آب آشامیدنی موردنیاز بدن در طول روز و روش محاسبه میزان آن

مصرف آب آشامیدنی

آب آشامیدنی (و در کل مصرف مایعات) بسیاری از مردم اهمیت واقعی مصرف آب به‌اندازه کافی را در هرروز درک نمی‌کنند که چگونه این امر چگونه می‌تواند به‌سلامت شما و تلاش‌های شما در فرایند کاهش وزن کمک کند. به گفته کارشناسان در یک مطالعه که اخیراً انجام شد، به این نتایج دست یافتند که مصرف فقط 2 فنجان آب که کوچک‌تر از اندازه یک نوشابه بطری است، قبل از وعده‌های غذایی کمک می‌کند که افراد که در حال گذراندن یک دوره رژیم لاغری هستند، هرساله پنج پوند وزن اضافی خود را ازدست‌داده و به کاهش وزن آن‌ها کمک شود. علاوه بر این، مصرف روزانه مقدار مناسب آب، می‌تواند میزان متابولیسم بدن شمارا سریع‌تر کند و هنگامی‌که بدن شما گرسنه و تشنه است به شما در کنترل و جلوگیری از پرخوری و مصرف بیش‌ازحد غذا کمک می‌کند؛ اما مصرف چه میزان از آب آشامیدنی کافی است؟ در اینجا چگونگی محاسبه میزان آب مصرفی در هرروز برای بهره‌گیری از هر دو مزایای سلامت و کاهش وزن محاسبه می‌شود.

مراحل انجام محاسبه میزان آب آشامیدنی مصرف روزانه

وزن شما:  اولین قدم برای دانستن میزان آب آشامیدنی موردنیاز شما برای مصرف در هرروز، دانستن وزن شماست. مقدار آب یک نفر باید بنوشد به میزان وزن او بستگی دارد، زیراکسی که وزن بیشتری دارد آب بیشتری را برای نوشیدن نیاز دارد. یک مرد با وزن 200 پوند (90.8 کیلوگرم) و یک زن با وزن 100 پوند(45/4) به مقادیر مختلفی از مصرف روزانه آب نیاز دارند.

ضرب‌در عدد دوسوم( 2/3): گام بعدی این است که  شما می وزن خود را در عدد 2/3 (یا 67٪) ضرب کنید  تا تعیین شود که به چه میزان از  آب آشامیدنی برای مصرف روزانه نیاز دارید. به‌عنوان‌مثال، اگر شما 175 پوند وزن (79/5 کیلوگرم) داشته باشید، شما می‌توانید با ضرب این عدد در 2/3 بدانید که شما باید روزانه 117 اونس ( هر اونس 28/34 گرم است)  آب معادل 3 کیلو و 315 گرم  آب (3/3 لیتر آب) بنوشید.

سطح فعالیت بدنی: درنهایت شما می‌خواهید که این تعداد را بر اساس چگونگی کارتان تنظیم کنید، زیرا هنگام عرق کردن آب از بدن خارج می‌شود. شما باید به ازای هر 30 دقيقه که شما کار می‌کنید 12 اونس آب به آب مصرفی روزانه خود اضافه کنيد؛ بنابراین اگر روزانه 45 دقیقه کار می‌کنید، شما 18 اونس آب را برای مصرف روزانه خود در نظر بگیرید.

محاسبه میزان مصرف آب آشامیدنی

برای  آسان‌تر شدن اندازه‌گیری میزان آب آشامیدنی و مصرفی روزانه، در اینجا مقادیر توصیه‌شده برای طیف وسیعی از وزن‌ها وجود دارد. به یاد داشته باشید که این اعداد را با سطح فعالیت خودتنظیم کنید.

