جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
ارتباط زبان عطرها و زبان موسیقی، با دنیای مقدس عطر آشنا شوید

ارتباط زبان عطرها و زبان موسیقی، با دنیای مقدس عطر آشنا شوید

دنیای عطرها دنیای خاص و پر رمز و رازی است. این دنیای پر رمز و شگفتی از هزاران سال پیش توسط انسان کشف شده و بشر با یاد گرفتن زبان عطرها توانسته است زندگی را برای خود زیباتر و دلپذیرتر کند. هرچند در مقالات متعددی در مجله قرمز درباره تاریخچه کاربرد عطرها سخن گفته‌ایم اما در این  مقاله از دنیای مقدس عطرها و ارتباط  آن با مذاهب مختلف از جمله هندو، خورشید پرستی و مسیحیت خواهیم گفت و خواهید خواند که بشر چگونه توانسته است با استفاده از دنیای جادویی عطرها به توسعه صنعت و هنر عطرسازی کمک کند. در ادامه نیز از ارتباط جالب میان دو دنیای متفاوت خواهیم گفت یعنی ارتباط و تشابه دنیای عطر و دنیای موسیقی و شباهت‌هایی که زبان عطرها با زبان موسیقی دارند.

زبان عطرها در فرهنگ هند باستان

طبق نوشته‌های کتاب مقدس هندوان که یکی از قدیمی‌ترین متون مکتوب در جهان است در هند باستان چوب‌های معطر سوزانده شده و با روغن‌های معطر مخلوط می‌شدند و به خدایان هندو پیشکش می‌شدند. در افسانه‌های هندو ۵ طبقه بهشت وجود دارد که همگی پر از بو و رایحه خوش هستند، ایندرا، ژوپیتر هندی همیشه با سینه‌ای از جنس چوب صندل تصویر می‌شود در حالی که کاما خدای عشق تیر و کمانی پوشیده از شکوفه‌های گل دارد. برهما خدای دیگر هندی در شاخه‌ای از گل نیلوفر تولد یافته که از شکم ویشنو روییده و همیشه زینتی از گل مگنولیا بر تن خود دارد. همه این موارد اهمیت و تقدس رایحه‌ها و زبان عطرها را در فرهنگ هندی نشان می‌دهد.

کاربردهای مذهبی عطر در مناطق مختلف جهان

مردم یونان و دنباله روان آن‌ها یعنی رومیان روش خاصی برای استفاده از عطر داشتند و بیشتر از آن برای معطر کردن بدن استفاده می‌کردند طوری که هر قسمت از بدن با عطر خاصی پوشیده می‌شد مثلا روغن نعناع برای بازوها، روغن نخل برای سینه، مرزنجوش برای موها و پیچک وحشی برای زانوها. آنان از خواص دارویی عطرها آگاه بودند و می‌دانستند که عطر شراب ذهن را روشن می‌کند و عصاره بنفشه سفید برای گوارش مفید است. در اولین هزاره قبل از میلاد کاهنان معابد در مذاهب مختلف در کار ساخت عطر بودند و این مهارت جزو ضرورت‌های تبدیل شدن به یک کاهن مذهبی بوده است، مهارتی که در نظر مردم عادی هنری جادویی و استثنایی شمرده می‌شد و هرکسی قدرت آن را نداشت. کاهنان اعظم این عطرها را در معابد مقدس خود نگه می‌داشتند و توجه و شگفتی مردم را جلب می‌کردند. در هلیوپولیس (بعلبک فعلی در سوریه) مردم خورشید را می‌پرستیدند و برای عبادت در هر موقعیتی از شبانه روز نوع خاصی از رزین‌های معطر را می‌سوزاندند.

زبان عطرها و موسیقی

در اروپای قرون وسطی به دلیل خطر دائمی حمله و تجاوز دشمنان، باغبانی به مناطق کوچکی محدود بود و بیشتر گیاهان دارویی و عطری در حیاط‌های سرپوشیده معابد توسط راهبان کشت می‌شد و پرورش می‌یافت تا برای مقاصد دارویی مورد استفاده قرار بگیرد. دانش راهبان در علم شیمی و پزشکی کمک کرد تا بتوانند به روش‌های جدیدی در درمان دست یابند. آنان سعی داشتند زبان عطرها را بیاموزند و روش‌های خاص خود را برای تقطیر و استخراج عطر داشتند که در هر فرقه مسیحی هم متفاوت بود مثلا ابزارهایی که دومینیکن‌ها به کار می‌بردند با ابزارها و روش‌های کارتزین‌ها و فرانسیسکن‌ها تفاوت داشت و همین تفاوت به رقابت میان فرقه‌ها برای ساختن داروها و عطرهای بهتر برای جلب افراد بیشتر انجامید که باعث تولید عطرهای متنوع و معروفی در سراسر اروپا شد. گفته می‌شود عطری که توسط کشیش فرقه دومینیکن در سانتاماریای فلورانس در سال ۱۲۲۰ ساخته شد اولین و قدیمی‌ترین داروی جهان است.

