راننده ناگهان سرعت خود را کاهش می‌دهد و این کاهش سرعت مثل دومینو ادامه یافته و در نهایت به متوقف شدن اتومبیل‌های پشت سر او می‌انجامد. اما اگر فاصله بین اتومبیل‌ها به اندازه کافی رعایت شده باشد این ترافیک کاذب رخ نخواهد داد. زمانی که تعداد زیادی اتومبیل در جاده به سمت مقصد حرکت می‌کنند رعایت این فاصله مشکل‌تر از قبل می‌شود و در این زمان است که تکنولوژی می‌تواند به کمک رانندگان بیاید. اگر سیستم‌هایی در خودروها تعبیه شود که فاصله را از هر دو جهت حفظ کند دیگر شاهد بروز ترافیک‌های کاذب نخواهیم بود.

مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل

توجه به ظرفیت جاده‌ها: هرچند رانندگان مقصر اصلی این ترافیک‌ها هستند اما این مساله هم قابل انکار نیست که وقتی ظرفیت یک جاده برای اتومبیل‌هایی که هر روز در آن رفت و آمد می‌کنند کافی نباشد ترافیک‌های کاذب و واقعی هرروز رخ خواهند داد. مشاهدات نشان می‌دهد که ترافیک‌های کاذب در بزرگراه‌ها و جاده‌های عریض کمتر رخ می‌دهد بنابراین افزایش دادن عرض جاده‌ها یا احداث بزرگراه‌ها در مسیرهای پررفت و آمد می‌تواند در کاهش بروز ترافیک‌های کاذب تاثیر چشمگیری داشته باشد.

رعایت محدوده سرعت: توجه نگردن به محدوده سرعت مخصوص هر جاده شاید اصلی‌ترین علت بروز ترافیک‌های کاذب باشد. اگر همه رانندگان با سرعت ثابت و یکسان حرکت کنند هرگز ترافیک‌های جاده‌ای رخ نخواهد داد. در این مورد هم تکنولوژی می‌تواند به کمک ما بیاید و با ثابت نگه داشتن سرعت اتومبیل در محدوده مشخص، از بروز ترافیک‌های کاذب و زمان بر جلوگیری کند.

 

کمک گرفتن از دانش حیوانات: حتما در مستندهای حیات وحش، حیوانات مختلف را دیده‌اید که در دسته‌های میلیونی در حال حرکت و مهاجرت هستند اما هرگز تصادف نمی‌کنند و دچار ترافیک کاذب و واقعی نمی‌شوند. سالانه سه میلیون گاو وحشی آفریقایی در دشت‌های شرق آفریقا از یک سوی رود مارا به سوی دیگر آن حرکت می‌کنند و در مسیر خود با انواع خطرات مواجه می‌شوند اما تغییری در سرعت و مسیر خود نمی‌دهند، پرندگان مهاجر نیز در دسته‌های بزرگ حرکت می‌کنند و هرگز مسیر خود را گم نمی‌کنند یا از دسته جدا نمی‌مانند، نمونه دیگر این حرکت‌ها در طبیعت، حرکت دسته‌ای ماهی‌های آزاد است. در این مورد انسان هنوز از حیوانات عقب است چون حیوانات از نوعی هوش جمعی بهره می‌برند که انسان فاقد آن است ولی می‌تواند با کمک هوش مصنوعی به آن دست پیدا کند. دانشمندان در تلاش هستند تا با کمک تکنولوژی‌های جدید و نصب سنسورهایی در اتومبیل‌ها، این حرکت‌های دسته جمعی را با الهام از مهاجرت حیوانات شبیه سازی کرده و ترافیک‌های ناخواسته و آزاردهنده را برای همیشه از زندگی ما حذف کنند.

مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش علمی در مجله قرمز مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Live Science (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
215
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
110
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
231
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
449
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
922
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
254

مقالات سلامت

علائم کمبود ویتامین D
علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد
30
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و آمادگی قبل از آن؛ انواع آزمایشها و مواد ممنوعه و ترفندها
41
افزایش هموگلوبین
افزایش هموگلوبین خون با مصرف مکملها و تغییر در رژیم غذایی چگونه امکان پذیر است؟
70
بسته شدن مجرای اشکی
بسته شدن مجرای اشکی در کودکان به چه علت رخ می‌دهد و چگونه درمان می‌شود؟
95
ورم پس از زایمان
ورم پس از زایمان را با درمانهای طبیعی و خانگی رفع کنید
75
دندانهای حساس
دندانهای حساس خود را با رعایت این ۸ قانون بهبود داده و درد آنها را کاهش دهید
138

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
94
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
118
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
197
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
384
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,349
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
778

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
136
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
284
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
423
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
563
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
399
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
549