جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
دو مطالعه در مورد تغذیه کودکان

تغذیه کودکان و دو مطالعه جدید در مورد تغذیه کودکان شش ماهه با شیرگاو و تخم مرغ

تغذیه کودکان یکی از مباحث اساسی در علم تغذیه است و همیشه تحقیقات مختلفی در مورد استفاده از مواد مختلف غذایی برای گروه‌های سنی مختلف در کودکان می‌شود. یکی از این گروه‌های سنی، کودکان شش ماهه هستند که به خاطر شروع تدریجی با تغذیه تکمیلی و موادی به جز شیر مادر نیاز دارد که روند الحاق این مواد غذایی به صورت آرام و بر اساس برنامه مراقبتی مدون رشد کودکان باشد.

بر اساس مطالعات منتشر شده در مورد  تغذیه کودکان امروزی، تغذیه از تخم مرغ برای کودکان شش ماهه می‌تواند باعث کاهش رشد آنها شود. درتحقیقات جدید که به یافته‌های مشابه اضافه شده است به نظر می‌رسد خوردن تخم مرغ برای بچه‌های کم سن و سال باعث افزایش خطر واکنش‌های آلرژیک نمی‌شود. در این مطالعه، هیچ علامت آلرژی توسط کارشناسان گزارش نشده است.
در همین حال در یک مطالعه جدید که به تازگی منتشر شد کودکان دو تا شش ساله که شیر گاو می‌نوشند، نسبت به کودکانی که از شیرهای کارخانه‌ای و یا شیر سایر حیوانات دیگر استفاده می‌کنند، بلند قدتر می‌شدند. این اطلاعات  در مجله بالینی آمریکا منتشر شده است.

مطالعه دکتر اینوتی و تغذیه کودکان:

دکتر لورا شفرد اینوتی، استادیار بهداشت عمومی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، در این باره می‌گوید: تخم مرغ و شیرگاو هر دو منابع طبیعی‌ای هستند که  پروتئین، چربی، ویتامین و مواد معدنی را در دسترس  قرار می‌دهند. (نوشته‌های او مطالعاتی در مورد تخم مرغ است ولی او مطالعاتی در مورد شیر گاو و تغذیه سالم کودکان نیز داشته است). او اشاره می‌کند که با اینکه ما دیگر نوزاد نیستیم اما هنوز می‌توانیم از بسته‌های جامع مغزی استفاده کنیم. اولین مطالعه اینوتی و همکارانش در مورد مقایسه رشد و الگوی غذایی ۱۶۳ کودک اکوادوری که در شروع مطالعه بین ۶ تا ۹ ماه سن داشتند، صورت گرفت. یک کودک برای شش ماه با یک تخم مرغ در روز تغذیه می‌کرد در حالی که برای دیگران غذای خاصی اختصاص داده نشده بود. در پایان این آزمایش کودکان نو پایی که در گروه مصرف کنندگان تخم مرغ قرار داشتند، ۴۷ درصد کمتر دچار توقف رشد می‌شوند و همچنین در مقایسه با کودکانی که به صورت روزانه از تخم مرغ استفاده می‌کنند، ۷۴ درصد کمتر دچار کمبود وزن می‌شدند. قد نسبت به سن و وزن نسبت به قد و همچنین درصد نمایه توده بدنی (BMI) در کودکانی که در گروه مصرف کنندگان تخم مرغ قرار داشتند، نسبت به گروهی که تحت کنترل بودند به طور قابل توجهی افزایش یافته بود. دکتر اینوتی در این مورد می‌گوید: تخم مرغ می‌تواند یک راه آسان برای کمک به رشد کودکان و افزایش وزن آنها در کشورهای توسعه نیافته باشد، چرا که به طور گسترده‌ای در دسترس می‌باشد همچنین هزینه کمتری نسبت به گوشت و ماهی دارد و به آسانی می‌توان آن را تهیه و خریداری کرد. آنها همچنین حاوی مقدار بالای کولین که یک ماده طبیعی مهم  برای رشد است می‌باشد، و همچنین حاوی اسید آمینه که ذرات سازنده پروتئین است می‌باشد. اما او می‌گوید مطالعاتش برای آمریکا نتایجی را در بر داشته اشت. تخم مرغ می‌تواند برای همه‌ی کودکان مفید باشد به ویژه برای خانواده‌های کم درآمد و آنهایی که بیشتر در معرض آسیب‌های کمبود غذایی وجود دارند. او می‌گوید تخم مرغ می‌تواند بخشی از رژیم غذایی انسان برای یک مدت طولانی باشد، بنابراین حتی ممکن است تمایل ژنتیکی برای جذب مواد مغذی بیشتر و مؤثر تر صورت گیرد. در تحقیقات اخیر همچنین مزایای دیگری برای رژیم غذایی تخم مرغ پیدا شده است، هنگامی که بچه‌ها روزانه یک عدد تخم مرغ می‌خورند، غذاهای شیرین شده با شکر کمتری نسبت به سایر کودکان تحت کنترل مصرف می‌کنند. ما نمی‌دانیم که این بچه‌ها به مقدار کافی شکر خورده‌اند یا اینکه شکر نخورده‌اند و یا اینکه مقدار کمی توسط والدین خود خورده‌اند، ولی به هر صورت دکتر اینوتی آن را یک یافته مثبت می‌داند.

