جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
برنامه پنج دقیقه‌ای مراقبت صبحگاهی از پوست در هفت مرحله

برنامه پنج دقیقه‌ای مراقبت صبحگاهی از پوست در هفت مرحله

همه ما از اهمیت مراقبت از پوست در شب‌ها آگاه هستیم و می‌داین که شب‌ها باید با پوستی تمیز و مرطوب به رختخواب برویم اما مراقبت صبحگاهی از پوست چه اهمیتی دارد؟ مراقبت صبحگاهی از پوست به حفاظت از آن و پیشگیری از پیری مرتبط است و اهمیت بالایی دارد. شاید تصور کنید صبح‌ها و هنگام آماده شدن برای رفتن به سر کار یا دانشگاه وقت کافی برای انجام این کارها را ندارید و ترجیح می‌دهید آرایش معمول خود را انجام دهید اما این تصور اشتباه است و مراقبت صبحگاهی از پوست بر اساس برنامه‌ای که در این مقاله عنوان می‌کنیم تنها ۵ دقیقه از وقت شما را می‌گیرد. پس بهانه‌ای برای چشم‌پوشی از آن ندارید و لازم است که برای سلامت و زیبایی پوست خود در حال و آینده آن را انجام دهید.

گام اول: پاک کننده‌های برپایه چربی

اگر شب‌ها قبل ازخواب از محصولات برپایه چربی مثل مرطوب کننده‌های چرب یا کرم شب حاوی چربی استفاده کرده باشید ضروری است که این گام را اجرا کنید تا این مواد چرب و همچنین چربی طبیعی پوست که در طول شب ترشح شده است در ان حل شده و پوست پاکسازی شود. پاک کننده برپایه چربی خود را بردارید و روی کف دست بریزید تا گرم شود سپس آن را با حرکات دورانی روی صورت و گردن بمالید و ماساژ دهید. یک دقیقه صبر کنید تا ماده جذب پوست شود سپس آن را با  آب گرم آبکشی کنید و پوست خود را خشک نکنید بلکه اجازه دهید کمی مرطوب باقی بماند.

گام دوم: پاک کننده‌های برپایه آب

پس از استفاده از پاک کننده‌های برپایه چربی نوبت به استفاده از پاک کننده‌های برپایه آب می‌رسد. یک نوع پاک کننده با pH پایین (یعنی اسیدیته بالا) انتخاب کنید و استفاده از آن را در برنامه مراقبت صبحگاهی از پوست خود بگنجانید. این نوع پاک کننده‌ها پوست را نرم می‌کنند و التهاب و قرمزی آن را از بین برده و برای آرایش کردن آماده می‌کنند. برای استفاده از این نوع پاک کننده زمانی که پوستتان هنوز از شستن در مرحله قبلی مرطوب است مقداری از آن را روی دست ریخته و یک تا دو دقیقه پوست را با آن ماساژ دهید و با آب سرد آبکشی کنید. سپس با حوله نرم صورت خود را به آرامی و بدون کشیدن حوله روی پوست خشک کنید.

برنامه مراقبت صبحگاهی از پوست

گام سوم: استفاده از تونر

تونرها اهمیت زیادی در مراقبت از پوست دارند که این ارزش و اهمیت آن‌ها چندان درست درک نشده است. تونر اولین مانعی است که مواد آرایشی در تماس با پوست شما با آن مواجه می‌شوند و با تنظیم کردن اسیدیته پوست و آبرسانی کافی به آن در حفاظت از پوست در مقابل عوام آسیب زا نقش مهمی را به عهده دارند. برای استفاده از  تونر لازم نیست از دستمال یا اسفنج یا چیزهای دیگری که باعث التهاب پوست می‌شوند استفاده کنید. ابتدا دستان خود را تمیز بشویید سپس چند قطره از تونر را روی قسمت‌های مختلف صورت بریزید و با دستان خود آن را به صورت یکنواخت روی همه قسمت‌های پوست پخش کنید. این کار در حالت عادی کمتر از سی ثانیه طول می‌کشد.

گام چهارم: استفاده از سرم‌های مراقبت صبحگاهی از پوست

مهم‌ترین و البته گران‌ترین مرحله در برنامه مراقبت صبحگاهی از پوست استفاده از سرم‌ها است. سرم‌ها علاوه بر این که از پوست در مقابل آفتاب حفاظت می‌کنند خاصیت آنتی‌اکسیدانی هم دارند و رادیکال‌های آزاد موجود در هوا (آلودگی، گرد و غبار و … ) را که باعث آسیب به پوست می‌شوند جذب و خنثی می‌کنند و از جهت سلامت پوست اهمیت ویژه‌ای دارند. نکته مثبت درباره سرم‌ها این است که مقدار کم آن برای تمام روز کافی است و قیمت بالای آن را جبران می‌کند. برای استفاده از آن پس از آن که تونر  را استفاده کردید و جذب شد چند قطره سرم روی پوست زده و سی ثانیه صبر کنید تا جذب شود.