وزنمیزان آب مصرفی به حسب لیتر
45/5 کیلوگرم1.9 لیتر
50 کیلوگرم2.1 لیتر
54.5 کیلوگرم2.2لیتر
59 کیلوگرم2.45 لیتر
63.5 کیلوگرم2.66 لیتر
68.1 کیلوگرم2.83 لیتر
72.6 کیلوگرم3.03 لیتر
77.2 کیلوگرم3.23 لیتر
81.7 کیلوگرم3.42 لیتر
86.2 کیلوگرم3.59 لیتر
90.8 کیلوگرم3.79 لیتر
95.3 کیلوگرم3.99 لیتر
99.8 کیلوگرم4.19 لیتر
104.4 کیلوگرم4.36 لیتر
108.9 کیلوگرم4.56 لیتر
113.5 کیلوگرم4.76 لیتر

نکاتی برای دستیابی به اهداف آب آشامیدنی مصرفی روزانه شما

بنابراین اکنون‌که می‌دانید چقدر آب هرروز باید بخورید، بیایید درباره نحوه اطمینان از اینکه شما واقعاً مقداری کافی  از آب آشامیدنی دریافت می‌کنید صحبت کنیم. در ابتدا نوشیدن بیش از 100 اونس آب ( 3 لیتر آب) ممکن است غیرممکن به نظر برسد، اما با استفاده از این راهنمایی آسان شما می‌توانید بدون هیچ زحمتی به هدف خود برسید.

نوشیدن 2 فنجان آب قبل از هر وعده غذایی: علم ثابت کرده است که نوشیدن 2 فنجان آب قبل از هر وعده‌غذا، به شما کمک می‌کند تا در طول زمان غذا خوردن کم و وزن کم کنید. اگر شما این کار را سه بار در روز انجام دهید یعنی در  سه وعده صبحانه، ناهار و شام ، شما 48 اونس آب مصرف کرده‌اید.

صبح و شب: عادت نوشیدن یک لیوان آب (16 اونس) هنگام بیدار شدن و همچنین یک لیوان  قبل از اینکه هر شب بخوابید، این مقدار 24 اونس آب را به مصرف روزانه شما اضافه خواهد کرد. ساده‌ترین راه این کار این است که لیوانی یا ظرف آب را در کنار بستر خود حفظ کنید، به‌محض اینکه از خواب بیدار شوید و روز را شروع کردید، می‌توانید آب آشامیدنی را مصرف کنید.

پیگیری توسط ظرف شما: یک‌چیز است که ثابت‌شده است که باعث کمک به افراد در مصرف آب به‌اندازه کافی می‌شود، خرید یک ظرف ویژه برای آب مصرفی خود باعث خواهد شد که در طول روز چند بار از آن‌ها استفاده شود. به‌عنوان‌مثال، اگر شما یک ظرف 16 اونسی خریداری کنید و نیاز به مصرف 80 اونس آب در روز داشته باشید، هدف شما این است که 5 عدد آن را هرروز بخورید. نیاز به آب بیشتری دارد؟ ظرف بزرگ‌تر را امتحان کنید.

آب خود را با عطر و طعم همراه کنید: آب لازم نیست خسته‌کننده شود و آب خود را با میوه‌ها، گیاهان و سایر طعم‌هایش همراه  کنید تا بتواند هدف روزانه شمارا بسیار در دسترس تر کند. برای ایجاد آب طعم دار، خیار، توت‌فرنگی، لیمو، لیموترش و گیاهان تازه را اضافه کنید. استفاده از این آب‌میوه یا آب طعم دار یک‌راه عالی برای  مصرف همیشگی آب است.

مصرف آب آشامیدنی عطم دار

مصرف آب گازدار : علاوه بر آب معمولی، آب گازدار  را نیز در نظر بگیرید. بسیاری از مردم می‌دانند که افزودن جوش‌شیرین و طعم‌دهنده‌های بدون کالری به آب باعث می‌شود، آب آشامیدنی برای مصرف در طول روز جذاب‌تر شود.

منبع: slenderkitchen.com
این مقاله توسط Kristen Mccaffrey به رشته تحریر درآمده و توسط تیم نویسندگان مجله قرمز به طور اختصاصی ترجمه و تالیف شده است.


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *