جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
اسلو فشن جریانی که مقابل فست فشن و مضرات آن در حال شکل گیری است

اسلو فشن جریانی که مقابل فست فشن و مضرات آن در حال شکل گیری است

فست فود، فست فشن و چیزهای سریع دیگر چند دهه است که با تولیدانبوه و سرعت دادن به فرآیند مصرف و دورریز زندگی بشر را تغییر داده و با سرعت و شدت تمام در حال از بین بردن منابع طبیعی و محیط زیست ما هستند. اما هر عملی را عکس العملی است و اسلو فشن Slow Fashion هم جریانی است که در مقابل جریان فست فشن شکل گرفته است (همان طور که جریان اسلو فود در مقابل فست فود) قرار گرفت. جریان اسلو فشن اصول و قواعد خاص خود را دارد و هرچند مشتریان آن در مقایسه با مشتریان فست فشن بسیار محدود هستند اما آینده پیش روی آن روشن به نظر می‌رسد. در این مقاله تخصصی از مجله قرمز به بررسی اسلو فشن و حرکت آن در مقابل فست فشن خواهیم پرداخت.

شروع حرکت اسلو فشن

واژه اسلو فشن در سال ۲۰۰۷ در مقاله‌ای که توسط کیت فلشر در مجله اکونومیست به چاپ رسیده بود متولد شد. او در این مقاله به مقایسه مد پایدار و حرکت اسلو فود پرداخته و به این نتیجه رسیده بود که اسلو فشن هم می‌تواند مانند حرکت اسلو فود هم لذت و سلیقه استفاده از محصولات را افزایش دهد و آگاهی مخاطبان و مسئولیت آنان را در مقابل مصرف افزایش دهد. او دریافته بود که همانند حرکت اسلو فود با حرکت اسلو فشن هم می‌توان ویژگی‌های فرهنگی و فولکلوریک را نیز به فرآیند طراحی و تولید محصول وارد کرد و در مقابل گسترش روزافزون جهانی شدن قرار گرفت. به طور مثال اسلو فود اصول سه گانه زیر را دنبال می‌کند:

  • خوب: تولید غذای خوش طعم، باکیفیت و سالم
  • تمیز: تولید محصولات با فرآیندهایی که به محیط صدمه نمی‌زنند.
  • منصفانه: قیمت مناسب و در دسترس برای مخاطبان با شرایط منصفانه برای پرداخت

اسلو فشن

برخی از عناصر این اصول سه گانه را می‌توان به مد و فشن هم وارد کرد اما اصول اولیه اسلو فشن هم می‌تواند مواردی از این قبیل باشد؛ خرید لباس‌های قدیمی و دست دوم باکیفیت، طراحی مجدد لباس‌های کهنه، خرید از فروشگاه‌های کوچک، ساخت لباس و اکسسوری در منزل و خرید لباس‌های بادوام و ماندگار. البته ایده‌ها و اصول اسلو فشن فراوان هستند و هر اصلی را که با کانسپت پایه آن هماهنگی داشته باشد می‌توان به اسلوفشن وارد کرد. برخلاف فست فشن تولید محصول در اسلوفشن با تضمین کیفیت و دوام بالای آن صورت می‌گیرد و برخلاف فست فشن مشتریان لباس‌های خود را بیش از یک فصل استفاده خواهند کرد و با این استفاده طولانی نوعی ارتباط احساسی و فرهنگی بین مشتری و محصول به وجود می‌آید. مطالعات نشان داده است که اسلو فشن در همین گام‌های اولیه با تولید لباس‌های بازیافتی، ارگانیک و استفاده مجدد توانسته است تولید گازهای گلخانه‌ای را تا حدی کاهش دهد.

اسلو فشن

اسلو فشن در دنیای مد امروز

جالب است بدانید که آسیب ناشی از گسترش فست فشن تنها به محیط زیست و منابع طبیعی وارد نشده است بلکه طراحان و برندهای سطح بالا نیز از این مساله زیان‌های فراوانی دیده‌اند. با تولید انبوه لباس‌های ارزان و کم کیفیت افراد کمتری سراغ لباس‌های گران اما بادوامی می‌روند که توسط برندهایی مثل گوچی، شانل و … تولید شده است.  الساندرو میکل طراح برند گوچی در مصاحبه خود در نمایش مد ماه سپتامبر ۲۰۱۷ بیان کرد: ” ما باید به هر قیمتی در مقابل پدیده سرعت در فشن بایستیم چون این سرعت با خشونت در حال از بین بردن بسیاری از چیزها است.” خوشبختانه مصرف کنندگان نیز تا حدی این مساله را درک کرده اند و به نظر می‌رسد که با افزایش آگاهی فضای آماده‌تری برای پذیرش اسلو فشن به وجود آمده است.

اسلو فشن

حتی اسلو فشن می‌تواند از برندهای معتبر هم پیشی بگیرد چون لباس‌هایی که با اصول این حرکت طراحی و تولید می‌شوند تمام سال قابل پوشیدن هستند و هرگز هم از مد نمی‌افتند. ایده‌های مختلف و متنوعی برای اسلوفشن را می‌توان بیان کرد که طراحی همدلانه هم یکی از آن‌ها است. در این سبک طراحی، کاربر، محور طراحی شما است و شما بر اساس ارتباط با او و در نظر گرفتن نیازهای او طراحی و تولید را انجام می‌دهید در نتیجه محصول به طور کامل به نیازهای مشتری پاسخ می‌دهد و ارتباطی حسی و عمیق بین کاربر و محصول به وجود می‌آید که به ماندگاری بیشتر آن نیز منجر می‌شود.

