جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
بازنشستگی نرم افزار پیام رسان AOL

نرم افزار پیام رسان AOL پس از ۲۰ سال به کار خود پایان می‌دهد

نام نرم افزار پیام رسان AOL و سایر نرم افزارهای مشابه با آن اکنون با خاطرات بسیاری از کسانی که در طول دو دهه گذشته به شیوه‌ی دایال آپ به شبکه‌ی جهانی اینترنت متصل می‌شدند گره خورده است. حال توسعه دهندگان این نرم افزار (که مدت‌ها است کاری به کار توسعه دادن آن ندارند) خبر از این می‌دهند که نرم افزار پیام رسان AOL به زودی به کار خود پایان خواهد داد. برای کسب آگاهی بیشتر از جزئیات این خبر می‌توانید در ادامه‌ی مطلب پیش رو با ما همراه باشید.

روز گذشته اعضای شرکت Oath Inc طی بیانه‌ای رسمی خبر از این دادند که نرم افزار پیام رسان AOL پس از حدود بیست سال حضور در کامپیوترهای خانگی، عاقبت در روز جمعه بیست و چهارم آذر ماه امسال برای همیشه به کار خود پایان خواهد داد. در بیانه‌ای که اعضای شرکت Oath Inc به مناسبت این اتفاق منتشر کرده‌اند به این نکته اشاره شده که شیوه‌های ارتباطی انسان‌ها با یکدیگر اکنون دستخوش تغییر شده است و به همین دلیل آن‌ها قصد پایان دادن به کار این نرم افزار پیام رسان قدیمی را دارند.

گرچه اعضای شرکت Oath در این بیانیه خبر از اشتیاق خود برای تولید محصولات پیش‌رو و جریان ساز جدید داده‌اند، اما به شفاف ساختن این موضوع نپرداخته‌اند که آیا این محصولات جدید تحت برند AOL در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت یا این که این برند نیز همانند نرم افزار پیام رسان AOL برای همیشه به کار خود پایان خواهد داد. علاوه بر آن هیچ اشاره‌ای هم از سوی اعضای شرکت Oath Inc به این نکته صورت نگرفته است که آیا آن‌ها قصد طراحی ابزار پیام رسان تازه‌ای برای ابزارهای دیجیتال جدید را دارند یا این که فعالیت‌های آتی‌شان بر حوزه‌های دیگری تمرکز خواهد یافت.

مرگ تدریجی نرم افزار پیام رسان AOL

به هر حال پایان دادن رسمی به کار نرم افزار پیام رسان AOL ، پس از سپری شدن دو دهه از عمر این نرم افزار، یکی از نخستین فعالیت‌های جدی اعضای شرکت Oath Inc پس از آغاز به کارشان محسوب می‌شود. شرکتی که حدود سه ماه قبل توسط کمپانی بزرگ ارتباطی Verizon تاسیس شد تا دو شرکت AOL و Yahoo را در هم ادغام کند. در واقع پس از خریداری شدن شرکت یاهو به دست ورایزن، سران این کمپانی مقدمات تاسیس شرکت Oath را فراهم کردند تا یک خانه تکانی اساسی در AOL و Yahoo به راه بیاندازند.

پیام رسان

در مجموع پایان کار نرم افزار پیام رسان AOL در هفته‌ی پایانی پاییز امسال توسط شرکت Oath Inc تنها تیر خلاصی بر پیکر این نرم افزار قدیمی خواهد بود. چرا که در عمل، نرم افزار پیام رسان AOL مدت‌ها پیش از تاسیس شرکت Oath Inc مرگ را تجربه کرد. به بیان دقیق‌تر حدود پنج سال قبل بود که شرکت AOL برای محدود نمودن فعالیت‌هایش چیزی نزدیک به ۴۰ تن از کارکنان دفاتر ساحل غربی خود را برکنار کرد. کارکنانی که بخش عمده‌ی آن‌ها را اعضای تیم توسعه دهنده‌ی نرم افزار پیام رسان AOL تشکیل می‌دادند. در واقع از همان زمان بود که نرم افزار پیام رسان AOL به طور کلی به حاشیه رانده شد و دیگر هیچ به روزرسانی قابل توجهی را دریافت نکرد.

پس از این رویداد محدود شدن تدریجی قابلیت‌های نرم افزار پیام رسان AOL ادامه یافت. به گونه‌ای که در فروردین ماه امسال دیگر هیچ کدام از اپلیکیشن‌های ثالث اجازه‌ی دسترسی به نرم افزار پیام رسان AOL را نیافتند. با این حال در طول چند ماه گذشته این نرم افزار قدیمی در قالب اپلیکیشن چت اختصاصی خود به حیات ادامه داد. اما تا پایان پاییز امسال معدود فعالیت‌های نرم افزار پیام رسان AOL در دنیای مجازی تعطیل خواهد شد تا این نرم افزار بیست ساله برای همیشه به تاریخ بپیوندد.

