جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
داروی اوسلتا میویر

اوسلتا میویر (Tamiflu): معرفی دارو، نکات کلیدی و عوارض جانبی

اوسلتا میویر (تامی فلو) یک داروی ضد ویروسی است که باعث بلوک شدن فعالیت انواع ویروس آنفلوانزا A و B در بدن انسان  می‌شود. اوسلتا میویر برای درمان آنفولانزا در افراد با سن  ۲ هفته سن و بالاتر که علائم آنفلوانزا را به مدت ۲ روز یا کمتر داشته‌اند استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای جلوگیری از آنفولانزا در افرادی که حداقل ۱ سال سن دارند، که ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری باشند  اما هنوز نشانه‌ای از ابتلا  ندارند، استفاده شود. اوسلتا میویر سرماخوردگی معمولی را  درمان نمی‌کند.

اطلاعات مهم مربوط به داروی  اوسلتا میویر

همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارویی ذکر شده،  استفاده  شود.

برخی از افراد که از این دارو استفاده می‌کنند، اثرات جانبی نادر حین مصرف مانند سردرگمی ناگهانی، تکان خوردن، مشکلات مربوط به گفتار، توهم (شنیدن و یا دیدن چیزهایی که وجود ندارد)، یا تشنج را داشته‌اند. معلوم نیست که آیا اوسلتا میویر علت دقیق این علایم بود یا نه.

این دارو  برای درمان علائم آنفلوانزا ناشی از ویروس آنفلوانزا در بیمارانی که علائم را کمتر از ۲ روز داشته‌اند، استفاده می‌شود.

قبل از مصرف اوسلتا میویر، به پزشک  خود اگر شما یک واکسن آنفولانزا را در ۲ هفته گذشته دریافت کرده‌اید، و یا اگر شما مبتلا به بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ریوی، و یا هر بیماری یا مشکل جدی سلامت دیگری هستید، اطلاع دهید. همچنین اگر شما هر گونه وضعیتی که موجب تورم و یا اختلال در مغز می‌شود را دارید به پزشک خود خبر دهید.

این دارو را برای تمام  دوره تجویز شده برای درمان خود، مصرف کنید  . علائم بیماری در شما ممکن است، قبل از اینکه عفونت به طور کامل  از بدن شما پاک شود، بهبود یابد پس به محض احساس بهبودی مصرف دارو را قطع نکنید.

برخی از افراد که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی نادری نظیر سردرگمی ناگهانی، هذیان، توهم، رفتار غیر معمول، و یا آسیب به خود را  داشته‌اند. این علائم اغلب در کودکان رخ داده است. معلوم نیست که آیا این دارو به علت دقیق علت ایجاد این علایم بود. با این حال، هر کسی که در حال  استفاده از این دارو است، باید از نزدیک برای نشانه‌هایی از سردرگمی و یا رفتار غیر عادی مورد مشاهده قرار گیرد. اگر شما یا کودک شما در  حین  استفاده از این دارو دارای هر یک از این علائم فوق بود با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر واکسن آنفولانزا به طور سالیانه توسط فرد دریافت می‌شود، نباید از این دارو استفاده شود. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها(CDC) توصیه می‌کند که واکسن آنفولانزا را به صورت سالانه دریافت کنید چون دریافت این واکسن، باعث محافظت شما در مقابل سویه‌های جدید ویروس‌های مولد آنفولانزا خواهد شد.

خرید داروی اوسلتا میویر از طریق اینترنت و یا از فروشندگانی به جز در داروخانه‌ها ممکن است خطرناک باشد. داروهای توزیع از فروش اینترنت ممکن است حاوی مواد خطرناک باشد، یا ممکن است مجوز توزیع نداشته باشد. نمونه‌ای از داروی “تامی فلوخریداری شده در اینترنت یافت شده است که حاوی کلوگزاسیلین است که یک نوع آنتی بیوتیک است که می‌تواند باعث ایجاد عوارض جانبی خطرناک در افرادی که به پنی سیلین حساسیت دارند، شود.

اطلاعات مهم در مورد داروی اوسلتا میویر

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت دارید، نباید آن را مصرف کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در مورد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

• بیماری‌های کلیوی؛
• بیماری‌های قلبی و یا بیماری مزمن ریوی؛
• ابتلای به یک بیماری که منجر به تورم و یا اختلال در مغز شود،
• سیستم ایمنی ضعیف (ناشی از بیماری یا به خاطر استفاده از داروهای خاص مثل داروهای ایمونو ساپرس
• عدم تحمل ارثی فروکتوز؛
• اگر شما یک واکسن آنفولانزا  دریافتی از طریق بینی (FluMist) را در ۲ هفته گذشته استفاده کرده‌اید.

FDA  این دارو را از نظر خطرات و تاثیرات بر حاملگی در گروه  C قرار داده است و مشخص نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می‌رساند یا نه. هرچند دریافت این دارو برای پیش گیری از بیماری آنفولانزا به جنین ضربه نمی‌زند به شرطی که مادر از داروی اوسلتا میویر برای جلوگیری از ابتلای به عفونتی که این دارو می‌تواند از آن جلوگیری کند، استفاده کند.  اگر شما باردار هستید یا در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که آیا شما از این دارو استفاده کنید یا نه.