تخم مرغ و تغذیه کودکان

شیرگاو و تغذیه کودکان

البته تخم مرغ‌ها تنها غذایی نیستند که به رشد کودکان کمک می‌کنند. میوه‌ها، سبزیجات، و تمامی غلات‌ها هنوز برای تغذیه کودکان و رشد آنها به خصوص کودکانی که در حال بزرگ شدن هستند، دارای اهمیت می‌باشند. در این تحقیقات که شامل ۵۰۰۰ کودک ۲ تا ۶ ساله می‌باشد، نشان داده شد که نوشیدن یک فنجان شیر گاو در روز برای هر کودک باعث افزایش ۰.۲  سانتی متری قد آنها نسبت به میانگین سنی آنها می‌شود. برای مثال افرادی که روزانه یک فنجان شیر غیر گاوی و موادی از این دست مانند بادام، سویا، برنج و یا شیر بز می‌خورند،۰.۴  سانتی متر از میانگین قدی کوتاه‌تر می‌باشند. (همچنین بچه‌هایی که ترکیبی از شیر گاو و شیر غیر گاوی می‌نوشیدند، از میانگین قدی کوتاه‌تر بودند). اختلاف قد برای کودکان ۳ ساله که سه فنجان شیر گاو می‌خورند در مقابل کودکانی که شیر غیر گاوی می‌خورند ۱.۵  سانتی متر بود، محققان به این نتیجه رسیدند که تغییرات قد در این کودکان در مقابل هم سن و سال‌های خود ۱۵ تا ۵۰ درصد می‌باشد.

به گفته محققان بیمارستان سنت مایکل در تورنتو،  از لحاظ تاریخی، شیر گاو یک منبع مشترک پروتئین و چربی برای تغذیه کودکان در شمال امریکا است اما آنها هشدار می‌دهند به طور فزاینده، پدر و مادرها بیشتر در حال انتخاب گزینه‌های هستند که ممکن است  مواد مغذی کمتری داشته باشد. (شیر گاو برای نوزادان کمتر از ۱ سال توصیه نمی‌شود.) این مطالعات نمی‌تواند نشان دهد که چرا کودکانی که شیر غیر گاوی می‌خورند، کوتاه قدتر می‌باشند، اما این محققان احتمال می‌دهند که ممکن است این شیرها مقدار کمتری پروتئین رژیمی و انواع چربی‌ها را به کار برده باشند. آنها نوشتند که دو فنجان شیر گاو که حاوی ۱۶ گرم پروتئین می‌باشد، ۱۰۰ درصد نیاز پروتئین روزانه یک کودک ۳ ساله را تأمین می‌کند. در حالی که دو فنجان شیر بادام فقط حاوی ۴ گرم پروتئین می‌باشد.

