جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
کارکرد حس ششم

حس ششم ما چگونه کار می‌کند؟

” حس ششم من می‌گه یه جای کار می‌ لنگه.”  حتما شده که چندین بار این جمله را از زبان یک نفر دیگر شنیده باشید یا جملاتی شبیه به این به ذهن هر کدام از ما آمده.  هرگاه در ملاقات با شخصی احساس عجیبی مثل تناقض‌ به ما دست دهد و بین حس خودمان و گفته های او در دوراهی قرار بگیریم، به خودمان می‌گوییم به حس ششم خودت اعتماد کن و اغلب این کار را انجام می‌دهیم.

شاید هفته ها یا ماهها یا شاید هم سالها را باید سپری کنیم تا بالاخره متوجه واقعیت شویم که آیا حس ششم ما راست گفته یا دروغ.  مثلا در مورد انتخاب یک شغل جدید و اینکه آیا در این شغل موفقیتی حاصل می‌کنیم یا نه؟ یا مثلا در مورد اینکه آیا باید به فلان شخص اعتماد کنیم یا نه؟

همانطور که ما به تمام جنبه‌های یک موضوعی فکر می‌کنیم، چرخ دنده های ذهن‌مان نیز دائم در حال حرکت هستند و افکار ما را از سویی به سویی دیگر می‌برند اما همچنان صدایی از درونمان می‌شنویم که می‌گوید به حس ششم خودت اعتماد کن.

حس ششم پدیده‌ی پیچیده ای است اما ما انسانها می‌خواهیم برای سوالات پچیده، پاسخ‌های ساده داشته باشیم و بفهمیم چیزی به نام حس ششم چیست و از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

حس ششم ما،  یک خصوصیت جادویی و عجیب غریب نیست،  بلکه کاملا وابسته به دانش و آگاهی کنونی ما و نیز تجربه های گذشته‌ی ما است.  هرچند به طور صحیح نمی‌توان توضیح داد که چرا چنین حسی به نام حس ششم را داریم اما یک توضیح منطقی برای آن وجود دارد که در ادامه خواهید خواند.

در نظر بگیرید هرگاه با یک مورد یا اتفاق جدید مواجه می‌شویم، بخش ناخودآگاه مغز ما بدون اینکه خودمان خبر داشته باشیم،  به طور پیوسته مشغول ارزیابی کردن آن اتفاق می‌شود.  مثلا یکسری نشانه از آن اتفاق را بر می‌دارد و آنها را با داده‌های مشابهی که قبلا در حافظه ما ثبت شده‌اند، تطبیق می‌دهد و سپس به یک نتیجه خاصی می‌رسد. اما  همانطور که گفته شد، در همین زمان، بخش خودآگاه مغز ما،  کاملا از این پروسه‌ای که در حال انجام است، بی اطلاع باقی می‌ماند.

در واقع بخش ناخودآگاه و غریزه‌های ما یک راه میان‌بر هستند که مسیر را  برای ما جهت یابی می‌کنند و به ما کمک می‌کنند که خیلی سریع، کنش یا واکنش داشته باشیم.  به عبارتی دیگر، مغز ما به جای مصرف کردن انرژی زیاد برای ارزیابی کامل یک موقعیت جدید، از یک روش سریع تر  استفاده می‌کند به نام حس ششم.

حس ششم و کارایی آن

  • حس ششم تا چه میزان قابل اعتماد است؟

همیشه گفته شده نمی‌توان یک کتاب را از روی جلدش قضاوت کرد،  اما تحقیقات نشان می‌دهند که گاهی نیز می‌توان با نگاه کردن به چهره افراد،  چیزهایی را متوجه شویم.

نیکولاس رول Nicholas Rule  استاد دانشگاه تورنتو مطالعات زیادی در مورد درک بصری انجام داده است.  نیکولاس رول در سال ۲۰۱۱ به یکسری از مردم، عکسهایی از چندین وکیل بلند رتبه که در کتاب سال چاپ شده بود، نشان داد و با اینکه این افراد، هیچ آشنایی با وکلا نداشتند به خوبی توانستند پیش بینی کنند کدام یک از وکلا می‌تواند برای شرکتها سوددهی داشته باشند و کدام نه.  همچنین در طی مطالعه‌ای ساده در مورد ۲۰ مدیر عامل زن نیز توانست ارتباطی بین رتبه‌ای که آنها کسب کرده بودند و میزان سودهی شرکتهای آنها بدست بیاورد.

اگر چه توضیح این مورد سخت است،  اما احتمالا به این دلیل است که ما در ابتدا اشخاص را بر اساس ظاهر فیزیکی آنها قضاوت می‌کنیم و از طرفی دیگر این افراد نیز  ظاهر خود را بر اساس صفات شخصیتی‌شان تنظیم می‌کنند.  پس یعنی شخصیت هر فردی، حالت چهره‌ی او را تغییر می‌دهد از لبخندهای آنها گرفته تا درخشش چشم‌ها و سایر حالات فیزیکی،  همگی مواردی هستند که می‌توانیم پیشگویی کنیم این فرد قرار است چطوری باشد.

در مورد خواندن حالات چهره یک شخص،  موارد بسیار زیادی برای دانستن وجود دارد،  وقتی به حرف زدن یا واکنش چهره‌ی یک شخصی نگاه کنیم، گاهی به طور ناخودگاه،  متوجه حرفهای نگفته او خواهیم شد. هر چند ذهن ناخودآگاه ما همیشه نیز در این مورد کاملا واضح و روشن عمل نمی‌کند.  اگر حرفهای یک نفر با آنچه چهره‌اش نشان می‌دهد هماهنگ نباشد ما  این حس را پیدا می‌کنیم که یک چیزی در مورد این آدم، درست نیست و این جاست که  نام حس ششم را بر روی این استنباط می‌گذاریم.

گاهی نیز برعکس است، حس ششم به ما می‌گوید همه چیز در مورد این شخص درست است اما مدتی می‌گذرد و متوجه می‌شویم عکسش ثابت شده است.

  • حس ششم ما می‌تواند انعطاف پذیر باشد

حس ششم  به یک دلیل خاصی در ما ایجاد می‌شود و آتهم به این دلیل که بتوانیم خیلی سریع ارزیابی کنیم که آیا می‌توانیم به فلان شخص اعتماد کنیم یا نه. این مسئله بخشی از  غریزه بقاء در نسل بشر است که البته بر اساس دانش و تجربه‌ای که قبلا کسب کرده‌ایم شکل گرفته است،  اما خبر بد این است که تعصبات و حافظه‌ی ما  نیز می‌تواند یک فضای  وهم آلود و غیر شفاف را  در ذهن ما ایجاد کند و در نتیجه بر روی قضاوت ما تاثیر بگذارد.

ممکن است ما یک فرد جدید را با یک آدم قبلی مقایسه کنیم و به یک نتیجه گیری غلط برسیم.  گاهی نیز برخی از شخصیت ها را طوری که خودمان دوست داریم باشند تصور می‌کنیم.  همه‌ی ما تعصباتی داریم که حس ششم ما را تحت تاثیر قرار می‌‌دهند اگر که دقیقا متوجه شویم چگونه تجربیات گذشته‌ی ما  می‌تواند در مورد افراد جدید یک قضاوت جدید ایجاد کند، می‌توانیم نوع قضاوت های خود را در آینده بهبود بخشیم و در خودمان تعادل ایجاد کنیم.

 


 

ترجمه و تالیف اختصاصی مجله قرمز از مقاله Melissa Chu

منبع : medium 

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
219
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
110
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
233
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
453
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
933
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
256

مقالات سلامت

علائم کمبود ویتامین D
علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد
58
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و آمادگی قبل از آن؛ انواع آزمایشها و مواد ممنوعه و ترفندها
63
افزایش هموگلوبین
افزایش هموگلوبین خون با مصرف مکملها و تغییر در رژیم غذایی چگونه امکان پذیر است؟
73
بسته شدن مجرای اشکی
بسته شدن مجرای اشکی در کودکان به چه علت رخ می‌دهد و چگونه درمان می‌شود؟
98
ورم پس از زایمان
ورم پس از زایمان را با درمانهای طبیعی و خانگی رفع کنید
78
دندانهای حساس
دندانهای حساس خود را با رعایت این ۸ قانون بهبود داده و درد آنها را کاهش دهید
140

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
95
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
119
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
198
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
386
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,350
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
778

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
137
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
287
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
423
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
564
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
399
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
551