یکی از نمونه‌های موفق تولید آهسته در دنیای مد حرکت موسوم به “The Accessory Junkie”  است که در سال ۲۰۱۶ بین دو دوست شکل گرفت. اورسولا لیون و میشل ریوز سالانه چهار مجموعه اکسسوری معرفی می‌کنند و یک بازار فروش اینترنتی هم دارند که هر سال یک بار برگزار می‌شود. این گروه تاکنون تنها ۵ مجموعه به تولید رسانده است که بدون هیچ گونه تبلیغ و کمپینی همه آن‌ها به فروش رسیده است. مشتریان این برند روز به روز بیشتر می‌شوند و گفته می‌شود که در هشت ساعت اول فروش، سی درصد از محصولات آن به فروش می‌رسد. هر فصل فروش این محصولات یک ماه به طول می‌انجامد و آن‌ها هرگز حراجی برگزار نمی‌کنند. علت این موفقیت در سبک طراحی کاربر محور این برند است که هر مجموعه را بر اساس نیازهای گروه مشتریان خود طراحی و تولید می‌کند. البته این سبک به معنای طراحی سفارشی نیست و تفاوت‌های اساسی با آن دارد.

اسلو فشن

اورسلا لیون پیش از شروع کار خود در این برند، کار طراحی و نقاشی انجام می‌داد که در سبک امروزی او و آشنایی با اصول طراحی و هنر نقش مهمی داشته است. او سفرهایی به اقصی نقاط جهان از سنگاپور و سیدنی گرفته تا ایسلند و کلمبیا داشته است و برای طراحی مجموعه‌های فصلی خود از آن‌ها ایده گرفته است، مجموعه‌هایی که شامل کیف دستی، گردنبند، گوشواره، کلاه و اکسسوری‌های دیگر است. لیون پس از بازگشت از سفر دور دنیای خود با دوستش میشل ریوز درباره ایده‌ای که در ذهن داشت صحبت کرد و با سابقه‌ای که ریوز در زمینه مد و فشن و بازاریابی و تکنولوژی در برند گپ داشت این دو کار خود را آغاز کردند.

لیون می‌گوید: “من معتقدم اکسسوری‌ها شکلی از هنر هستند و داشتن یک اکسسوری مثل داشتن یک اثر هنری است که اهمیت زیادی دارد.” فلسفه طراحی اصلی این برند سفر و اکسسوری‌هایی است که در سفر استفاده می‌شود، اکسسوری‌هایی که از فرهنگ کشورهای مختلف الهام گرفته شده‌اند و مخاطبان اصلی ان زنان ۲۸ تا ۴۸ ساله هستند. مدل بیزینس این برند تفاوت‌های اساسی با برندهای دیگر دارد که تاکنون سابقه نداشته و آن را به یک نمونه خاص و موفق تبدیل کرده است. در واقع آن‌ها مجموعه هر فصل خود را با مشتریان حال حاضر خود تطبیق می‌دهند و تولیدی عمده و بدون آگاهی انجام نمی‌دهند. داشتن پیش فرض و دورنما در مورد چیزی که می‌خواهید طراحی کنید و به تولید برسانید یک ایده جالب برای داشتن تجارتی موفق و بدون ضرر است که در آن چیزی دور ریخته نمی‌شود و این سبک می‌تواند الگویی برای تجارت‌های نوپایی باشد که می‌خواهند در بخش اسلو فشن فعالیت کنند.

اسلو فشن

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مقالات تخصصی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Forbes (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
6
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
57
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
94
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
68
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
189
موهای زائد بدن را به این روش اصلاح کنید تا نتیجه بهتری بگیرید
موهای زائد بدن را به این روش اصلاح کنید تا نتیجه بهتری بگیرید
161

مقالات سلامت

قطره چشم خانگی
قطره چشم خانگی را با موادی ساده و ارزان در خانه درست کنید
0
فولیک اسید برای درمان کم خونی
معرفی کامل داروی فولیک اسید (Folic Acid) برای درمان کم خونی
40
درمان زخم معده
درمان زخم معده با درمانهای سنتی و خانگی طبق تحقیقات و انواع درمانهای دارویی
93
هموروئید خارجی
هموروئید خارجی به چه علت بوجود می‌آید، انواع درمانهای پزشکی و خانگی آن چیست؟
88
معرفی داروی کوئتیاپین
داروی کوئتیاپین ( کوتیاپین) و معرفی ویژگی ها و نکات کلیدی در مصرف آن
76
فوروزماید چیست و چه کاربردی دارد؟
معرفی کامل داروی مُدِر فوروزماید (Furosemide) – درمان حبس آب و فشار خون
61

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
20
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
307
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
186
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
306
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
332
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
544

مقالات تغذیه

فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
89
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
353
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
408
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
291
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
571
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
600