تاریخچه نرم افزار پیام رسان AOL

شاید بتوان گفت که شروع اصلی کار نرم افزار پیام رسان AOL در دنیای صفر و یک از سال ۱۹۹۷ میلادی رقم خورد. زمانی که این نرم افزار پیام رسان برای سیستم عامل ویندوز عرضه شد و توانست مخاطبان فراوانی را گرد خود جمع کند. در واقع نرم افزار پیام رسان AOL یکی از نخستین نرم‌ افزارهایی بود که با این سبک و سیاق در اختیار کاربران شبکه‌ی اینترنت قرار گرفت و توجه آن ها را به خود جلب کرد.

هر چند که نرم افزار پیام رسان AOL در کشور ما از کاربران چندانی برخوردار نبود و زیر سایه رقیبانی نظیر یاهو مسنجر و ام اس ان مسنجر قرار داشت، اما در نقاط دیگری از جهان نظیر کشور امریکا، این ابزار ارتباطی پیش‌رو حرف اول را می‌زد و جزو محبوب‌ترین نرم افزارهای پیام رسان در میان کاربران اینترنت محسوب می‌شد.

بازنشستگی AOL

به طور کل نرم افزار پیام رسان AOL در طول سال‌های پایانی دهه نود میلادی محبوب‌ترین نرم افزار پیام رسان در امریکای شمالی به شمار می‌رفت. محبوبیتی که تا میانه‌های نخستین دهه‌ی قرن بیست و یکم میلادی نیز ادامه یافت و نرم افزار پیام رسان AOL توانست رقیبانی نظیر یاهو مسنجر، ام اس ان مسنجر و ICQ را در کشور امریکا همچنان زیر سایه خود نگه دارد. اما با پدید آمدن ابزارهای جدید ارتباطی نظیر Myspace به تدریج محبوبیت نرم افزار پیام رسان AOL رو به افول نهاد و ظهور شبکه‌های اجتماعی پر طرفداری نظیر فیسبوک تیر خلاص را بر پیکر ابزارهای پیام رسان سنتی نظیر AOL و سایر همتایان آن شلیک کرد.

در واقع می‌توان گفت که با بازنشستگی کامل نرم افزار پیام رسان AOL نسلی از ابزارهای پیام رسان که جزو پیشتازان عرصه‌ی ارتباطات اینترنتی آنلاین بودند برای همیشه بازنشسته شدند. نسلی که یادآور وزوز پر سر و صدای مودم‌های دایال آپ و روشن و خاموش شدن چراغ‌های چشک‌ زنشان در کنج نوار وظیفه‌ی ویندوز بودند. نسلی که جوانان نسل قبل توسط آن‌ها در چت ‌روم‌های مجازی جولان می‌دادند و رگبار پیوسته‌ی کلمات آشنایی نظیر ASL Plz را نثار یکدیگر می‌کردند. به هر حال دوران سلطنت نرم افزارهایی نظیر ابزار پیام رسان AOL در کامپیوترهای خانگی دیگر به سر رسیده است و هم اکنون نوبت تاخت و تاز اپلیکیشن‌های رنگ و وارنگی است که در تلفن‌های هوشمند کاربران جا خوش کرده‌اند.

منبع: ناین تو فایو مک (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش فناوری مجله قرمز یاری کنید.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
118
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
74
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
159
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
297
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
595
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
192

مقالات سلامت

داروی تری فلوئوپرازین: معرفی ویژگی ها، کارکرد، نحوه مصرف و عوارض جانبی
15
علائم لوسمی کودکان
شایعترین علائم لوسمی کودکان و علائم اولیه این بیماری چه هستند؟
96
داروی آلزایمر و پارکینسون چیست
معرفی کامل داروی اکسلون (Exelon) یا ریواستیگمین (Rivastigmine) – بهبود زوال عقل
109
تومور ویلمز
تومور ویلمز یا سرطان کلیه کودکان؛ علتها، علائم، تشخیص و انواع روشهای درمانی
95
فیبروم رحم
علائم خاموش فیبروم رحم با ۸ علامت هشدار دهنده و انواع روشهای درمان فیبروم
605
رقیق کننده‌های خون
رقیق کننده‌های خون طبیعی با انواع مختلف که از تشکیل لخته خون جلوگیری می‌کنند
309

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
11
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
65
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
168
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
346
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,252
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
737

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
72
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
222
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
381
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
537
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
382
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
505