جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
حذف فایل های تکراری

نحوه حذف فایل های تکراری در ویندوز

حذف فایل های تکراری در ویندوز عملی حیاتی است زیرا فایل‌های تکراری فضای بسیاری را روی هارد کامپیوتر شما اشغال می‌کنند – خصوصاً اگر یک هارد SSD داشته باشید – و حجم فایل‌های پشتیبان (بکاپ) کامپیوتر شما را بی دلیل افزایش می‌دهند. امروز در مجله قرمز قصد داریم نحوه پاک سازی فضای هارد و حذف فایل های تکراری در ویندوز را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

هر برنامه‌ای که در این مقاله به شما معرفی می‌شود، Clean installer دارند و سعی در نصب نوار ابزار و یا دیگر نرم افزارهای بدردنخور را بر روی سیستم شما نخواهند داشت. ما نیز از نرم افزارهایی که سعی در نصب دیگر نرم افزارها بر روی سیستم دارند بیزاریم و زمان بسیاری را صرف یافتن بهترین نرم افزار برای شما نموده‌ایم.

نرم افزار duoeGuru، dupeGuru Music Edition و dupeGuru Pictures Edition برای حذف فایل های تکراری

نرم افزار dupeGuru، اپلیکیشنی فوق العاده برای حذف فایل های تکراری روی سیستم است. این نرم افزار کاملاً رایگان بوده و سه نوع دارد که یکی برای موسیقی، دیگری برای عکس و سومی برای فایل‌های عمومی است. نسخه موسیقی و عکس این نرم افزار به گونه‌ای تخصصی ساخته شده‌اند که تنها به دنبال فایل‌های تکراری موسیقی و یا عکس‌های تکراری باشند. به عنوان مثال، نسخه موسیقی این نرم افزار، موسیقی‌های تکراری را می‌یابد (حتی اگر در فایل‌های MP3 متفاوتی با نرخ بیت متفاوت رمزگذاری شده باشند). یا نسخه عکس این نرم افزار کپی‌هایی از تصاویر یکسان را، حتی با سایزهای مختلف و یا ادیت شده می‌یابد. این ابزار از الگوریتم fuzzy match استفاده کرده و می‌تواند فایل‌هایی را که بسیار مشابه هستند و صرفاً کپی یکسان نیستند را نیز بیابد.

به خاطر داشته باشید که سایت dupeGuru اشاره نموده که ویندوز را دیگر پشتیبانی نمی‌کند، اما لینک‌هایی که در بخش “نسخه‌های قدیمی” این سایت قرار دارند، هنوز هم برای ویندوزهای PC عملکرد مناسبی دارند.

نرم افزار dupeGuru برای حذف فایل های تکراری در ویندوز

نرم افزار dupeGuru، نرم افزاری متن باز (open-souce) است و سعی در نصب هیچ نوار ابزار و یا دیگر موارد بدردنخوری بر روی سیستم شما ندارد و حتی شما را برای خرید هیچ موردی تشویق نمی‌کند.

رابط کاربری این نرم افزار بسیار ساده است و کاربردی آسان دارد. تنها کافی است آن را بگشائید و چند فولدر یا درایوهایی که مایلید اسکن شوند به آن بی‌افزائید و بر روی عبارت Scan کلیک کنید. سپس لیستی از فایل‌های تکراری را مشاهده خواهید نمود که به سادگی می‌توانید انتخاب کرده و فایل مورد نظر خود را حذف نمائید. برای باز کردن یک فایل و بررسی آن، تنها کافیست بر روی آن دوبار کلیک کنید تا گشوده شود.

نرم افزار dupeGuru برای حذف فایل های تکراری در ویندوز

نرم افزار رایگان DigitalVolcano’s Duplicate Cleaner برای حذف فایل های تکراری

نرم افزار  DigitalVolcano’s Duplicate Cleaner، گزینه مناسب دیگری برای حذف فایل های تکراری در ویندوز است. نسخه رایگان این نرم افزار برای استفاده‌های متداول وجود دارد و نسخه اصلی آن را با پرداخت اندکی هزینه می‌توان دریافت نمود که ویژگی‌های بیشتری را به شما ارائه خواهد داد. نسخه رایگان این نرم افزار ویژگی اسکن فایل های تکراری را با رابطی جذاب ارائه می‌دهد. نصب کننده‌ی آن شما را به Download.com خواهد برد اما هیچ تلاشی برای نصب فایل‌های اضافی بر روی سیستم شما نخواهد کرد. Digital Volcano سعی در کسب درآمد به شیوه قدیمی دارد و آن، ارائه محصولی خوب است که امید خرید نسخه ارتقاء یافته را با ویژگی‌های بیشتر افزایش می‌دهد.

Duplicate Cleaner این نرم افزار، رابط زیبایی دارد و کامپیوتر شما را به همراه هر درایو خارجی متصل برای فایل‌های تکراری جستجو خواهد نمود. نسخه حرفه‌ای آن، تصاویر مشابه و فایل‌های موسیقی مشابه را نیز جستجو خواهد کرد (حتی اگر ۱۰۰% یکسان نباشند)، اما نسخه رایگان آن، تنها ویژگی یافتن و حذف فایل های تکراری بر روی سیستم را دارد.

مزیت این نرم افزار نسبت به dupeGuru این است که رابط کاربری زیباتری دارد.