این روش ساخت عطر هنوز در همین کلیسا انجام می‌شود و اگر وارد محوطه کلیسای سانتاماریای فلورانس شوید بوی آن عطر را استشمام خواهید کرد، بویی مرکب از دود چوب، کاج، رزماری و یاس بنفش. این عطر تنها به ایتالیا محدود نشد و بعدها به سراس اروپا صادر می‌شد. همین عطر مذهبی  پایه گذار صنعت تجارت عطر در فلورانس در عصر رنسانس شد. از قرن هفدهم به بعد عطرها به خصوص عطرهای فلوارانسی در بطری‌های کوچکی نگه داری می‌شد و این بطری‌ها در جعبه‌هایی به شکل کتاب قرار می‌گرفت که روی آن تزئینات ظریفی با فلزات گران قیمت مثل طلا  و نقره و رنگ‌های مختلف انجام می‌شد و از سوغاتی‌های گران قیمت آن زمان به شمار می‌رفت.

زبان عطرها و دنیای عطر

زبان عطرها و زبان موسیقی

جالب است بدانید که زبان عطرها شباهت زیادی با زبان موسیقی دارد و برخی از کلماتی که در صنعت عطر به کار می‌رود با اصطلاحات دنیای موسیقی مشابه است. ساختن عطر مانند ساختن یک سمفونی موسیقی است و حتی ترکیباتی که در ساخت عطر به کار می‌روند یعنی نوت و آکورد هم مشابه ساخت موسیقی هستند با این تفاوت که به جای گوش از بینی استفاده می‌شود و عطرسازها نیز مانند آهنگسازها از سازهای خود که همان رایحه‌ها هستند استفاده می‌کنند. همان طور که ده‌ها نوت و گام و صدای مختلف در موسیقی وجود دارد عطرها نیز نوت‌های خاص خود را دارند که با هنر عطرساز با هم ترکیب شده و عطر دلخواه را به وجود می‌آورند. عطرساز از سیستم بویایی مغز  خود و خاطرات مرتبط با آن کمک می‌گیرد در حالی که موسیقیدان با شنوایی و حافظه شنیداری خود نوت‌ها را کنار هم می‌چیند و ترکیبی گوشنواز را به وجود می‌آورد. رایحه‌ها همانند صداها که عصب شنوایی را تحریک می‌کنند عصب بویایی را فعال می‌کنند که هر رایحه هم مانند صدا شدت و ضعف خاص خود را دارد و مانند اکتاوهای موسیقی تاثیر متفاوتی روی مغز می گذارد. وقتی صداهای خاصی همزمان با هم نواخته می‌شوند هماهنگی به وجود آورده و این زیبایی توسط مغز درک می‌شود. زبان عطرها هم به همین شکل عمل می‌کند به طور مثال بوی بادام، گل همیشه بهار و وانیل  در  کنار هم بوی مطبوعی را به وجود می‌آورند در عین این که هر کدام بوی مجزای خود را دارند، برخی از این بوها اکتاو بالایی دارند و برخی دیگر مغلوب رایحه‌های قوی‌تر می‌شوند مشابه چیزی که در دنیای  موسیقی رخ می‌دهد.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه عطر و ادکلن مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Perfume Knowledge (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
219
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
110
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
233
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
453
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
933
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
همه نکات و ترفندهایی که باید درباره مراقبت از موهای فر بدانید
256

مقالات سلامت

علائم کمبود ویتامین D
علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد
58
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و آمادگی قبل از آن؛ انواع آزمایشها و مواد ممنوعه و ترفندها
63
افزایش هموگلوبین
افزایش هموگلوبین خون با مصرف مکملها و تغییر در رژیم غذایی چگونه امکان پذیر است؟
73
بسته شدن مجرای اشکی
بسته شدن مجرای اشکی در کودکان به چه علت رخ می‌دهد و چگونه درمان می‌شود؟
98
ورم پس از زایمان
ورم پس از زایمان را با درمانهای طبیعی و خانگی رفع کنید
78
دندانهای حساس
دندانهای حساس خود را با رعایت این ۸ قانون بهبود داده و درد آنها را کاهش دهید
140

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
95
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
119
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
198
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
386
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,351
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
778

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
137
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
287
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
423
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
564
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
399
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
551