معلوم نیست که آیا این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال می‌یابد یا نه  و یا اینکه به کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. اگر در حال شیردادن یک نوزاد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو برای پیش گیری از ابتلای به آنفولانزا در کودکان با سن  کمتر از ۱ سال استفاده نکنید. همچنین از این دارو برای درمان آنفولانزا در کودکان با سن کمتر از ۲ هفته، استفاده نکنید.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

داروی اوسلتا میویر را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

مصرف داروی اوسلتا میویر را  در اسرع وقت پس از ظاهر شدن علائم آنفلوانزا مثل تب، لرز، درد عضلانی، گلودرد و آبریزش بینی یا احتقان شروع کنید.

این دارو را به طور منظم و به همراه یک لیوان پر از آب مصرف کنید.

سوسپانسیون(مایع) خوراکی این دارو را قبل از اندازه گیری و مصرف، تکان دهید. داروی مایع را  با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق  های  خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید. اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند،  از یک داروساز آن را درخواست کنید.

شما ممکن است برای بلع راحت‌تر، داروی اوسلتا میویر را در داخل یک مایع شیرین (شربت ذرت، شربت شکلات، شکر قهوه‌ای حل شده در آب) باز کنید. مخلوط را بدون جویدن سریعاً قورت دهید. این مخلوط را برای استفاده‌های بعدی نگهداری نکنید. از پزشک خود یا  یک دکتر داروساز در مورد روش آماده کردن یه دوز مصرفی برای افراد با سن کمتر از ۱۳ سن یا وزن کمتر از ۸۸ پوند (۴۰ کیلوگرم وزن) سؤال کنید.

این دارو اگر باعث ناراحتی معده شما می‌شود، ممکن است با غذا یا شیر مصرف شود.

برای درمان بیماری آنفولانزا،  از این دارو به مدت پنج روز به صورت هر ۱۲ ساعت یک بار استفاده کنید.

برای پیشگیری از بروز نشانه‌های بیماری آنفولانزا، این دارو را برای ۱۰ روز در هر ۲۴ ساعت یک بار و یا براساس تجویز پزشک مصرف کنید و به دستورالعمل‌های پزشک معالج خود در این زمینه عمل کنید.
این دارو را در دوره‌ای که برای شما تجویز شده است به طور کامل مصرف کنید؛ علائم شما ممکن است قبل از این که عفونت به طور کامل از بدن شما  خارج شده باشد، بهبود پیدا کنند. اگر نشانه‌های بیماری در شما بهبود نمی‌یابند و یا بدتر می‌شوند به پزشک خود اطلاع دهید.
این کپسول را به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.
محلول این دارو را در یخچال نگهداری کنید ولی آنرا فریز نکنید و یا در فریز نگهداری نکنید. این محلول را در صورتی که در طی ۱۷ روز مصرف نکردیدف دور بیندازید.
فرم مایع این دارو در اتاقی که هوایی خنک داشته باشد ممکن است تا ۱۰ روز قابل نگهداری باشد.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از  واکسن آنفلوآنزا  استفاده شده از طریق بینی (FluMist) ظرف ۴۸ ساعت پس از مصرف اوسلتامیویر استفاده نکنید. ممکن است تداخل عمل این دارو با واکسن FluMist، باعث کمتر شدن تأثیر این واکسن شود. در این زمینه به دستورالعمل‌های دکتر عمل کنید.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی  اوسلتا میویر  مانند موارد زیر را را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید:

• درد و یا تنگی  قفسه سینه، تنفس دشوار؛
• تب، گلو درد، تورم صورت و زبان شما، سوزش در چشم؛
• کهیر، درد پوست و به دنبال آن بثورات پوستی قرمز یا بنفش  (به خصوص در صورت و یا قسمت بالای بدن) که گسترش یافته است و باعث ایجاد تاول یا پوست انداختن شده است.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

تهوع، استفراغ، اسهال و یا درد معده است.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی اوسلتا میویر را تحت تاثیر قرار می دهند؟

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
43
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
126
همیشه جوان بمانید، ترفندهایی برای جلوگیری از پیری پوست
همیشه جوان بمانید، ترفندهایی برای جلوگیری از پیری پوست
298
راز داشتن یک لبخند زیبا و جذاب در این چند کار ساده است
راز داشتن یک لبخند زیبا و جذاب در این چند کار ساده است
253
مانیکور شاد ،مدل‌های شاد و جذاب آرایش ناخن برای تابستان
مانیکور شاد ،مدل‌های شاد و جذاب آرایش ناخن برای تابستان
252
زنان خاندان‌های سلطنتی چگونه از پوست خود مراقبت می‌کنند؟
زنان خاندان‌های سلطنتی چگونه از پوست خود مراقبت می‌کنند؟
474

مقالات سلامت

شقاق مقعد یا فیشر
شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد
207
آکنه پیشانی
آکنه پیشانی به چه علت بوجود می‌آید و چگونه درمان می‌شود؟
184
درد گوش موقع بلعیدن
درد گوش موقع بلعیدن به چه علت بوجود می‌آید؟
174
معرفی داروی اتودولاک یا لودین
معرفی کامل داروی اتودولاک (Etodolac) یا لودین (Lodine)
182
عارضه گرمازدگی چیست؟
عارضه گرمازدگی چیست ؟ معرفی علائم، علل ایجاد، پیشگیری و درمان آن
257
دندان ترک خورده
دندان ترک خورده چگونه تشخیص داده شده و ترمیم می‌شود؟
326

مقالات آشپزی

شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
231
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
372
کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
702
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
369
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
2,869
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
981

مقالات تغذیه

تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
231
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
177
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
176
آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
540
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
863
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
1,026