تاثیر شیرگاو در تغذیه کودکان

همچنین شیر غیر گاوی به طور طبیعی حاوی هورمون‌های شبیه انسولین مانند فاکتور رشد (IGF)  نمی‌باشد، نویسنده مقاله می‌افزاید: همچنین ممکن است به الگوهای رشد کودک کمک نکند. این مطالعات به این معنا نیست که کودکان برای رشد سریع و قوی شدن باید تخم مرغ و شیر بخورند، بعضی از کودکان به این غذاها آلرژی و یا عدم تحمل نشان می‌دهند، کارشناسان تغذیه می گویند که حتی یک رژیم غذایی وگان می‌تواند سلامت کامل کودکان را حفظ کند و همچنین ممکن است واقعاً عادات غذایی بلند مدت آنها را نسبت به هم سن و سالان  خود بهبود بخشد.

اما آنها برخی از چالش‌های رژیم غذایی را به منظورمطمئن ساختن والدین از دریافت همه‌ی مواد مغذی مورد نیاز کودکانشان برجسته می‌کنند (بخصوص زمانی که موضوع پول باشد). اینوتی اشاره می‌کند اگر شما برای رشد کودک خود با مصرف مقادیر مناسب از شیر و تخم مرغ مخالف هستید، شما نیاز دارید که به کودک خود منابع مغذی کارآمد بدهید، چون معده‌ی آنها کوچک می‌باشد. اینوتی اشاره می‌کند اگر شما حجم زیادی از غذا را به آنها بدهید، مواد غذایی با کیفیت مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کنند.

منبع: HEALTH
این مقاله توسط   Amanda MacMillan به رشته تحریر در آمده است و توسط مجله قرمز  به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.َ

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

چند مدل لاک مشکی و طلایی ،ترکیبی که هرگز از مد نمی‌افتد
چند مدل لاک مشکی و طلایی ،ترکیبی که هرگز از مد نمی‌افتد
124
چند حرکت یوگا برای صورت که از پیری چهره جلوگیری می‌کند
چند حرکت یوگا برای صورت که از پیری چهره جلوگیری می‌کند
227
راهنمای کامل انواع رژ لب و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها
راهنمای کامل انواع رژ لب و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها
169
رنگ رزگلد محبوب‌ترین رنگ موی حال حاضر در دنیای زیبایی
رنگ رزگلد محبوب‌ترین رنگ موی حال حاضر در دنیای زیبایی
290
بهترین عطر را بر اساس حس و حال خودتان انتخاب کنید
بهترین عطر را بر اساس حس و حال خودتان انتخاب کنید
213
آیا محصولات هایپوآلرژنیک خطرناک هستند؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند
آیا محصولات هایپوآلرژنیک خطرناک هستند؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند
140

مقالات سلامت

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان ؛ عوامل موثر، علائم و انواع روشهای درمان
27
داروهای فشار خون بالا
داروهای فشار خون ؛ نحوه عملکرد، فواید و عوارض جانبی
686
داروی استرادیول
معرفی کامل داروی استرادیول (Estradiol) برای درمان مشکلات زنانه
241
علتهای مه مغزی
مه مغزی معمولا به ۱۰ دلیل پزشکی برای انسان رخ می‌دهد
803
پروپولیس ماده‌ای با هزاران فاید از درمان بیماری پوستی تا سرطان
371
خواص مریم‌ گلی
مریم‌ گلی و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این گیاه دارویی
1,168

مقالات آشپزی

کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
141
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
283
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
1,371
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
602
بستنی گیاهی
طرز تهیه بستنی گیاهی بدون لبنیات به صورت تصویری؛ بدون گلوتن و وگان
1,216
بیسکویت پتی بور خانگی
بیسکویت پتی بور خانگی ساده، کرمدار و شکلاتی (Le Pettit Beurre)
920

مقالات تغذیه

آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
241
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
523
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
671
تغذیه بارداری
تغذیه بارداری و بررسی اهمیت نقش تغذیه در این دوران بارداری
169
نوشیدنی انرژی زا و طبیعی
نوشیدنی انرژی زا و طبیعی با ۱۳ دستورالعمل مختلف که می‌توانید در خانه درست کنید
550
فواید آب خیار
آب خیار و معرفی ۷ مورد از مزایای استفاده از این نوشیدنی مفید
571