گام پنجم: استفاده از مرطوب کننده

مرطوب کردن پوست و آبرسانی به آن از خارج اهمیت زیادی دارد و در واقع چیزی به نام آبرسانی بیش از حد به پوست نداریم ولی در عوض خشکی و کم آبی پوست عوارض جدی و جبران ناپذیری در زیبایی و سلامت آن دارد و از نظر اهمیت در رتبه دوم (پس از ضدآفتاب) قرار می‌گیرد. مرطوب کننده را بر اساس نوع پوست و نیاز آن انتخاب کنید و ترجیحا از برندهای گران قیمت تهیه نکنید تا استفاده زیاد و روزمره از آن برای شما محدودیت نداشته باشد. خوشبختانه استفاده از مرطوب کننده کار ساده‌ای است و زدن آن به پوست و جذب کامل آن بیش از یک دقیقه طول نمی‌کشد.

برنامه مراقبت صبحگاهی از پوست

گام ششم: مراقبت صبحگاهی از پوست در مقابل آفتاب

اهمیت استفاده از ضدآفتاب به حدی است که اگر صبح‌ها آنقدر عجله دارید که فقط برای استفاده از یک نوع محصول مراقبت از پوست وقت دارید آن محصول باید ضدآفتاب باشد. اهمیت استفاده از ضدآفتاب در حد نوشیدن آب کافی در طول روز است و اگر برای سلامت پوست و بدن خود ارزش قائل هستید نباید آن را فراموش کنید. ضدآفتاب را با درجه حفاظت بالا و متناسب با محل زندگی و فصلی که در آن هستید انتخاب کنید (SpF حداقل ۳۰(  و اگر زمان کافی ندارید از ضدآفتاب حاوی مرطوب کننده استفاده کنید تا در وقت صرفه‌جویی کرده باشید. به اندازه یک سکه از ضدآفتاب خود را روی دست بریزید و روی تمام صورت و گردن بمالید که این کار بیش از سی ثانیه طول نمی‌کشد.

گام اختیاری: استفاده از پرایمر

این مرحله زمانی اجباری است که هرروز صبح قبل از خروج از منزل از لوازم آرایشی حاوی رنگدانه (کرم پودر و …) استفاده می‌کنید. اما اگر اهل آرایش نیستید کار مراقبت صبحگاهی از پوست شما پس از استفاده از ضدآفتاب تمام می‌شود. پرایمر همان طور که از نامش پیداست وظیفه آماده کردن پوست را برای آرایش به عهده دارد و کمک می‌کند تا نتیجه آرایش طبیعی‌تر و زیباتر شود و آرایش شما در طول روز دوام بیشتری داشته باشد و از همه مهم‌تر از پوست شما در مقابل آسیب‌های ناشی از آرایش محافظت گردد. پرایمر را می‌توانید با برس آرایشی تمیز به صورت یک لایه نازک وو یکدست روی پوست بمالید و چند دقیقه صبر کنید تا جذب شود سپس آرایش خود را آغاز کنید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه مراقبت پوست مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: The Every Girl (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

جدیدترین و زیباترین مدل‌های رنگ مو برای تابستان که امسال می‌توانید امتحان کنید
جدیدترین و زیباترین مدل‌های رنگ مو برای تابستان که امسال می‌توانید امتحان کنید
37
عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
87
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
255
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
138
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
262
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
540

مقالات سلامت

علتهای پا درد
پا درد چه علتهایی دارد و چه موقعی جدی می‌شود؛ بررسی ۷ نوع پا درد و درمان آن
80
تست کراتینین خون
تست کراتینین آزمایش خون به چه منظور انجام می‌شود و میزان نرمال آن چقدر است؟
122
علائم کمبود ویتامین D
علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد
236
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و آمادگی قبل از آن؛ انواع آزمایشها و مواد ممنوعه و ترفندها
141
افزایش هموگلوبین
افزایش هموگلوبین خون با مصرف مکملها و تغییر در رژیم غذایی چگونه امکان پذیر است؟
98
بسته شدن مجرای اشکی
بسته شدن مجرای اشکی در کودکان به چه علت رخ می‌دهد و چگونه درمان می‌شود؟
137

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
106
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
139
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
217
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
401
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,388
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
793

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
161
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
328
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
445
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
582
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
408
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
575