جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
بازنشستگی در ورزش

بازنشستگی در ورزش عامل مهمی در ایجاد افسردگی است

بازنشستگی در ورزش یکی از رویدادهای پرچالش زندگی ورزشکاران محسوب می‌شود. رویدادی که قادر است بسیاری از جنبه‌های زندگی ورزشکاران را تحت تاثیر خود قرار داده و در مواردی مشکلاتی را برای آن‌ها به وجود آورد. برای آگاهی از مهم‌ترین آسیب‌های مربوط به بازنشستگی در ورزش و تاثیراتی که این آسیب‌ها در زندگی ورزشکاران دارند، می‌توانید مجله قرمز را در ادامه‌ی مطلب پیش رو همراهی کنید.

به گفته‌ی سخنگوی بنیاد سلامت روان کشور نیوزیلند، زنان و مردان جوان به هنگام کنار گذاشتن فعالیت‌های حرفه‌ای ورزشی و بازنشستگی در ورزش با خطر ابتلا به افسردگی مواجه هستند.

برنامه‌های موجود برای مبارزه با آسیب‌های مرتبط با بازنشستگی در ورزش

در همین راستا، تیم راگبی نیوزیلند مدتی قبل به انتشار یک برنامه‌ی مدون تندرستی پرداخت که هدف از ارائه‌ی آن کمک به بازیکنانی بود که با دشواری‌های مرسوم در فضای ورزش حرفه‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند. سخنگوی بنیاد سلامت روان نیوزیلند یعنی شان رابینسون یکی از ستارگان لیگ راگبی این کشور به نام گرگ انگلیس را به عنوان مثالی در این زمینه برشمرده و معتقد است که بسیاری از ورزشکاران در پایان دوران ورزش حرفه‌ای خود با تشویش یا افسردگی روبرو می‌شوند.

بازنشستگی در ورزش

برنامه‌های تیم راگبی نیوزیلند برای مبارزه با آسیب‌های مرتبط با رویداد بازنشستگی در ورزش، در قالب کمپینی به نام Headfirst نمود یافته است. این کمپین از ماه مارس سال جاری میلادی با هدف تندرستی بازیکنان و ورزشکاران آغاز شد و تاکنون پیشنهادهایی را برای رویارویی آنان با آسیب‌هایی نظیر استرس، تشویش، بحران هویت و سایر مواردی که ورزشکاران پس از کنار گذاشتن ورزش حرفه‌ای امکان دست و پنجه نرم کردن با آن‌ها را دارند، ارائه داده است. افزون بر آن که ورزشکاران قادرند از طریق ارتباط با این کمپین با مراکزی که آن‌ها را برای رفع نیازهایشان در دوران پس از بازنشستگی حمایت می‌کند، آشنا شوند.

تیم راگبی نیوزیلند سرمایه‌گذاری در برنامه‌هایی نظیر Headfirst را راهی برای پشتیبانی از بازیکنان و افزایش میزان آگاهی آن‌ها در زمینه‌ی چگونگی گذار از دوران حرفه‌ای ورزش به دوران بازنشستگی و آشنایی با راه‌های غلبه بر آسیب‌های مهم مرتبط با بازنشستگی در ورزش می‌داند. در واقع هدف اصلی از راه‌اندازی این برنامه تشویق بازیکنان راگبی به برنامه‌ریزی اصولی و فعالانه برای گذار امن از حساس‌ترین مقطع زندگی‌شان بوده است.

با وجود آن که برنامه‌ی Headfirst برای بازیکنانی که تازه بازنشسته شده‌اند طراحی شده است، اما برای بازیکنان بازنشسته‌ی قدیمی نیز امکان بهره‌مندی از آن وجود دارد. در این میان تحقیقات و مطالعات متعدد انجام شده روی بازیکنان بازنشسته‌ی قدیمی وجود ارتباطی را میان سطح افسردگی آن‌ها با آسیب‌هایی که از ناحیه‌ی سر در طول دوران حرفه‌ای ورزش خود متحمل شد‌‌ه‌اند نشان می‌دهد. با این حال هنوز پژوهش بزرگ و قابل اتکایی برای آگاهی از تاثیرات بلندمدت مصدومیت‌های مربوط به ناحیه سر در بروز ناراحتی‌های روانی ورزشکاران فعال در رشته‌های پربرخوردی نظیر راگبی به انجام نرسیده است.