نرم افزار رایگان DigitalVolcano’s Duplicate Cleaner برای حذف فایل های تکراری در ویندوز

نرم افزار VisiPics برای حذف فایل های تکراری

با استفاده از VisiPics می‌توانید عکس‌ها را اسکن کرده و آن‌هایی که تشابه بسیار بالایی دارند را بیابید (حتی اگر ۱۰۰% یکسان نباشند). به عنوان مثال، VisiPics عکس‌های مشابه که سایز آن‌ها را تغییر داده‌اید، آن را چرخانده‌اید، ویرایش کرده‌اید و یا اندکی تغییر داده‌اید را به عنوان فایل‌های مشابه به شما نشان خواهد داد. ممکن است نیازی به چندین کپی با تغییرات اندک از آن تصاویر نداشته باشید. برای همین است که نرم افزار VisiPics به یاری شما می‌آید.

نرم افزار dupeGuru و دیگر نرم افزارهایی که برای حذف فایل های تکراری استفاده می‌شوند نیز می‌توانند چنین عملی را انجام دهند، اما رابط کاربری نرم افزار VisiPics با ذهنیتی درباره عکس‌های تکراری طراحی شده است.  اگر مجموعه بزرگی از عکس‌های دیجیتالی دارید، VisiPics احتمالاً بهترین اپلیکیشن برای شما است. این نرم افزار، رابط بصری بهتری را برای گشتن به دنبال عکس‌های تکراری و حذف آن‌ها به شما ارائه می‌دهد.

نرم افزار VisiPics رایگان است از آنجا که سعی در نصب فایل‌های اضافی بر روی سیستم شما نمی‌کند، یکی از بهترین نمونه‌ها برای حذف فایل های تکراری بر روی سیستم شما است.

نرم افزار VisiPics برای حذف فایل های تکراری در ویندوز

نرم افزار Duplicate File Finder برای حذف فایل های تکراری

نرم افزار Duplicate File Finder هم برنامه کاربردی و متن باز دیگری است که رابط کاربری ساده‌ای دارد. این نرم افزار درواقع رویکردی متفاوت از دیگر اپلیکیشن‌ها برای حذف فایل های تکراری بر روی سیستم دارد. این نرم افزار به دنبال فایل‌هایی می‌گردد که سایزهایی دقیقاً یکسان دارند و تنها آن‌ها را مقایسه خواهد نمود تا بررسی کند که آیا فایل‌های تکراری یکدیگر هستند یا خیر.

این بدان معنی است که ویژگی فایل‌های مشابه (که ۱۰۰% یکسان نیستند) و نرم افزارهای دیگر ارائه می‌دادند را با این نرم افزار نخواهید داشت. با این حال، به دلیل عدم وجود این ویژگی، سرعت نرم افزار Duplicate File Finder از نرم افزارهای دیگر بیشتر بوده و فایل‌های بزرگ را با سرعت بیشتری اسکن می‌کند. اگر تمایل دارید تنها فایل‌هایی که ۱۰۰% یکسان هستند را حذف نمائید و در زمان خود صرفه جویی کنید، از این نرم افزار استفاده نمائید. درست است که رابط این نرم افزار زیبایی چندانی ندارد، اما قطعاً کارایی آن برای حذف فایل های تکراری، جالب خواهد بود.

نرم افزار Duplicate File Finder برای حذف فایل های تکراری در ویندوز

این لیست، مجموعه‌ی کاملی از تمام ابزارهایی نیست که قابلیت حذف فایل های تکراری در ویندوز را دارند. نرم افزارهای دیگری نیز با چنین قابلیتی در بازار وجود دارند که صد البته نصب کننده‌ی آن‌ها پر از بیهوده افزارها است. موارد مفیدی که در بالا ارائه شد، بدون نیاز به نصب موردی اضافی و بیهوده و یا حتی درخواست هزینه، می‌توانند به شما برای حذف فایل های تکراری یاری برسانند.

** به خاطر داشته باشید که فایل‌های تکراری در فولدرهای سیستم را حذف نکنید. به عنوان مثال، اگر فایلی تکراری در قسمت‌های C:\Program Files و یا C:\Windows مشاهده نمودید، آن‌ها را حذف نکنید زیرا ممکن است برنامه‌هایی که بر روی سیستم نصب کرده‌اید، نیاز به کپی خاصی از آن فایل در محل مشخصی داشته باشند. به فایل‌های سیستم دست نزنید و تنها فایل‌های داده‌های شخصی خود را همانند متن‌ها، تصاویر، ویدئوها، فایل‌های صوتی و هر مورد دیگری که خودتان ممکن است از آن کپی ایجاد کرده باشید را درصورت تمایل حذف نمائید.

  • آیا از برنامه‌های ذکر شده در این مقاله برای حذف فایل های تکراری در سیستم خود استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را با قسمت فناوری مجله قرمز به اشتراک بگذارید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله‌ی Chris Hoffman

منبع: howtogeek

دیدگاه ها 2

2
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به
ساناز

چقدر مطالب کاربردی و خوبی میذارید
مثل همیشه عالی بود خسته نباشید

مقالات زیبایی

لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
22
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
165
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوان‌تر شدن شما می‌شود
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوانتر شدن شما می‌شود
155
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
177
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
242
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
215

مقالات سلامت

معرفی آب مروارید
آب مروارید ( کاتاراکت ) : انواع مختلف ، علل پیدایش و علائم ابتلا
28
سوختگی دهان
سوختگی دهان را با ۷ درمان طبیعی در خانه درمان کنید
68
روش آنژیوگرافی
آنژیوگرافی (رگ نگاری) عروق کرونر: تعریف و نحوه انجام این روش
226
شقاق مقعد یا فیشر
شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد
395
آکنه پیشانی
آکنه پیشانی به چه علت بوجود می‌آید و چگونه درمان می‌شود؟
341
درد گوش موقع بلعیدن
درد گوش موقع بلعیدن به چه علت بوجود می‌آید؟
296

مقالات آشپزی

شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
588
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
419
کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
773
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
388
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
3,166
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
1,114

مقالات تغذیه

تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
282
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
221
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
225
آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
588
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
904
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
1,120