جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
  • ۱۴:۴۲
  • 105
افزایش طول عمر با مصرف کمتر کالری

افزایش طول عمر با مصرف کمتر کالری چگونه ممکن است

پژوهش‌های دانشمندان پیشگام، این مکانیسم اپی ژنتیک را که ممکن است مسئول توجیه افزایش طول عمر با مصرف کالری کمتر باشد، تشریح می‌کند. دانشمندان در سال ۱۹۳۵ نشان دادند که محدود کردن مصرف کالری می‌تواند به طرز چشمگیری طول عمر پستانداران را افزایش دهد. تحقیقات جدید ما را به درک اینکه چگونه چنین چیزی ممکن است، نزدیکتر می‌کند. محققان دانشکده پزشکی لوئیس کتز در دانشگاه تمپل در فیلادلفیا، یک مکانیزم را کشف کردند که ممکن است توضیح دهد چرا محدودیت کالری چنین تاثیر مثبتی بر طول عمر دارد. این مکانیسم با فرایندهای اپی ژنتیک کار می‌کند و ریزش متخلخل نام دارد. در این مبحث، ارتباط میان محدودیت مصرف کالری و افزایش طول عمر را با نگاهی به ژنها بررسی می کنیم.

دانشمندان به رهبری دکتر ژان پیر ایسا، مدیر موسسه تحقیقات سرطان توضیح می‌دهند که این امر به چه معناست آنها چگونه به این نتایج که طی مقاله‌ای در مجله ارتباطات طبیعی منتشر شده، دست یافته‌اند.

این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که مکانیزم اپی ژنتیک ممکن است مشخص کند که چرا برخی از پستانداران نسبت به سایرین به مدت طولانی‌تری زندگی می‌کنند.

ریزش متیلاسیون چیست

متیلاسیون DNA یک مکانیزم رایج اپی ژنتیکی است. ارگانیسم‌ها از قارچ تا انسان از آن برای بیان ژن خود استفاده می‌کنند- یعنی اینکه مشخص می‌کنند که از چه ژنی کپی برداری شود و از کدام یک انجام نشود.

دکتر عیسی می‌گوید: الگوهای متیلاسیون به طور پیوسته در سراسر زندگی در جریان هستند، همراه با افزایش متیلاسیون در بعضی از نقاط ژن و کاهش در نقاط دیگر.

وی در گفتگویی با ما این مکانیسم را اینگونه توضیح می‌دهد: متیلاسیون یک اصطلاح بیوشیمی DNA است که ژن‌ها را ایجاد می کند و این مکانیسم برچسب‌های سلول‌های هویت را کنترل می‌کند (اینکه چرا یک سلول، یک سلول خون و یا پوست است و چرا این سلول سرطانی می‌شود).

ساده‌ترین راه برای تصور در مورد این برچسب‌ها، قیاس آن با نشانک‌ها است که به سلول می‌گوید که چه کاری باید انجام دهد و چه زمانی انجام شود. اگر این نشانک‌ها از بین رفته یا عوض شده باشند، پس سلول کمی از هویت خود را از دست می‌دهد. ریزش متیلاسیون یک اندازه ترکیبی است از اینکه چگونه این برچسب‌ها تغییر کرده‌اند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که متیلاسیون DNA تمایل به جریان یافتن با افزایش سن دارد. با این حال همانطور که نویسندگان این مطالعه گزارش می‌دهند، قبلا مشخص نشده بود که آیا ارتباطی بین جریان میتلاسیون و طول عمر وجود دارد یا خیر.

مطالعه ریزش متیلاسیون و طول عمر

برای بررسی این موضوع، دکتر عیسی و تیم همراه کننده نمونه‌هایی از خون موش‌ها، میمون‌ها و انسان‌ها را در سنین مختلف بررسی کردند. موش‌ها بین چند ماه تا ۳ سال سن داشتند، سن این میمون‌ها از چند ماه تا بیش از ۳۰ سال بود و محدود سنی انسانها بین صفر تا ۸۶ سال بود.

محققان با استفاده از تکنیک‌های توالی‌های عمیق، DNA را از خون گرفتند. این تجزیه و تحلیل‌ها «افزایش و کاهش متیلاسیون DNA» در مکان‌های مشخصی در ژنوم را نشان داد. به طور خاص، افراد مسن دارای افزایش متیلاسیون در مکان‌های ژنومی خاصی بودند که افراد جوان فاقد آن بودند. عکس این قضیه نیز صادق است.

جایی که  متیلاسیون ژنوم بیشتر بود، ژنها کمتر بیان شده بودند و بالعکس. تجزیه و تحلیل بیشتر DNA نشان دهنده همبستگی معکوس میان رانش متیلاسیون و طول عمر است. هر چه تغییرات سریع‌تر و تغییرات اپی ژنتیکی رخ دهد، طول عمر هر گونه کوتاهتر خواهد بود.

دکتر عیسی گفت: بیشتر تغییر در شخص پیرتر رخ می‌دهد. تحقیق ما نشان می‌دهد که جریان اپی ژنتیک که بوسیله افزایش‌ها و کاهش‌ها در متیلاسیون DNA در ژنوم در طول زمان رخ می‌دهد، در موشها نسبت به میمون‌ها و در میمون‌ها نسبت به انسانها با سرعت بیشتری رخ می‌دهد. به طور میانگین، موشها ۲ تا ۳ زندگی می‌کنند، میمونهای رزوس تقریبا ۲۵ سال و انسانها حدود ۷۰ سال.

افزایش طول عمر با محدود کردن کالری

دکتر عیسی توضیح می‌دهد: سوال بعدی ما این بود که آیا جریان‌های اپی ژنتیک می‌توان برای افزایش طول عمر تغییر داد. محققان ۴۰ درصد کالری مصرفی را در موش‌هایی که ۳/۴ ماه و به میزان ۳۰ درصد در میمونهای بین سنین ۷ تا ۱۴ بودند، کاهش دادند.

کالری‌های آنها در مدت زمان طولانی محدود شده بودد- یعنی کالری مصرفی میمون‌ها تا حدود بین ۲۲ سالگی تا ۳۰ سالگی، کاهش یافت و موشها در ۲ تا ۳ سالگی تحت چنین رژیمی بودند. در هر دو گونه، اثرات محدودیت کالری چشمگیر بود. به نظر میرسد که سن متیلاسیون خون میمونها ۷ سال جوانتر از سن زمانی آنهاست. هر دو گونه تغییرات متیلاسیونی را نسبت به همتایان جوانشان نشان دادند.

یافته‌ها نظریه تیم را مبنی بر پیشنهاد اینکه جریان اپی ژنتیک، تعیین کننده طول عمر در پستانداران است، تقویت می‌کند.

اثرات محدودیت کالری بر طول عمر دهه‌ها است که شناخته شده اما به لطف تکنیک‌های مدرن ما برای نخستین بار قادر به نشان دادن این هستیم که کاهش قابل ملاحظه رانش اپی ژنتیک باعث افزایش طول عمر می‌شود.

دکتر ژان پیر عیسی

دکتر عیسی گفت: محققان قبلا روی دیگر اندازه‌گیریهای ملکولی برای توضیح پیری و اثرات کالری (مثلا طول تلومر، صدمه به DNA، متابولیسم و غیره) متمرکز شده‌اند، اما این موسسه نشان می‌دهد که ریزش متیلاسیون می‌تواند نقش مهمی در پیری داشته باشد.

یافته‌ها ممکن است پیامدهای مهمی برای بیماری‌های مرتبط با سن، از جمله دیابت، سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی و برخی از بیماری‌های پیش رونده مختل کننده سلولهای عصبی (مثل پارکینسون)  داشته باشند.


اپی ژنتیک: در واقع اثر متقابل محیط و ژن است بدین معنی که ژنها به تنهایی تعیین کننده همه چیز نیستند و با برخی تغییرات در شیوه زندگی می‌توان بیان ژن یا عدم بیان ژن را باعث شد این مبحث به خصوص در سرطان، انواع بیماری و چرخه عمر بسیار مهم است چون ممکن است شخصی دارای ژن سرطان باشد اما با اعمال تغذیه مناسب و داشتن یک سبک زندگی درست، از آن پیشگیری کند به گونه‌ای که هرگز مبتلا به این بیماری نشود. افزایش طول عمر هم تحت تاثیر این مساله است.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط گروه سلامت مجله قرمز

منبع : medicalnewstoday

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
13
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
61
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
80
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
119
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
76
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
202

مقالات سلامت

ویژگی های نمک دریا
نمک دریا و معرفی ۱۹ مورد از خواص شگفت انگیز آن
7
قطره چشم خانگی
قطره چشم خانگی را با موادی ساده و ارزان در خانه درست کنید
58
فولیک اسید برای درمان کم خونی
معرفی کامل داروی فولیک اسید (Folic Acid) برای درمان کم خونی
78
درمان زخم معده
درمان زخم معده با درمانهای سنتی و خانگی طبق تحقیقات و انواع درمانهای دارویی
110
هموروئید خارجی
هموروئید خارجی به چه علت بوجود می‌آید، انواع درمانهای پزشکی و خانگی آن چیست؟
105
معرفی داروی کوئتیاپین
داروی کوئتیاپین ( کوتیاپین) و معرفی ویژگی ها و نکات کلیدی در مصرف آن
89

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
87
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
314
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
187
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
308
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
337
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
551

مقالات تغذیه

فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
94
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
365
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
425
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
298
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
578
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
609