جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
جواهرات در ملل مختلف و توسعه روش‌های ساخت جواهرات در گذشته

جواهرات در ملل مختلف و توسعه روش‌های ساخت جواهرات در گذشته

تاریخچه جواهرات در زندگی بشر شاید به آغاز زندگی اجتماعی وی برسد. در بخش قبلی این مقاله درباره جواهرات در دوران باستان و عصر حجر و کشف طلا و نقره در کشورها مطالبی بیان شد. در این بخش نیز درباره جواهرات در ملل مختلف از مصر و چین و یونان باستان گرفته و جواهرات در ملل دیگر و نحوه شکل دهی به فلزات قیمتی و سنگ‌های باارزش توسط انسان خواهیم پرداخت و در ادامه چند نمونه از این جواهرات معروف و شناخته شده در تاریخ را معرفی خواهیم نمود.

آن طور که از شواهد تاریخی برمی‌آید هنرمندان در دوران باستان به قابلیت‌های طلا و نقره و سنگ‌های زینتی پی بردند و به ساخت جواهرات ظریف و زیبا روی آوردند. آن‌ها در طول سال‌ها تکنیک‌هایی را برای فرم دهی به فلزات ابداع کردند و به سنگ و فلز شکلی زیبا دادند. این تکنیک‌ها تا ۲۰۰ سال پیش تغییر عمده‌ای نداشت و از این دوران بود که تولید صنعتی جواهرات و برندهای مشهور جواهرات پا به عرصه گذاشتند.

شکل دهی به طلا و نقره

طلا به دلیل شکل پذیری آسان و قابلیت ذوب سریع و البته زیبایی آن همیشه مومورد توجه بوده است. فلزکاران طلا از هفت هزار سال پیش به تکنیک‌های استخراج و ذوب طلا دست یافتند و در قرن‌های بعد روش‌های ورق کاری و مفتول کاری طلا را نیز آموختند و به ساخت جواهراتی ظریف مانند زنجیرهای نازک پرداختند. در حدود ۵۰۰۰ سال پیش ابزارهای ساخت جواهرات نیز توسعه یافت و پیشرفته‌تر شد و امکان حکاکی و ایجاد نقش‌های زیبا روی طلا به وجود آمد.

جواهرات در ملل مختلف

نقره نیز مانند طلا فلزی است که به راحتی شکل می‌پذیرد و به جز در مقابل سولفور هرگز اکسید نمی‌شود. حدود ۴۶۹۵ سال قبل از میلاد فلزکاران توانستند تکنیک‌های استخراج نقره و ذوب آن را بیاموزند و با حکاکی و چکش کاری جواهرات نقره‌ای زیبا با نقش‌هایی زیبا و بسیار ظریف و نازک بیافرینند.

سابقه مصریان باستان در جواهرسازی

نمی‌توان از تاریخچه جواهرات در ملل مختلف سخن گفت اما نامی از مصریان باستان به زبان نیاورد. آنان علاوه بر به کار بردن پیشرفته‌ترین روش‌ها در ساخت جواهرات به روش‌هایی برای آلیاژ کردن فلزات و تشخیص خلوص طلا و نقره نیز دست یافته بودند. همچنین آن‌ها توانستند روش‌هایی را برای افزایش سختی طلا و تولید آن در رنگ‌های متنوع و قالبگیری با قالب‌های مومی موقتی دست پیدا کردند. مهم‌ترین مهارت مصریان در ورقکاری طلا بود که به بالاترین حد خود در تاریخ و تا کنون رسید. ماسک‌های طلای زیبایی که مصریان روی جسد فراعنه قرار می‌دادند حدود ۱۳۵۲ سال قبل از میلاد ساخته شد و در سال ۱۹۲۰ کشف شد. ظرافت این آثار و هنری که در ساخت آن به کار رفته بود شگفتی باستن شناسان و علاقمندان را برانگیخت. اما سابقه مصریان قدمتی بیش از این دارد و آثاری که در قسمت‌های مختلف مصر کشف شده نشان می‌دهد حدود ۴۰۰۰ سال پیش مردان و زنان مصری از گردنبندهای بسیار بزرگی که روی شانه و گردن و سینه آنان را می‌پوشاند استفاده می‌کردند، زنان نیز از جواهرات طلای زنجیری بزرگ یا کوچکی استفاده می‌کردند که گاهی تا ۱۲ سانتی‌متر نیز بلندی داشت.