درجه‌بندی آسیب‌های روانی مربوط به بازنشستگی در ورزش

یکی از دلایل مهمی که رویداد بازنشستگی در ورزش آسیب‌های روانی فراوان و متعددی را به ورزشکاران تحمیل می‌کند، میزان استرسی است که ورزشکاران حرفه‌ای پس از بازنشستگی با آن روبرو می‌شوند. به گونه‌ای که هم‌اکنون در میان ۴۳ رویداد استرس‌زایی که انسان‌ها در طول زندگی خود با آن روبرو می‌شوند، بازنشستگی در ورزش از رتبه‌ی دهم برخوردار است. در واقع بر اساس لیستی که در سال ۱۹۶۷ میلادی از سوی موسسه‌ی استرس امریکا ارائه شده، و همچنان از سوی نهاد سلامت روان مورد استناد است، میزان استرس ناشی از بازنشستگی در ورزش حتی از موارد مشابه در رویدادهایی نظیر مرگ دوستان نزدیک، بارداری، مشکلات مربوط به سلامت و مشکلات مرتبط با قانون نیز بیشتر و بالاتر است.

بازنشستگی در ورزش

شان رابینسون معتقد است که بروز پریشانی و اضطراب در افراد پیر و جوان معمولا پس از به وقوع پیوستن رویدادهای مهمی نظیر از دست دادن شغل یا بازنشستگی رخ می‌دهد و در تمامی شغل‌ها و حرفه‌ها مشاهده می‌شود. در واقع این آسیب تنها مختص به ورزشکاران حرفه‌ای نیست. با این حال مهم‌ترین تفاوت موجود میان بازنشستگی در ورزش با بازنشستگی در سایر حرفه‌ها در این نکته خلاصه می‌شود که بازنشستگی در ورزش حرفه‌ای بسیار زودتر از بازنشستگی در سایر شغل‌ها رخ می‌دهد و ورزشکاران برخلاف سایر افراد فعال در حرفه‌های مختلف، در سنین جوانی با این چالش مشکل آفرین روبرو می‌شوند. این در حالی است که آن‌ها به دلیل بی‌تجربگی و عدم برنامه‌ریزی لازم، شاید نتوانند خود را با این تغییر مهم منطبق سازند و ناگزیر از تحمل آسیب‌های مختلف روانی هستند.

در این میان یکی از عواملی که سبب‌ساز بروز افسردگی در ورزشکاران حرفه‌ای پس از مواجه شدن آن‌ها با اتفاق مهمی نظیر بازنشستگی در ورزش می‌شود، تغییر ناگهانی روش زندگی آن‌ها نسبت به قبل و عدم آمادگی ورزشکاران برای تطبیق دادن خود با این تغییر بزرگ است. موضوعی که اعضای فعال در تیم راگبی نیوزیلند با طراحی برنامه‌ی Headfirst قصد تغییر آن را دارند. در واقع آن‌ها قصد دارند برای ورزشکاران بازنشسته راه‌های تازه‌ای را به منظور بهره‌گیری  از توانایی‌ها و استعدادهای مهم‌شان باز کنند و شیوه‌ی درست برقراری ارتباط با دوستان، اعضای خانواده و جامعه را به آن‌ها بیاموزند.

برای آشنایی با ده روش جدید به منظور غلبه بر تنبلی هنگام انجام تمرینات ورزشی می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

منبع: استاف (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش ورزش مجله قرمز یاری کنید.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
43
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
126
همیشه جوان بمانید، ترفندهایی برای جلوگیری از پیری پوست
همیشه جوان بمانید، ترفندهایی برای جلوگیری از پیری پوست
297
راز داشتن یک لبخند زیبا و جذاب در این چند کار ساده است
راز داشتن یک لبخند زیبا و جذاب در این چند کار ساده است
252
مانیکور شاد ،مدل‌های شاد و جذاب آرایش ناخن برای تابستان
مانیکور شاد ،مدل‌های شاد و جذاب آرایش ناخن برای تابستان
252
زنان خاندان‌های سلطنتی چگونه از پوست خود مراقبت می‌کنند؟
زنان خاندان‌های سلطنتی چگونه از پوست خود مراقبت می‌کنند؟
474

مقالات سلامت

شقاق مقعد یا فیشر
شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد
207
آکنه پیشانی
آکنه پیشانی به چه علت بوجود می‌آید و چگونه درمان می‌شود؟
184
درد گوش موقع بلعیدن
درد گوش موقع بلعیدن به چه علت بوجود می‌آید؟
174
معرفی داروی اتودولاک یا لودین
معرفی کامل داروی اتودولاک (Etodolac) یا لودین (Lodine)
182
عارضه گرمازدگی چیست؟
عارضه گرمازدگی چیست ؟ معرفی علائم، علل ایجاد، پیشگیری و درمان آن
257
دندان ترک خورده
دندان ترک خورده چگونه تشخیص داده شده و ترمیم می‌شود؟
326

مقالات آشپزی

شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
231
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
372
کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
702
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
369
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
2,868
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
981

مقالات تغذیه

تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
231
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
177
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
176
آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
540
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
863
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
1,026