جواهرسازی در یونان باستان

باستان شناسان در جزایر جنوبی یونان مقبره‌هایی کشف کرده‌اند که متعلق به ۵۵۰۰ سال قبل است و جواهراتی در این مقبره‌ها یافت شده که ترکیبی از طلا و مس است و با سنگ‌هایی مثل عقیق و سماق و آمیتیس تزئین شده است. این جواهرات شامل گردنبند، گلوبند، بازوبند، زینت مو و مچ بند طلا بودند که به شکل حیوانات وحشرات ساخته شده بودند. اما تاریخچه ساخت جواهرات در ملل یونان باستان به ۵۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد، زمانی که فلزکاران یونانی توانستند فنون پیشرفته را در ساخت جواهرات به سبک کلاسیک یونانی به کار ببرند. علت اصلی پیشرفت فن جواهرساازی در این دوران علاقه مردم یونان به استفاده از جواهرات بود، زنان یونانی اکثرا سنجاق سینه، دستبند و پابند و بازوبند استفاده می‌کردند و مردان نیز حداقل یک انگشتر در دست خود داشتند.

چین باستان و توسعه جواهرسازی

در دوره فئودالی در چین باستان که سال‌های ۹۶۰ تا ۱۱۷۹ میلادی را شامل می‌شود فلزکاری به خصوص نقره‌کاری به سرعت توسعه یافت و به نقطه اوج خود رسید و به گفته ویل دورانت هرگز از آن حد فراتر نرفت. کار روی سنگ‌های قیمتی به خصوص کار روی عاج فیل و یشم سبز چینی نیز پیشرفت کرد و به خصوص یشم با زیبایی دوام و سختی خود به نمادی از فرهنگ چین تبدیل شد. چینیان همیشه انگشتری از یشم به دست می‌کردند و در مقبره‌ها از این سنگ قیمتی با حکاکی نماد‌های چینی مثل اژدها و ققنوس استفاده می‌کردند.

جواهرات در ملل مختلف

آغاز برندسازی در جواهرات

ار قرن نوزدهم میلادی تولید جواهرات در ملل مختلف گسترش یافت و چند برند در زمینه جواهرسازی به شهرت رسیدند که بیشتر آن‌ها اکنون هم به حیات خود ادامه می‌هند. یکی  از مشهورترین برندهای جواهرات که در سال ۱۸۳۷ در آمریکا تاسیس شد خانه جواهرسازی تیفانی بود. شهرت این برند به خاطر ساخت جواهرات زیبا و باکیفیتی است که توسط چهره‌هایی مثل آبراهام لینکلن استفاده می‌شد. اما در سال ۱۹۶۰ بود که با اکران فیلم کلاسیک “صبحانه در تیفانی” این برند به یک نماد در فرهنگ آمریکا تبدیل شد. در کنار تیفانی، برندهایی مثل کارتیه در فرانسه، پترزبورگ در روسیه و بولگاری نیز در ایتالیا از قرن نوزدهم متولد شدند و هنوز هم از بهترین برندها در جهان هستند.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مقالات تخصصی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Fashion in Time (ترجمه‌ اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
211
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
108
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
229
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
443
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
908
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
253

مقالات سلامت

ناشتا بودن قبل از آزمایش خون
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و آمادگی قبل از آن؛ انواع آزمایشها و مواد ممنوعه و ترفندها
25
افزایش هموگلوبین
افزایش هموگلوبین خون با مصرف مکملها و تغییر در رژیم غذایی چگونه امکان پذیر است؟
56
بسته شدن مجرای اشکی
بسته شدن مجرای اشکی در کودکان به چه علت رخ می‌دهد و چگونه درمان می‌شود؟
92
ورم پس از زایمان
ورم پس از زایمان را با درمانهای طبیعی و خانگی رفع کنید
71
دندانهای حساس
دندانهای حساس خود را با رعایت این ۸ قانون بهبود داده و درد آنها را کاهش دهید
133
داروی تری فلوئوپرازین: معرفی ویژگی ها، کارکرد، نحوه مصرف و عوارض جانبی
106

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
94
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
112
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
197
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
382
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,346
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
775

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
131
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
278
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
420
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
563
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
398
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
547